Jak radzić sobie w stresujących sytuacjach?
22.02.2017
Ze stresem co jakiś czas zmagać musi się każdy z nas. Niektórzy stresują się częściej, inni rzadziej. Częstotliwość zależy przede wszystkim od naszego charakteru, sposobu bycia, rodzaju wykonywanej pracy, stylu życia. Stres definiowany jest w rozmaity sposób. Przede wszystkim kojarzy się go z napięciami różnego pochodzenia, negatywnymi emocjami. Trzeba podkreślić, że u każdego stres może powodować odmienne objawy. Ich charakter zależy od indywidualnych uwarunkowań.
Generalnie stresowa sytuacja może powodować liczne zmiany natury fizjologicznej, takie jak szybszy puls, rozszerzone źrenice, napięcia mięśniowe. Dla stresu charakterystyczne jest również rozdrażnienie, wrogie nastawienie do innych, uczucie strachu i niepokoju, stan przygnębienia, obniżenie poczucia własnej wartości. Wreszcie, stres może prowadzić do problemów ze snem - mowa o bezsenności czy ciągłym uczuciu zmęczenia, alkoholizmie, nadpobudliwości.
Walka ze stresem na co dzień
Przede wszystkim warto robić wszystko, by nad stresem panować i podejmować takie działania, by przejąć nad nim kontrolę. Często zupełnie niepotrzebnie stresujemy się błahymi sprawami. Warto nastawić się pozytywnie. Racjonalne myślenie w wielu sytuacjach może wpłynąć na zmniejszenie napięcia. Dobrze jest zmierzyć się ze stresem i źródłem stresu. Pomocne może okazać się wypisanie, wskazanie przyczyn napięć i stresu.
W stresującej sytuacji zbawienne jest także świadome oddychanie. Sekwencja składająca się z głębokich wdechów i równie głębokich wydechów może zdziałać cuda. Gdy skupiamy uwagę na oddychaniu, chociaż przez chwilę na drugi plan odchodzi powód stresu. Jednocześnie zmniejsza się tempo bicia serca. Jeśli po ciężkich, stresujących chwilach mamy trudności, by się zrelaksować czy zasnąć, warto wybrać się na zajęcia jogi, półgodzinny jogging. Świetne efekty zapewni także wizyta na basenie czy spacer z rodziną. Uprawiając sport regularnie, rozładowujemy wszelkie napięcia naszego organizmu. Wysiłek to świetny sposób na odreagowanie. Nie zapominajmy także o śnie. Właściwy, zdrowy sen regeneruje i odpręża nasz organizm.
Stres permanentny
Szczególnie negatywny w skutkach może być stres chroniczny, czyli taki, z którym zmagać musimy się właściwie cały czas albo bardzo często. Osoba żyjąca w stresie permanentnym jest narażona nie tylko na uszczerbek na zdrowiu psychicznym, ale także takie schorzenia jak: nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca, migreny, anoreksja, wrzody żołądka. Warto więc robić wszystko, by niwelować źródło chronicznego stresu. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć w sobie siłę, by zdominować stres i napięcie. Niemal wszystko w tym względzie zależy od nas samych, warto jednak wspomóc się dobrą radą, wsparciem bliskich, przyjaciół.