Co pomaga w rzuceniu palenia?

26.04.2023

Co pomaga w rzuceniu palenia?

Palenie papierosów to dosyć popularny nałóg. Często sprawia wrażenie niegroźnego, ponieważ nie wpływa drastycznie na relacje i nie zaburza życia osobistego osoby uzależnionej. Należy jednak pamiętać, że papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka, mogą prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Nikotyna silnie uzależnia, a wyjście z nałogu jest bardzo trudne. Zastanawiasz się, co pomoże w rzuceniu palenia? Sprawdź nasze rady.


Uzależnienie od nikotyny


Papierosy zawierają nikotynę, która zaliczana jest do substancji psychoaktywnych. Dostarczanie jej do organizmu powoduje wyrzut dopaminy, który podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Przez to osoba paląca czuje się pobudzona. W paleniu papierosów nie zawsze chodzi wyłącznie o ich główny składnik. Do nikotyny dochodzą także czynności, które stają się nawykiem, takie jak trzymanie papierosa w palcach, ruch ręką w kierunku ust czy wypuszczanie dymu. W przypadku palenia uzależnia się nie tylko nasz organizm, ale także psychika. Wszystko to łączy się w bardzo trudny do pokonania nałóg, z którym przegrywa większość osób palących.


Dlaczego ludzie palą?


Po pierwszego papierosa nierzadko sięga się w latach młodości. Jest to wywołane ciekawością, buntem lub chęcią poczucia się jak dorosły. Wśród młodzieży palenie często wynika z pragnienia dopasowania się do otoczenia. Silna w tym wieku potrzeba akceptacji czasami przegrywa ze zdrowym rozsądkiem i powoduje mniejszą asertywność. Palenie to także swego rodzaju przyjemność. Palimy dla towarzystwa, wychodzimy na papierosa podczas przerwy w pracy, żeby na chwilę oderwać się od żmudnych obowiązków. Nałóg nikotynowy to także często sposób na poradzenie sobie ze stresem. W nerwowych sytuacjach palacze często sięgają po papierosa, który przynosi natychmiastową, jednak chwilową ulgę.


Skutki palenia papierosów i wyrobów tytoniowych


Palenie papierosów niesie za sobą różne konsekwencje zdrowotne. Do najgroźniejszych należą poważne choroby serca, skóry i płuc. Nałóg ten doprowadza do śmierci średnio połowę osób uzależnionych. Oprócz tego palenie tytoniu znacznie zmniejsza objętość płuc, co w dużej mierze obniża ich wydolność. Przez to palacze doświadczają tak zwanej "zadyszki" i mają słabszą kondycję. Palenie papierosów wpływa także na wygląd zewnętrzny. Ziemista skóra, pożółkłe palce i szkliwo zębów to tylko niektóre ze skutków tytoniowego nałogu.


palenie


Czy palacze potrzebują terapii uzależnienia?


Rzucanie palenia wymaga silnej woli i motywacji. Zdarza się, że osoba uzależniona samodzielnie radzi sobie z nałogiem. Jednak to wymaga dużego samozaparcia i gotowości na podjęcie wyzwania życia bez tak zwanego "dymka". W wielu przypadkach okazuje się, że same chęci nie są wystarczające. Palacz musi stale kontrolować pragnienie sięgnięcia po papierosa, które niejednokrotnie wygrywa w sytuacjach stresowych lub towarzyskich. W takim przypadku warto skorzystać z terapii w klinice uzależnień. Tego typu pomoc może okazać się bardzo skuteczna, szczególnie gdy osoba uzależniona nie jest wystarczająco zmotywowana do zerwania z nałogiem.


Sposoby na odstawienie nikotyny


Kiedy już podejmiesz decyzję o rzuceniu palenia, możesz zacząć działać. W pierwszej kolejności zastanów się nad momentami, w których najczęściej sięgasz po papierosa. Jeśli zdarza się to w sytuacjach nasilonego stresu, zastanów się nad innymi sposobami radzenia sobie ze stresem. Jeżeli zdarza Ci się palić, gdy czujesz znudzenie - warto znaleźć sobie zajęcie, które pozwoli Ci maksymalnie skupić się na danej czynności. Oprócz tego pomocne może okazać się usunięcie przedmiotów potrzebnych do palenia. Poza samymi papierosami możesz usunąć z zasięgu ręki zapalniczki, popielniczki itp. Zastanów się także, czy bardziej skuteczne i komfortowe będzie dla Ciebie natychmiastowe odłożenie wyrobów tytoniowych, czy może wolisz rzucać palenie stopniowo. Małe kroki często są bardzo efektywne i dają większą pewność, że już nie wrócisz do starych nawyków. Podczas odstawiania papierosów warto wspomagać się preparatami, dostępnymi w aptece.


Prywatna klinika uzależnień


Wsparcie w rzucaniu palenia uzyskasz także w naszej prywatnej klinice uzależnień. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudne jest wychodzenia z nałogu. Dlatego służymy pomocą niezbędną do poradzenia sobie z uzależnieniem. Zapoznaj się z naszą ofertą, która może okazać się kluczowa do odstawienia papierosów na dobre.