Metody leczenia alkoholizmu

21.01.2019

Metody leczenia alkoholizmu

Chorobę alkoholową w Polsce leczy się różnymi metodami. Niektórym wystarcza terapia ambulatoryjna, inni muszą iść na odwyk w zakładzie zamkniętym. Część alkoholików powraca do trzeźwości dzięki samej psychoterapii, u innych trzeba dodatkowo wprowadzać farmakologię, aby pomóc osiągnąć ten efekt.


Poradnia lub oddział


O tym, gdzie ostatecznie powinien trafić alkoholik, decyduje diagnoza specjalisty. Gdy potrzebny jest detoks, istnieje zagrożenie dla życia osoby nadużywającej alkoholu, wówczas kieruje się ją w pierwszej kolejności na oddział leczenia zespołu abstynencyjnego. Tam hospitalizacja trwa zazwyczaj 7-10 dni. Po przywróceniu równowagi w organizmie (nawodnienie, uzupełnienie witamin itd.), pacjent, który chce skończyć z nałogiem, powinien podjąć leczenie w poradni/ośrodku leczenia osób uzależnionych. Nie dla każdego wówczas ambulatoryjna forma pomocy, która polega na uczestnictwie w zajęciach (kilka godzin dziennie przez 8-14 tygodni) na oddziale dziennego pobytu, jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Czasami lepszą opcją jest skorzystanie z całodobowego pobytu w takiej placówce, zwłaszcza gdy najbliższe otoczenie nie sprzyja trzeźwieniu (np. wszyscy w rodzinie piją).


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Psychoterapia – podstawa leczenia choroby alkoholowej


Najważniejszą formą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. To proces, podczas którego pacjent uświadamia sobie swój problem i jest motywowany do zmiany stylu życia. Osoba uzależniona często neguje fakt, że nadużywa alkoholu i nie chce rozstać się z nim. Znajdzie nawet wiele powodów, dla których nie czuje potrzeby takiej zmiany. Wówczas rolą psychoterapeuty jest stworzenie tzw. dysonansu moralnego, czyli pokazanie alkoholikowi, że jego nałóg stoi w opozycji do tego, co ma dla niego zdecydowanie większą wartość w życiu, czyli np. bycia mężem, ojcem, pozycja zawodowa itd. To, że pije, sprawia, że sam niweczy swoje marzenia, plany i największą krzywdę wyrządza właśnie sobie. Cel zostanie więc osiągnięty, gdy uświadomi sobie, że jest osobą uzależnioną i nauczy się skutecznie radzić sobie z głodem alkoholowym, nawrotami choroby i bez alkoholu - z emocjami, problemami, relacjami z ludźmi czy życiowymi zadaniami. Program zdrowienia trwa zazwyczaj wiele miesięcy, czasami nawet lat, a początkiem są właśnie spotkania indywidualne i grupowe w warunkach stacjonarnych. Po tym okresie ma miejsce terapia uzupełniająca lub podtrzymująca, która prowadzi się już ambulatoryjnie.


Farmakoterapia – uzupełnienie procesu leczenia


Najczęściej jest uzupełniającym elementem w leczeniu alkoholizmu. Ma duże znaczenie, gdy pacjent poddawany jest detoksowi i pomaga łagodniej znieść skutki zespołu abstynencyjnego. Leki wspierają także psychoterapię. Przykładem może być tzw. wszywka, czyli umieszczenie pod skórą środka, który będzie wywoływał nieprzyjemne reakcje organizmu po wypiciu nawet małej ilości alkoholu.


Najbliżsi i grupy wsparcia


Wychodzenie z nałogu alkoholowego wymaga także wsparcia osób najbliższych i uświadomienie sobie przez nie, w jaki sposób mogą pomóc w leczeniu, zamiast nieświadomie wspierać uzależnienie. Alkoholicy mają możliwość szukania pomocy także w stowarzyszeniach (np. Anonimowi Alkoholicy) i klubach abstynenckich. To grupy wsparcia, które tworzą osoby z podobnym doświadczeniem, służące pomocą m.in. w rozwijaniu umiejętności potrzebnych w procesie zdrowienia.