Gdzie alkoholik ma szukać pomocy?
13.04.2018
Alkoholizm jest chorobą bardzo popularną i dotykającą z roku na rok coraz więcej osób. Wiele z nich nie jest w stanie samodzielnie podjąć decyzji o leczeniu i do terapii podchodzi za namową najbliższych. Jest także wiele takich osób, które pragną podnieść się po upadku, jakiego doświadczyły przez konsekwencje alkoholizmu. Najczęstsze pytanie zadawane przez nałogowców jest właśnie o to, gdzie alkoholik ma szukać pomocy?
Walka z alkoholizmem trwa całe życie, jednak pierwsze etapy pokonania choroby alkoholowej są najważniejsze w życiu osoby, która pragnie wrócić do normalności. Do terapii można podejść na dwa sposoby – przymusowo, za namowami najbliższych, a także zgodnie z własną wolą i na własne życzenie. Obie opcje są w stanie doprowadzić do wyjścia z nałogu, jednak skuteczność w obu przypadkach jest różna.
Gdzie się zgłosić?
Znalezienie odpowiedniego ośrodka z terapią dla alkoholików jest niezwykle ważnym zabiegiem. To właśnie w centrum uzależnień alkoholik liczy na uzyskanie pełnego wsparcia w drodze do wyjścia z nałogu, a także pomocy w rozumieniu swojego problemu, jak i jego podłoża, a także konsekwencji. Co ważne, ośrodki odwykowe oferują także pomoc najbliższym osoby uzależnionej. Nierzadko współuzależnieni potrzebują takiego samego wsparcia, jak sam alkoholik.
Miejsc, do jakich zgłosić się może alkoholik jest wiele. Warto jednak wybrać ośrodek leczenia uzależnień, który znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania. Co ważne, warto wybierać ośrodki odwykowe prywatne, takie jak np. Klinika Oaza, w których osoba zgłaszająca się na terapię wypuszczana jest dopiero po pełnym procesie leczenia, wynoszącym zazwyczaj dwa miesiące, a nie jak w przypadku ośrodków publicznych miesiąc. Przez okres dwóch miesięcy alkoholik ma możliwość całkowitego wytrzeźwienia, które wiąże się także z całkowitym detoksem, który nierzadko nie jest prostym etapem do przejścia. Przechodząc detoks w centrum uzależnień, nałogowiec może liczyć na całodobowe wsparcie terapeutów oraz innych uzależnionych.
Co ważne, prywatny ośrodek terapii uzależnień zawsze posiada zespół specjalistów, którzy są dostępni na miejscu. W przypadku publicznych placówek nierzadko np. psychiatrzy mają swój gabinet w innym miejscu. Klinika Oaza zatrudnia certyfikowanych i wykwalifikowanych psychoterapeutów, jak i psychiatrów, którzy służą radą oraz wsparciem dla każdego.
Jak wygląda leczenie?
Terapie prowadzone w Oazie oparte są na standardach przyjętych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w aspekcie leczenia uzależnienia alkoholowego. Pobyt w placówce trwa przeważnie od ośmiu do dwunastu tygodni i co ważne, odbywa się w trybie dowolnym, a nie przymusowym. Warto wiedzieć także, że po czasie spędzonym w klinice, alkoholik nie odczuwa silnego głodu alkoholowego, a także poznaje oraz trenuje strategie, które są mu niezbędne go dalszej pracy nad samym sobą i swoim życiem. Jest to praca w ramach psychoterapii ambulatoryjnej.
Każdy z nałogowców zgłaszających się do centrum uzależnień przechodzi detoks alkoholowy, który jest integralną częścią początkowego etapu kuracji odwykowej. Co ważne, jest to całkowicie bezpieczny dla pacjenta krok w leczeniu, a także niezbędny do wyjścia z nałogu. Podczas tego etapu, osoba uzależniona nigdy nie pozostaje sama. Nad jej odtruciem czuwa zespół specjalistów kliniki, który uprzednio pobiera szczegółowy wywiad medyczny, aby w bezpieczny i kontrolowany sposób pomóc wyjść z uzależnienia alkoholowego.
Dobrowolne zgłoszenie się na terapię i wewnętrzna chęć wyjścia z nałogu to najważniejsze kwestie, które warunkują powodzenie terapii. Wsparcie specjalistów i bliskich, a także własna silna wola, są w stanie pomóc alkoholikowi wrócić do normalnego życia.
TELEFON:
721 70 70 70
530 18 70 70
725 18 70 70
E-MAIL: