Flakka – narkotyk zombie
14.11.2018
Pod jego wpływem człowiek staje się agresywny, dysponuje ponadprzeciętną siłą i jest odporny na ból. Cechuje go też kompletny brak samokontroli. Flakka to bardzo niebezpieczny narkotyk, który człowieka zmienia się w „zombi”. Produkuje się go ze związku o nazwie alfa-PVP (α-Pirolidynopentiofenon), chemicznej substancji, jaką kiedyś dodawano do soli kąpielowych, pod względem chemicznym zbliżoną do amfetaminy.
Nienaturalne zombi
Wygląda jak kolorowy żwir, który wsypuje się na dno akwarium. Flakkę można wciągać przez nos, palić, podawać dożylnie lub połykać. Po zażyciu daje efekty podobne do tych, co amfetamina. Działa stymulująco, euforycznie i empatogennie. Pod wpływem flakki pojawia się stan:
- euforii,
- bezsenności,
- podwyższonej czujności,
- pobudzenia ruchowego,
- większej empatii,
- otwarcia emocjonalnego.
Po zażyciu narkotyku słabnie motoryka mięśni - ludzie zaczynają przemieszczać w spowolnionym tempie, dziwnie powykrzywiani oraz zachowywać się agresywnie. Zmieniają się w nienaturalnego „zombi” (potwory z horrorów), który dysponuje nadludzką siłą i w żaden sposób nie można go kontrolować. Flakka prowadzi do nienormalnych zachowań, uczucia silnego lęku, paranoi i halucynacji. Ma znacznie silniejsze od kokainy właściwości znieczulające. Podczas napadów psychozy, taka osoba często zdziera z siebie ubranie, wybiega na ulicę, ucieka przed wyimaginowanym zagrożeniem, w rzeczywistości stanowiąc je nie tylko dla siebie i innych. Pod wpływem adrenaliny odznacza się bowiem ogromną siłą. Flakka sprawia, że osoba, którą ją zażyła, jest przekonana, że jest kimś lub czymś innym.
Chemiczne reakcje w mózgu
W momencie, kiedy narkotyk przestaje działać, człowiek, który go zażył, odczuwa zmęczenie lub depresję. Często amatorzy substancji psychoaktywnych sięgają wówczas po kolejną dawkę, aby pozbyć się złego samopoczucia. I tak rozpoczyna się łańcuszek uzależnienia. Flakka może również zmieniać działanie reakcji chemicznych w mózgu, czyli prowadzić do tego, aby sięgać po coraz większe dawki, aby być na takim samym haju, jak wcześniej.
Od powikłań wielonarządowych do śmierci
Przedawkowanie lub zmieszanie dopalacza z innymi substancjami psychoaktywnymi może wywołać różne powikłania wielonarządowe, zaburzenia kardiologiczne i neurologiczne. W przypadku dużych dawek flakki możliwe jest wystąpienie wysokiej gorączki, a skutkiem podwyższonej temperatury z kolei może być uszkodzenie nerek i tkanki mięśniowej. Zdarzają się także przypadki popełnienia samobójstwa. Jeśli po ubezwłasnowolnieniu osoby, która zażyła tę substancję, nie zostaną podane odpowiednie leki, może nawet dojść do zgonu.
Środek ten od 2015 r. jest w Polsce zaliczanych do nielegalnych. Zdelegalizowany został także w Chinach, gdzie odbywała się główna produkcja flakki. Nie mniej jest popularna w Anglii i innych państwach europejskich głównie z racji swojej ceny – 5 dolarów/5 euro za porcję.
Zapoznaj się z z naszą terapią uzależnienia od narkotyków.