Łączenie leków z alkoholem

14.06.2023

Łączenie leków z alkoholem

Alkohol spożywany jest w celach rozrywkowych, leki natomiast – mają leczyć choroby i przynosić ulgę w lżejszych dolegliwościach. Jedne i drugie są stale obecne w życiu wielu z nas. Farmaceutyki złożone są różnych komponentów, które leczą daną dolegliwość, wywołując tym samym różne skutki uboczne. Nadmierne ilości alkoholu już same w sobie są groźne dla ludzkiego organizmu, a w połączeniu z lekami mogą nasilić zagrożenie. Dowiedz się, jakie reakcje mogą zachodzić podczas zażywania leków i alkoholu jednocześnie, oraz które farmaceutyki w połączeniu z tą używką mogą być dla Ciebie szczególnie niebezpieczne.


Wpływ leków i alkoholu na organizm


Zarówno leki, jak i alkohol zawierają substancje, które oddziałują na nasz organizm. Istnieją lekarstwa, które przynoszą szybką ulgę w bólu i pomagają w uporaniu się z różnymi problemami zdrowotnymi. Jednak im silniejszy lek, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji niepożądanych. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i informacji zawartych w ulotkach. W zależności od tego, w jakiej postaci przyjmujemy farmaceutyki, po zażyciu tabletki, użycia maści lub czopka, substancje w nich zawarte trafiają do krwiobiegu i dostają się do miejsca, w którym rozpoczynają swoje działanie. Zaburzenie procesu wchłaniania leku może okazać się groźne dla organizmu. W przypadku alkoholu większość wypitej dawki trafia do jelita cienkiego, stamtąd trafia do krwi. Używka utrzymuje się w ludzkim organizmie od 12 do 48 godzin. Alkohol wykazuje szkodliwe działanie na układ nerwowy i ogranicza wchłanianie się lekarstw, co osłabia ich działanie.


Konsekwencje zażycia leków i alkoholu jednocześnie


Mieszanie leków z alkoholem nierzadko wiąże się z niebezpiecznymi dla zdrowia skutkami. Nigdy nie wiadomo, jak dany organizm zareaguje na tego typu połączenie. Lekarstwa same w sobie mogą wywoływać szereg substancji niepożądanych, które mogą się nasilić po wypiciu alkoholu. W niektórych przypadkach wystarczy niewielka dawka, aby wywołać groźne dla zdrowia reakcje. Dodatkowo niektóre farmaceutyki w połączeniu z alkoholem mogą nie zadziałać, co oznaczałoby pozbawione sensu wprowadzanie do organizmu substancji, która nie leczy. Łączenie alkoholu z lekami może prowadzić do różnych przykrych dolegliwości. Jedną z konsekwencji może być zaczerwienienie twarzy. Oprócz tego mogą wystąpić nudności, wymioty i zawroty głowy. Po zmieszaniu napojów procentowych z lekarstwami może wystąpić zaburzenie rytmu serca lub dojść do zatrzymania krążenia.


alkohol


Których leków nie należy łączyć z alkoholem?


Istnieje wiele różnych rodzajów chorób oraz zaburzeń. Dlatego na rynku dostępne są rozmaite farmaceutyki, przepisywane indywidualnie do potrzeb i organizmu pacjenta. Każdy z nich może wykazać negatywne skutki po zmieszaniu ich z alkoholem. Jest jednak kilka grup leków, które w połączeniu z napojami wyskokowymi mogą stanowić szczególne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Pierwsza z nich to leki zażywane przy problemach neurologicznych i leczeniu padaczki. W połączeniu z alkoholem mogą wywołać problemy z pamięcią, wzmożoną senność, problemy z koordynacją ruchową, a nawet nasilenie objawów epilepsji. Druga grupa to lekarstwa na choroby układu krążenia. Alkohol znacznie osłabia ich działanie i wywołuje zatrucie aldehydem octowym, który może spowodować wymioty i bóle głowy. Leki na cukrzycę połączone z „procentami” mogą doprowadzić do spadku glikemii, a te na nadciśnienie tętnicze zwiększają ryzyko omdlenia spowodowane wahaniami ciśnienia. Ostatnią grupą farmaceutyków są te stosowane w przypadku leczenia depresji, lęków i zaburzeń snu. Łącząc je z alkoholem, można wywołać nasilenie dolegliwości psychicznych.


Masz wątpliwości? Skontaktuj się z prywatną kliniką leczenia uzależnień


Zażywanie leków wymaga dużej ostrożności i stałego monitorowania swojego stanu zdrowia. Podczas leczenia należy stosować się do zaleceń lekarzy i przyjmować dawki, które wyznaczy specjalista. Pamiętaj, że nie tylko łączenie leków z alkoholem jest niebezpieczne. Substancje zawarte w napojach procentowych i farmaceutykach mogą uzależniać. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z naszym prywatnym ośrodkiem leczenia uzależnień. Nasi specjaliści stosują skuteczne metody diagnozowania uzależnień i w przypadku wykrycia problemu, pomogą Ci się z nim zmierzyć.