Czy alkoholizm można wyleczyć?
01.03.2019
To jedno z najczęściej występujących w XXI w. uzależnień. Statystki dotyczące alkoholizmu nie są do końca znane z tego względu, że wielu alkoholików ukrywa się z tym problemem, a powodem jest wstyd. Ma wiele twarzy – młodych ludzi wychowujących się w patologicznych rodzinach, mężczyzn i kobiet na wysokich stanowiskach, osób, które nie potrafią sobie poradzić z problemami, jakie ich spotykają w życiu oraz niską samooceną czy tych, co przekroczyli granicę okazjonalnego picia itp.
Alkoholizm to choroba
Choć trudno przyznać się do tego osobom uzależnionym i wytłumaczyć to tym, którzy potrafią patrzeć na alkoholika tylko w negatywny sposób, to jednak alkoholizm to choroba – przewlekła i o podłożu psychicznym. Bezpośrednio oddziałuje na mózg, co przekłada się na różne nieprzewidywalne dla otoczenia zachowania osoby uzależnionej. Będąc w stanie upojenia alkoholowego, najczęściej nie zdaje sobie ona sprawy z tego, co i w jaki sposób robi. Choroba alkoholowa rozwija się zazwyczaj przez lata. Trudno stwierdzić dokładnie, w jakim momencie się zaczęła, gdyż przejście od picia okazjonalnego do nałogowego jest procesem, który powoli się nasila.
Alkoholizm – jak rozpoznać symptomy?
Zanim picie alkoholu stanie się uzależnieniem, pojawiają się symptomy alkoholizmu, które mogą świadczyć o tym, że zaczął się problem, którego nie warto lekceważyć. Do nich zalicza się m.in. zwiększenie ilości wypijanego codziennie alkoholu, rozpoczynanie dnia od niego, częstsze umawianie się na picie, spożywanie alkoholu do posiłków, klinowanie, czyli łagodzenie objawów „kaca” alkoholem, prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu czy picie w stresie, dla relaksu, w samotności lub ukryciu.
Choroba alkoholowa niesie za sobą negatywne skutki w sferze psychicznej i fizycznej. Uszkadza m.in. mózg, wątrobę (marskość), trzustkę, mięsień sercowy, prowadzi do nadciśnienia tętniczego, depresji, padaczki alkoholowej czy psychozy. Niszczy też życie rodzinne, zawodowe oraz może mieć wpływ na problemy finansowe czy z prawem.
Gdzie leczyć alkoholika?
Mimo iż większość alkoholików twierdzi, że samodzielnie może poradzić sobie z chorobą, to jednak rzeczywistość jest inna. Najtrudniejszą rzeczą jest przyznanie samemu przed sobą, że jest się osobą uzależnioną i rozpoczęcie specjalistycznego leczenia. Jak leczyć alkoholizm i gdzie? Najlepszym miejscem do tego, aby podjąć walkę z chorobą, jest ośrodek terapii uzależnień od alkoholu. Prowadzona tam terapia alkoholowa dostosowywana jest zawsze pod konkretną osobą. Każdy radzi sobie bowiem inaczej z chorobą. Najskuteczniejszą metodą jest psychoterapia, która ma na celu m.in. pokazanie alkoholikowi, na czym polega jego problem, wytłumaczenie objawów nałogu, faz, przez jakie się przechodzi oraz jego mechanizmów. W ośrodku terapii uzależnień proces terapeutyczny powinien trwać co najmniej 6-8 tygodni. Później ważnym etapem będzie uczestnictwo w spotkaniach Anonimowych Alkoholików i korzystanie z dalszego wsparcia specjalistów, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Jak postępować z alkoholikiem po terapii?
Wracający do domu po leczeniu alkoholik nadal potrzebuje wsparcia osób najbliższych, demotywująco działać może nadopiekuńcza postawa, będąca często skutkiem wcześniejszego nawyku chronienia go. Za to warto kibicować mu w poszukiwaniu/realizacji nowych wyzwań i budowaniu nowego życia bez alkoholu. Oprócz tego partner uzależnionego powinien nauczyć się dystansowania od problemów alkoholika i koncentrować się na własnych potrzebach, rozwijaniu pasji i zainteresowań. Przyda się także wsparcie ze strony znajomych i przyjaciół, spędzanie z nimi czasu czy dbanie o własne rozrywki i relaks.
Osoba, która ma za sobą leczenie z alkoholizmu, nie może spożywać alkoholu pod żadną postacią – od słodyczy, syropu aż po same trunki. Nawet minimalna, procentowa dawka może sprawić, że znowu wróci do nałogu i zaprzepaści proces terapeutyczny.
Warto pamiętać o tym, że każdy ma szansę wyjść z uzależnienia. Trzeba tylko zdecydować się na podjęcie walki z nałogiem i nie odrzucać specjalistycznego wsparcia.