Alkoholizm a wątroba

08.07.2017

Alkoholizm a wątroba

Alkoholowa marskość wątroby


Długoletnie uzależnienie od alkoholu może mieć fatalne, wręcz destrukcyjne działanie na stan zdrowia - zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Doprowadza do zaburzenia funkcjonowania wielu organów, w tym wątroby, która pełni bardzo ważną rolę w ciele człowieka. Jej zadaniem jest trawienie tłuszczów oraz neutralizacja i pochłanianie różnych substancji szkodliwych, w tym trujących. Ponadto odpowiada za wytwarzanie związków niezbędnych do prawidłowego krzepnięcia krwi oraz zamienia pokarmy na składniki odżywcze. Jej uszkodzenie lub choroby powstałe na skutek alkoholizmu niosą poważne konsekwencje.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Wpływ alkoholu na wątrobę


Wątrobie szkodzi wiele czynników: niewłaściwa dieta, drakońskie diety, leki... Jednak to alkohol ma najgroźniejszy wpływ, prowadząc często nawet do śmiertelnych schorzeń. Trzeba pamiętać, że już niewielka dawka napoju alkoholowego obciąża ten organ, ponieważ właśnie w nim jest metabolizowany. Proces eliminowania alkoholu z organizmu prowadzi do zaburzenia procesów utleniania komórkowego. Przebieg tego procesu zależy od płci, uwarunkowań genetycznych,  a także przynależności etnicznej, co tłumaczy zróżnicowanie objawów u różnych osób. W związku z nadużywaniem alkoholu we krwi obecne są substancje toksyczne powstałe właśnie na skutek jego metabolizmu.


Najczęstsze schorzenia


Wśród chorób, jakie wywołuje uzależnienie od alkoholu zazwyczaj rozwijają się trzy: alkoholowe stłuszczenie, marskość oraz zapalenie wątroby.


U 90% alkoholików dochodzi do stłuszczenia wątroby. W komórkach organu odkłada się tłuszcz, który uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie. Zwykle nie daje żadnych objawów, choć lekarz jest w stanie badając brzuch pacjenta nawet palcami określić, czy wątroba jest powiększona. Zaprzestanie picia powoduje regenerację, jednak dalszy nałóg doprowadza do przewlekłego stanu zapalnego dlatego drugą, najczęściej spotykaną chorobą jest alkoholowe zapalenie wątroby. Objawia się zwyrodnieniem komórek wątroby oraz włóknieniem. Przebieg zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Może być on łagodny, ale też naprawdę ciężki. Wśród objawów zapalenia wymienić można: brak apetytu, wymioty, mdłości, bóle brzucha, gorączkę, biegunki, wodobrzusze, żółtaczkę, a nawet uszkodzenia mózgu. Przy okazji tej choroby dochodzi do zaburzeń krzepnięcia oraz upośledzenia funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Jest to następstwo toksyn, których wątroba nie jest w stanie zneutralizować. Kilkumiesięczna abstynencja może cofnąć większość zmian. Pamiętać jednak trzeba, że alkoholowe zapalenie wątroby jest sygnałem ostrzegawczym, wskazującym na możliwość powstania marskości wątroby, a także innych poważnych komplikacji, np. niewydolności tego organu i śmierci.


Marskość wątroby polega na jej zabliźnianiu się, tj. zastępowaniu miękkiej tkanki przez twardą tkankę łączną. Objawy są podobne do zapalenia wątroby, jednak choroba jest znacznie poważniejsza. Poza tym dochodzi do zmian hormonalnych, obrzęku kończyn czy żylaków przełyku. Zmian, które zaszły w jej wyniku nie można cofnąć!


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Sposoby leczenia


Leczenie alkoholizmu wielokrotnie łączy się z leczeniem chorób wątroby. Wymagana jest bezwzględna abstynencja. Chorym trudno jest rzucić nałóg. Pomocny będzie z pewnością profesjonalny ośrodek dla alkoholików, w którym poradę otrzymają także bliscy alkoholików. Alkoholowe stłuszczenie oraz zapalenie wątroby to schorzenia, które ustępują po zaprzestaniu picia. W ich przypadku wątroba potrzebuje od kilku do kilkunastu tygodni na regenerację. Jednak bardziej poważnych uszkodzeń nie można już odwrócić, co nie oznacza, że chory jest skazany na śmierć.


Poważne uszkodzenia wątroby są możliwe do wyleczenia jednak wymagają absolutnego zakazu spożywania jakiejkolwiek formy alkoholu oraz uzupełnienia niedoborów elektrolitowych, witaminowych, żywieniowych, a także przestrzegania specjalnej diety wątrobowej. Często leczenie wspomagane jest lekami sterydowymi, ale bywa też, ze jedynym rozwiązaniem staje się przeszczep wątroby. Jeżeli osoba zakwalifikowana do zabiegu do chwili jego wykonania chwyci za alkohol, do transplantacji nie dojdzie, gdyż osoba ta jest skreślana z listy oczekujących.


Leczenie alkoholowych chorób wątroby wiąże się ze zmianą stylu życia. Liczy się właściwa dieta, radzi się rzucenie palenia papierosów, które przyspieszają proces bliznowacenia. Opisane powyżej choroby nie muszą następować kolejno po sobie. Czasem zapalenie może już okazać się śmiertelne, zatem by uniknąć coraz większych powikłań i cofnąć możliwe zmiany, konieczne jest przede wszystkim zaprzestanie picia.