Mitomania. Jak wyleczyć skłonność do ciągłego kłamania?
19.08.2021
Spis treści
- Czym dokładnie jest mitomania?
- Gdzie należy szukać jej przyczyn?
- Konsekwencje dla osób zmagających się z mitomanią
- Psychoterapia – najlepszy sposób na wyjście z patologicznego kłamania?
- Twoja bliska osoba potrzebuje pomocy?
Kłamstwo w dobrej wierze, ubarwianie rzeczywistości, zmyślanie… każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z nieprawdziwymi opowieściami. Czy tendencja do przedstawiania nieautentycznych wydarzeń może być chorobą? Na czym polega mitomania, jak wygląda jej leczenie i jak przebiega psychoterapia? Z poniższego wpisu dowiesz się najważniejszych informacji na temat zaburzenia, jakim jest patologiczne kłamanie.
Czym dokładnie jest mitomania?
Chorobliwa skłonność do mówienia nieprawdy po raz pierwszy została zbadana i opisana pod koniec lat 90. XIX wieku. Mitomania, znana także jako patologiczne kłamstwo lub zespół Delbrücka, to zaburzenie, związane z tworzeniem fałszywych historii na temat swojego życia i doświadczanych przeżyć. Zjawisko to nie jest powszechnie uznawane za chorobę, a raczej za zaburzenie psychiczne. Zdaniem lekarzy może mieć związek z takimi schorzeniami jak:
- schizofrenia,
- osobowość narcystyczna,
- choroba afektywna dwubiegunowa,
- padaczka.
Uważa się, że mitomania częściej dotyka osoby rozchwiane emocjonalnie, niekontrolujące swoich zachowań oraz mające skłonność do histeryzowania.
Gdzie należy szukać jej przyczyn?
Do tej pory nie udało się jednoznacznie określić, co dokładnie wywołuje mitomanię. Wiadomo jednak, że problem ten może pojawić się w każdym wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Bardzo prawdopodobne, że jest wywoływany przez niewłaściwe funkcjonowanie niektórych obszarów ośrodkowego układu nerwowego. Psycholodzy nie wykluczają też, że o rozwoju tego zaburzenia mogą decydować czynniki środowiskowe oraz traumatyczne przeżycia, jak np. śmierć bliskiej osoby, przemoc w rodzinie czy molestowanie seksualne. Takie wydarzenia są w stanie sprawić, że chory będzie rekompensować sobie wstrząsające wydarzenia kłamstwami oraz koloryzowaniem przekazywanych opowieści.
Konsekwencje dla osób zmagających się z mitomanią
Patologiczna skłonność do kłamania to zaburzenie stosunkowo rzadkie, a jego terapia nie jest tak powszechna, jak np. leczenie alkoholizmu, narkomanii czy hazardu. Rozpoznanie tej przypadłości będzie bardzo trudne, a postawienie trafnej diagnozy wymaga czasu. Mitomani potrafią skutecznie wprowadzać w błąd osoby ze swojego otoczenia. Nie odczuwają właściwie żadnego strachu przed przyłapaniem na oszustwie. Nadmierne fantazjowanie sprawia, że osoby cierpiące na mitomanię są postrzegane jako ofiary albo zupełnie na odwrót – jako bohaterowie. Związek z jednostką cierpiącą na to zaburzenie często określa się mianem toksycznej relacji. Również w życiu zawodowym takie osoby nie mają łatwego życia, choć na pierwszy rzut oka są towarzyskie, intrygujące i bardzo wesołe. Kiedy jednak kłamstwa zaczynają wychodzić na jaw, wówczas przyjaciele często odwracają się od nich i mitomanii zostają całkiem sami.
Psychoterapia – najlepszy sposób na wyjście z patologicznego kłamania?
Walka z psychologicznym kłamaniem jest możliwa, jednak żmudna i czasochłonna. Mitomania to zaburzenie, którego leczenie polega głównie na psychoterapii. Nie istnieją środki farmakologiczne sprawiające, że pacjent przestanie kłamać. Terapia prowadzona przez ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych ma na celu uświadomienie osobie chorej, na czym dokładnie polega schorzenie oraz jakie są jego konsekwencje. Warto wiedzieć, że mitomani bardzo rzadko sami zgłaszają się po specjalistyczną pomoc. Zwalczanie mitomanii wciąż nie jest tak popularne, jak leczenie alkoholizmu czy innych destrukcyjnych nałogów. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że osoby znane z patologicznego kłamania nie zmagają się z fizycznymi symptomami, które utrudniałyby im codzienne funkcjonowanie. Mimo to warto zachęcać takich ludzi do poddania się terapii w profesjonalnej placówce.
Twoja bliska osoba potrzebuje pomocy?
Na pierwszy rzut oka mitomania nie jest groźną chorobą. Bez względu na wiek pacjenta, zawsze wymaga jednak podjęcia odpowiednich kroków. Jeśli szukasz pomocy w walce z różnymi destrukcyjnymi nałogami, zachęcamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez Ośrodek Leczenia Uzależnień Alkoholowych Oaza. Dzięki doświadczeniu i fachowym metodom pomagamy pacjentom odzyskać wolność – zapewniając przy tym stuprocentową dyskrecję i anonimowość.