Czy znasz objawy lekomanii? Sprawdź!
14.02.2023
Dziś leki, także te wymagające zgody lekarza, są dostępne na wyciągnięcie ręki – receptę można uzyskać nawet przez Internet. Chociaż to pomocne, zwiększa również ryzyko uzależnienia, czyli lekomanii. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy oraz skutki tego niebezpiecznego nałogu i kiedy zgłosić się na leczenie do specjalistycznego ośrodka.
Lekomania – czym jest?
Sporo mówi się o takich nałogach jak alkoholizm czy narkomania. Uzależnienie od leków jest jednak równie groźną dla człowieka chorobą, która wymaga terapii. Czym dokładnie jest lekomania i kiedy się rozwija?
To potrzeba, przymus, zażywania konkretnych środków, najczęściej tych przepisywanych przez lekarza (na receptę). Osoba uzależniona nie może się powstrzymać od ich stosowania, a w przypadku ostawienia ma konkretne skutki uboczne. Uzależnić mogą wszystkie leki, m.in. przeciwbólowe, nasenne czy antydepresyjne. Najwyższy potencjał uzależniający mają benzodiazepiny i opioidy.
Kto najczęściej cierpi z powodu tego nałogu? Lekomanii sprzyjają m.in. nadmierne stosowanie innych używek czy zaburzenia emocjonalne i psychiczne (w tym depresja, stany lękowe i nerwica). Wiele osób szuka w lekach ucieczki od codziennych problemów, stresów i strachu.
Początki uzależnienia: jak rozpoznać?
Osoba uzależniona za wszelką cenę chce zdobyć nowe opakowania konkretnej substancji. Korzysta z leków znacznie dłużej, niż wynika to z ulotki czy standardowych zaleceń lekarskich – kilka miesięcy lub nawet lat.
Zawsze stara się mieć zapas danego środka – w przeciwnym razie wpada w panikę. Często umawia się na wizyty lekarskie do wielu różnych specjalistów w celu wyłudzenia dodatkowych recept.
Uzależnienie od leków początkowo objawia się m.in.:
- nerwowością, drażliwością, wahaniami nastrojów;
- unikaniem tematu nałogu przy jednoczesnym ciągłym myśleniu o nim;
- samodzielnym zwiększaniem dawki (gdy wzrasta tolerancja organizmu);
- ciągłym poszukiwaniem kolejnych źródeł leku;
- silną potrzebą sięgnięcia po środek w konkretnych sytuacjach, np. stresowych;
- samowolnym mieszaniem kilku różnych substancji lub jednoczesnym stosowaniem alkoholu.
Skutki uzależnienia od leków
Ten typ uzależnienia daje o sobie znać na kilku płaszczyznach. Skutki lekomanii obejmują przede wszystkim problemy zdrowotne, np. nadciśnienie, uszkodzenie organów (m.in. wątroby), otępienie czy niewydolność oddechową.
Odstawienie leków lub zmniejszenie ich dawki wywołuje także zespół abstynencyjny. Do jego najczęstszych objawów należą bóle głowy, nerwowość, problemy ze snem, drgawki i problemy żołądkowe (np. nudności i biegunka).
Osoba uzależniona od leków może także popaść w problemy z prawem, np. z powodu fałszowania recept czy poszukiwania środków w nielegalny sposób. A to nie wszystko, bo wśród skutków lekomanii wymienia się też problemy natury społecznej – m.in. oddalenie się od bliskich czy utratę dotychczasowych zainteresowań.
Jak pomóc osobie uzależnionej od leków?
Ten typ uzależnienia, podobnie jak inne nałogi, najlepiej leczyć w specjalistycznej klinice pod okiem doświadczonych lekarzy, pielęgniarek, psychologów i terapeutów. Holistyczne podejście do organizmu i psychiki chorego przynosi najlepsze, długofalowe efekty.
Jak wygląda leczenie lekomanii w ośrodku dla osób uzależnionych Oaza? To miejsce, w którym są dostępne różne formy: detoks i terapia (także dla współuzależnionych), a dodatkowo cała gama innych zajęć. Pierwszy etap polega na odtruciu organizmu, a kolejne – na współpracy indywidualnej i grupowej m.in. z psychoterapeutą. Osoba chora stopniowo coraz lepiej radzi sobie bez używki.
Ośrodek leczenia uzależnień: zgłoś się do nas po pomoc
Masz objawy lekomanii? A może podejrzewasz, że bliska Ci osoba zmaga się z uzależnieniem od leków i zastanawiasz się, jak pomóc? Ośrodek Oaza to miejsce, w którym każdy nałogowiec uzyska profesjonalne wsparcie grupy specjalistów. To najskuteczniejszy sposób, by zmienić życie na lepsze i uwolnić się od destrukcyjnego wpływu nadmiaru leków na organizm.