Codzienne spożywanie piwa lub wina: czy to już alkoholizm?

28.06.2023

Codzienne spożywanie piwa lub wina: czy to już alkoholizm?

Czy po ciężkim, stresującym dniu zdarza Ci się wypić piwo, by się wyluzować? A może świętujesz każdą, nawet najmniejszą okazję lampką wina? Niewielkie ilości alkoholu niekoniecznie odurzają, jednak zawsze trzeba liczyć się z konsekwencjami jego regularnego spożywania. Używka może uzależniać - nieważne czy mamy do czynienia z piwem, winem, wódką czy koniakiem. Zobacz, jak na Twój organizm oddziałuje codzienne picie napojów niskoprocentowych i kiedy zaczyna się nałóg.


Czy codzienne picie piwa lub wina może zaszkodzić?


Po wypiciu lampki wina do kolacji, czy piwa podczas oglądania meczu nie odczuwamy żadnych skutków następnego dnia. Niewielkie ilości alkoholu zazwyczaj nie powodują kaca, dlatego często mogłoby się wydawać, że są nieszkodliwe. Alkohol rozluźnia i pozwala się zrelaksować. Dlatego tak wiele osób sięga po wino lub piwo w celu odstresowania. Należy jednak pamiętać, że substancje zawarte w napojach procentowych w jakimś stopniu zawsze oddziałują na nasz stan zdrowia. Jeśli codziennie wypijasz lampkę wina - każdego dnia wprowadzasz do swojego organizmu toksyny, które w przyszłości mogą być powodem różnych chorób i dolegliwości. Nie zapominajmy również o tym, że regularnie powtarzane czynności mogą silnie uzależniać. Granica jest bardzo cienka i łatwo stracić kontrolę nad piciem alkoholu. Szczególnie jeśli traktujemy go jako przyjemną rutynę i odskocznię od zmartwień codziennego życia. Nie da się stwierdzić jednoznacznie, jaka ilość alkoholu jest tą "bezpieczną" dla organizmu, dlatego ze skutkami codziennego wypijania małych ilości muszą liczyć się wszyscy spożywający.


Skutki codziennego spożywania niewielkiej ilości alkoholu


Każdy organizm jest inny. Mamy różną odporność i predyspozycje do chorób. Różnimy się także w kwestii nałogów. Jedni uzależniają się szybciej, inni potrzebują więcej czasu, aby wpaść w pułapkę. Jednak skutki spożywania nawet niewielkiej ilości alkoholu może odczuć każda osoba, pijąca każdego dnia. Piwo jest szkodliwe dla trzustki z uwagi na wysoki indeks glikemiczny. Może hamować wydzielanie enzymów trawiennych, co znacznie spowalnia metabolizm. Skutkiem tego jest otyłość brzuszna, wynikająca z odkładania się tkanki tłuszczowej. Oprócz tego alkohol jest moczopędny, dlatego gaszenie pragnienia za pomocą napojów procentowych to tylko pozornie dobry pomysł. Zimne piwo w upalny dzień przyniesie chwilową ulgę, jednak częste stosowanie tego typu używki może prowadzić do odwodnienia. Codzienne picie piwa prowadzi do powstawania poważnych chorób. Istnieje wysokie ryzyko zachorowania na miażdżycę, nowotwory wątroby i jelita grubego.


alkohol


Kiedy można stwierdzić uzależnienie od alkoholu?


Ludzie, którzy spożywają alkohol codziennie, często nie zdają sobie sprawy z tego, jak łatwo popaść w nałóg. Kiedy pijesz niewielkie ilości, takie jak dwa piwa czy lampka wina, wydaje Ci się, że kontrolujesz sytuację i w każdej chwili możesz odstawić używkę. Utrata kontroli może nastąpić w dowolnym momencie i niewinne raczenie się alkoholem po pracy może ustąpić miejsca nałogowi. Do jego pierwszych objawów należą:



  • Uczucie niepohamowanej chęci sięgnięcia po piwo. Szczególnie po wypiciu jednej butelki czujesz, że nie powstrzymasz się przed wzięciem kolejnej.

  • Wysoka tolerancja na "procenty". Z każdym dniem potrzebujesz coraz większej dawki alkoholu. Twój organizm już przyzwyczaił się do jednego piwa i nie odczuwasz jego działania, dlatego sięgasz po więcej.

  • Myśli skupione na alkoholu. Nie możesz się doczekać, kiedy znów się napijesz.

  • Szukanie okazji i pretekstów do picia. Imieniny kolegi, urodziny brata, nagroda za ciężką pracę, problemy rodzinne lub stres wywołany różnymi, nawet błahymi zdarzeniami.


 Masz problem z alkoholem? Poszukaj pomocy w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień


Od picia alkoholu w celu wyluzowania do nałogu prowadzi bardzo krótka droga. Bardzo łatwo jest stracić kontrolę i wpaść w pułapkę, z której bardzo ciężko się wydostać. Jeżeli czujesz, że wystąpiły u Ciebie jakiekolwiek objawy nałogu, nie zwlekaj. Być może potrzebujesz specjalistycznej pomocy. Nasza prywatna klinika uzależnień poprowadzi terapię, która pozwoli Ci zrozumieć swój problem i wyjść z nałogu. Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakieś pytania dotyczące leczenia uzależnień.