Czy uzależnienie od dopalaczy jest gorsze od narkotyków?
08.03.2023
Zdaniem wielu dopalacze to mniej szkodliwa alternatywa od narkotyków. W końcu przez pewien czas substancje te były legalne i ogólnodostępne w tak zwanych smart shopach. Być może z tego powodu w głowach niektórych osób powstało przeświadczenie, że dopalacze mają mniej szkodliwy wpływ na organizm niż narkotyki. Czy na pewno tak jest? Jakie są różnice między tymi używkami? Jakie skutki może wywołać zażywanie dopalaczy?
Dopalacze a narkotyki
Różnego rodzaju środki odurzające zazwyczaj stanowią nieodłączny element zabawy. Mają poprawiać nastrój i dostarczać rozrywki. Wiele osób, sięgających po dopalacze wciąż trzyma się stereotypu, że jest to niewinna używka. W końcu „dopalacze” nie równa się „narkotyki”. Owszem, między tymi środkami istnieją pewne różnice, jednak żadna z nich nie świadczy na ich korzyść. Dopalacze to substancja psychoaktywna, składająca się z różnych środków chemicznych. Cechują się szybszym działaniem od narkotyków. Ich zawartość to bardzo często mieszanka różnych składników, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych, które wzmagają ich działanie. Dostępne są w pigułkach, w postaci proszku, kadzidełek, suszu i skrętów. Nie da się jednoznacznie określić ich składu, który stale ulega zmianom. Właśnie dlatego dopalacze stanowią duże niebezpieczeństwo, a skutki ich zażywania mogą być nieodwracalne.
Dlaczego ludzie sięgają po dopalacze?
Często zaczyna się od ciekawości i chęci próbowania nowych rzeczy. Pytania typu „Jak to działa”? „Czy będę się po tym lepiej bawić”? Nierzadko przewijają się przez głowy ludzi sięgających po dopalacze. Wśród młodych osób duże znaczenie ma wpływ otoczenia i dążenie akceptacji przez towarzystwo. Jest ono jedną z najważniejszych potrzeb człowieka w wieku nastoletnim. Do innych powodów można zaliczyć chęć poprawienia jakości zabawy, czy ucieczkę od zmartwień codziennego życia. Wiele osób liczy na lepsze wyniki pracy lub nauki. W chwili sięgania po tego typu używki nie myślimy o tym, jak oddziałują na nasz organizm.
Jak dopalacze działają na ludzki organizm?
Zażycie dopalaczy skutkuje zmianami w funkcjonowaniu mózgu. Pierwszy efekt odczuwalny jest bezpośrednio po zażyciu substancji. Odurzony człowiek zaczyna postrzegać rzeczywistość w sposób zniekształcony. Środek może wywołać u niego halucynacje, sprawić, że może czuć się zdezorientowany, stracić kontakt z otaczającym go światem. Osoba po zażyciu dopalaczy doświadcza także zmian nastroju. Przechodzi od euforii do stanów depresyjnych. Działanie tego typu substancji odczuwalne jest także fizycznie. Zażycie dopalaczy często wywołuje silne drżenie rąk i nadmierną potliwość. Wiele substancji zawartych w tego typu środkach odurzających może w dużym stopniu obciążyć układ krążeniowy, co z kolei skutkuje kołataniem serca i podwyższeniem ciśnienia.
Dopalacze — skutki uzależnienia
Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet jednorazowe zażycie dopalaczy może prowadzić do uzależnienia. Kiedy odurzenie mija, euforię z nim związaną, zastępuje obniżony nastrój i apatia. Wówczas zazwyczaj pojawia się chęć powrotu do stanu beztroski.
Osoba uzależniona narażona jest na objawy takie jak biegunka, wymioty, zawroty głowy, które na pierwszy rzut oka można pomylić z symptomami wielu chorób. Do bardziej poważnych skutków brania dopalaczy zaliczamy problemy ze snem, stany lękowe, ataki agresji czy drgawki. Człowiek uzależniony jest pozbawiony umiejętności okazywania emocji, nie radzi sobie w relacjach międzyludzkich.
Odtrucie organizmu wypełnionego środkami odurzającymi nierzadko kończy się niepowodzeniem. Dzieje się tak dlatego, że skład dopalaczy jest skomplikowany, a jego składniki trudne do wykrycia. Właśnie dlatego w wielu przypadkach zażywanie dopalaczy skutkuje śmiercią.
Centrum leczenia uzależnień pomoże w walce z nałogiem
Przezwyciężenie nałogu jest ciężkie, jednak możliwe. Samodzielne panowanie nad chęcią sięgania po dopalacze często jest nieosiągalne. Z problemem pomoże uporać się odpowiednio ośrodek leczenia uzależnień, specjalizujące się w leczeniu narkomanii przeprowadzające skuteczne terapie, które mogą pomóc w walce z nałogiem.