Alkoholizm jak z nim walczyć
17.06.2017
Uzależnienie od alkoholu to poważny problem, rzutujący na życie każdej osoby uzależnionej oraz jej najbliższe otoczenie. Większość alkoholików nie zdaje sobie z niego sprawy. Długoletni alkoholizm sieje spustoszenie w organizmie oraz bardzo niekorzystnie wpływa na stan psychiczny człowieka. Do walki z alkoholizmem potrzebne jest przede wszystkim uzmysłowienie sobie problemu przez osobę uzależnioną oraz jej chęć do walki z chorobą, z którą należy walczyć i z którą można wygrać.
Zacznijmy od małych kroków
Walki tej nikt za chorego nie przeprowadzi. Oczywiście wsparcie osób bliskich jest ważne, jednak to od siły woli alkoholika zależy powodzenie jego działań. Jeśli sam nie wykaże chęci do zmian, na nic trudy otoczenia. Wiele osób uzależnionych mówi sobie: "Od jutra koniec!". I rzeczywiście pozostają trzeźwe przez jakiś czas. Później jednak nałóg wraca ze zdwojoną siłą. Alkoholicy mogą obserwować u siebie różne objawy świadczące o innych chorobach. Istotne jest, aby przy szukaniu ich przyczyn umieć odpowiedzieć na pytanie: czy to nie wina uzależnienia? Alkohol fatalnie wpływa na funkcjonowanie wszelkich narządów i układów w cele człowieka, a także na jego sferę intelektualną.
Alkoholicy często mają problem z chorobą wrzodową, zapaleniem trzustki, przewodem pokarmowym czy układem nerwowym. Zdiagnozować alkoholika pomogą także testy i rozmowa z psychologiem w ośrodku dla alkoholików i terapii uzależnień. Wielu chorych boi się ingerencji specjalistów i uważa, że jest w stanie poradzić sobie samemu. Terapeutów nie należy się bać, jednak pamiętać trzeba, że w pewnym momencie trudnej walki z nałogiem ich pomoc będzie nieodzowna. Zacznijmy jednak od mniejszych kroków. To przyznanie się do uzależnienia przed samym sobą oraz budowanie motywacji do skończenia z nim. I to ta motywacja odgrywa kluczową rolę, a pomocna może być rodzina i przyjaciele.
Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza
Trudno alkoholikowi wyjść z nałogu jeśli nie ma postawionego przed sobą celu. Nie chodzi o ogólnikowe stwierdzenie: "Przestać pić", ale o właściwe jego umotywowanie. Osoba uzależniona często nie myśli racjonalnie, ale to wiedza na temat alkoholizmu, jego przyczyn i skutków pozwala jej powoli zrozumieć, czemu walka z nałogiem jest taka ważna. Zatem leczenie alkoholizmu należy rozpocząć od postanowienia o abstynencji, które powinno być wspomagane przez zdobywanie wiedzy o chorobie i pokrewnych tematach. Pomoże w tym terapia uzależnień lub udział w grupie Anonimowych Alkoholików. Na początek dobra będzie także konsultacja u psychologa.
Warto zaufać specjalistom
Gdy alkoholik podejmie świadomie decyzję o rozpoczęciu leczenia, musi przygotować się na wiele chwil słabości, nieprzyjemne skutki odstawienia oraz złe samopoczucie, które z czasem miną. Wiele osób zniechęca fakt, iż alkoholizm to choroba, która pozostaje do końca życia. Uznają zatem, ze nie warto podejmować z nią walki, bo z góry jest się na straconej pozycji. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że alkoholizm to choroba, która może okazać się śmiertelna, więc wybór między piciem a zaprzestaniem go, to de facto wybór między życiem a śmiercią.
Mimo, iż alkoholikiem pozostaje się na zawsze (wystarczy niewielka ilość alkoholu, by wrócić do nałogu), to można zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się jeszcze długim, szczęśliwym życiem. Wytrwać w abstynencji pomoże zdobyta na temat uzależnienia wiedza. Wszelkich informacji udzielą kliniki i eksperci, którzy pomogą zrozumieć, jakie kłopoty wynikają z picia, oferują pomoc w sytuacjach kryzysowych, uczą, co robić by zaprzestać picia oraz jak radzić sobie z możliwym nawrotem chęci sięgnięcia po alkohol. Co ważne, tę wiedzę w ośrodkach leczenia uzależnień otrzymają również najbliżsi alkoholika. Dzięki temu będą mogli go aktywnie wspierać w dążeniu do zachowania trzeźwości. Specjalistyczne kliniki oferują terapie grupowe oraz indywidualne. Dobrze także skorzystać z grup wsparcia. Alkoholizm to nie walka z wiatrakami, potrzeba jednak wiele samozaparcia i zrozumienia problemu, by móc z niego wyjść.