Czy można uzależnić się od cukru? Eksperci wyjaśniają!

15.06.2022

Czy można uzależnić się od cukru? Eksperci wyjaśniają!

W ostatnim czasie można usłyszeć coraz więcej informacji na temat szkodliwości cukru. Choć daje szybki zastrzyk energii i wpływa na produkcję hormonów szczęścia, jego działanie jest krótkotrwałe i wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami dla zdrowia. Czy uzależnienie od cukru jest w ogóle możliwe? Jakie daje objawy i dlaczego jest tak niebezpieczne? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat substancji, która nie bez przyczyny jest nazywana trucizną, toksyną i białą śmiercią. Zapraszamy!




Dlaczego cukier uzależnia?


Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, dlaczego nadmierne spożywanie cukru stanowi tak duże zagrożenie dla zdrowia, przyjrzymy się bliżej samemu mechanizmowi uzależnienia. Nie od dzisiaj wiadomo, że węglowodany, w tym owiana złą sławą sacharoza, są niezbędne dla ludzkiego organizmu. Najprostszym przykładem jest mózg, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje glukozy. Jej brak spowalnia powstawanie nowych neuronów i zaburza pracę komórek, a w skrajnym przypadku prowadzi do poważnych uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Dlaczego więc cukier uzależnia? Zdaniem lekarzy szczególnie niebezpieczne jest dostarczanie go w dużych ilościach i w czystej postaci. Należy zdawać sobie sprawę, że składnik ten jest dziś dodawany do bardzo wielu produktów spożywczych. Im więcej go spożywamy, tym nasz organizm bardziej go potrzebuje.


Psychiczne i fizyczne objawy uzależnienia od cukru


Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ta słodka substancja potrafi uzależniać niemalże w takim samym stopniu jak nikotyna czy alkohol. Z tego względu trudno jest rozpoznać uzależnienie od cukru. Jego systematyczne i długotrwałe spożywanie prowadzi do ciągłej, narastającej ochoty na słodkie jedzenie. Nie bez powodu mówi się zarówno o głodzie psychicznym, jak i fizycznym.


Najbardziej charakterystyczne objawy uzależnienia od cukru to:



  • ciągłe podjadanie słodyczy,

  • zaburzone łaknienie spowodowane wahaniami poziomu glukozy we krwi,

  • trudności z opanowaniem emocji,

  • obsesyjne myślenie o żywności zawierającej cukier,

  • ukrywanie się z nałogiem przed bliskimi.


Skutki nadmiernego spożywania cukru u dorosłych i dzieci


Powszechnie wiadomo, że nadmierne spożywanie cukru prowadzi do nadwagi i otyłości. Człowiek zwiększa swoją masę ciała, jeśli je więcej, niż potrzebuje jego organizm. Zbyt duża ilość sacharozy w diecie jest częstą przyczyną podwyższonego poziomu trójglicerydów we krwi. Wysokie stężenia tych związków u niektórych osób może skutkować miażdżycą, zapaleniem trzustki, a nawet zawałem serca. Uzależnienie od cukru wiąże się też z próchnicą, nadciśnieniem oraz zakwaszeniem organizmu, co sprzyja rozwojowi grzybów i drożdżaków. Niektóre badania przeprowadzone przez naukowców donoszą też, że regularne sięganie po słodycze i napoje słodzone cukrem podwyższa ryzyko występowania chorób metabolicznych takich jak cukrzyca, dna moczanowa oraz zespół metaboliczny.


Jak zerwać z cukrem?


objawy-uzaleznienia-od-cukruJeśli zauważasz u siebie objawy uzależnienia od cukru, warto zacząć jak najszybciej działać. W pokonaniu nałogu pomocna może być dieta o obniżonej zawartości węglowodanów. W jadłospisie powinny dominować produkty pochodzenia zwierzęcego, w których składniki te występują w bardzo małych ilościach. Z menu należy wyeliminować mąki, cukry oraz ziarna. Innym sposobem na detoks cukrowy jest spożywanie posiłków o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki takim pokarmom poziom glukozy we krwi będzie podnosił się wolno, a Ty dłużej będziesz czuć się syty. W przypadku uzależnienia psychicznego ważne jest, aby zastąpić przyjemność wywoływaną przez cukier czymś innym. Chodzi tu przede wszystkim o zaspokojenie potrzeby nagrody. Wystarczy więc dostarczyć organizmowi inny produkt, słodzony np. stewią.


Detoks cukrowy na ratunek zdrowiu


Pomimo dużej szkodliwości uzależnienie od cukru jest jednym z najczęściej ignorowanych nałogów. Niekiedy w jego pozbyciu się potrzebna jest kompleksowa terapia uzależnień. Przy bardziej nasilonych objawach można rozważyć udział w grupowych lub indywidualnych spotkaniach z terapeutą organizowanych przez prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Profesjonalne placówki przyjmują na leczenie osoby dorosłe i młodzież, zapewniając stuprocentową gwarancję dyskrecji i anonimowości.