Jak objawia się alkoholizm? Niepowszechne oznaki świadczące o problemie
22.07.2019
Alkoholizm to choroba, która może objawiać się na różne sposoby. Niektóre są bardziej czytelne i łatwo je dostrzec już na samym początku pojawienia się problemu. Inne mają charakter ukryty. Często nie są zauważane zarówno przez chorego, jak i jego bliskich nawet przez kilka lat. Uzależnienie może mieć bowiem różne fazy. Nie zawsze jest tak, że schorzenie oznacza codzienne upijanie się do nieprzytomności. Wiele osób żyje zatem nieświadomie z kłopotem, który stopniowo staje się coraz bardziej intensywny. Ośrodki dla osób uzależnionych jak Oaza Medica oferują pomoc przy każdym etapie leczenia. Najpierw nastąpi diagnoza uzależnienia, a następnie odpowiednio dobrana terapia alkoholowa. Sprawdź, jakie mogą być mniej znane symptomy występowania nałogu.
Osiowe objawy uzależnienia
Wiele osób żyje w przekonaniu, że nałóg pojawia się jedynie wtedy, kiedy alkohol obecny jest codziennie. Jest to mylne przeświadczenie, które może prowadzić do poważnych kłopotów, z którymi walczy zamknięty zakład dla alkoholików. Warto sobie uświadomić, że choroba ta niejedno ma imię, a jej symptomy mogą mieć rozmaity charakter. Istotna jest regularność picia, która wcale nie musi oznaczać codziennego zażywania procentów, a pewną powtarzalność sytuacyjną.
Może ona mieć charakter związany z pewnymi wydarzeniami, które zawsze stanowią sygnał do sięgnięcia po butelkę. Tzw. osiowe objawy uzależnienia należą do najmniej znanych, a jednocześnie są najczęściej spotykane u ludzi zniewolonych etanolem. O ich zaistnieniu można mówić, kiedy w grę wchodzi ukrywanie emocji, które może występować w dwojakiej formie.
Pierwsza ma miejsce, gdy chory sięga po kieliszek, żeby przykryć np. stres, wstyd lub skrępowanie m.in. przed ważnym spotkaniem, czy wystąpieniem publicznym. Druga postać uwidacznia się w momencie pojawiania się trudnych emocji, takich jak:
- smutek
- przygnębienie
- żal
- strach
- depresja
Jeżeli procenty stanowią skuteczne remedium pomagające przetrwać ciężkie chwile, a skorzystanie z ich pomocy nie jest jednorazowe, tylko powtarza się w każdym takim przypadku, można mieć pewność, że są to symptomy o charakterze osiowym. Wówczas potrzebne będzie specjalistyczne leczenie nałogu.
Psychoza alkoholowa – objawy
Bardzo czytelnym, choć też rzadko kojarzonym ze stanem choroby, jest objaw określany jako psychoza alkoholowa. Wynika ona z destrukcyjnego oddziaływania etanolu na ludzki mózg. Jego stopniowe uszkadzanie prowadzi do wypaczenia świadomości i kłopotów z postrzeganiem rzeczywistości. Chory nie może odnaleźć się w otoczeniu, pojawiają się bariery komunikacyjne. Często występuje bredzenie, mylenie faktów, braki w pamięci, a nawet omamy i urojenia. Zdanie sobie sprawy z zaistnienia takiej sytuacji, powinno natychmiast nakłonić do wizyty w centrum uzależnień. Potrzebna będzie detoksykacja organizmu z alkoholu, a także długoterminowe leczenie.
Zespół uzależnienia alkoholowego
Ten symptom dotyczy niemal każdego chorego. Jeżeli sam masz lub miałeś problem z nadmiernym przywiązaniem do butelki albo znasz kogoś, kto to przeżywał, z pewnością zauważyłeś te oznaki. Są one dość czytelne, choć często bagatelizowane. Chodzi oczywiście o zespół uzależnienia alkoholowego. Zjawisko to można opisać jako przedkładanie spożycia nad inne czynności, które wcześniej stanowiły ważny aspekt codziennego funkcjonowania, a nierzadko nawet priorytet.
Sytuacja taka wiąże się z faktem odczuwania coraz silniejszej potrzeby napicia się, która sprawia, że obowiązki przestają mieć znaczenie. Najważniejsze jest, żeby zaspokoić tzw. głód alkoholowy. Najczęściej zaniedbywanie innych aktywności życiowych na rzecz procentów dotyczy spraw zawodowych lub edukacyjnych (szkoła, studia). Drugi spotykany przypadek określany jest jako patologia społeczna w rodzinie. Przejawia się to przede wszystkim niezwracaniem uwagi na potrzeby bliskich, stopniowym rozpadem relacji z nimi, kłopotami komunikacyjnymi, a w radykalnej fazie pojawiają się nawet akty przemocy domowej.
Podsumowanie
O pojawienie się nałogu alarmuje wiele różnych sygnałów. Uzależnienie potrafi dawać ukryte objawy, przez co łatwo je przeoczyć. Chcesz sprawdzić, czy dotyczą one Ciebie lub Twojego bliskiego? Zwróć uwagę czy:
- picie pomaga ukryć emocje lub poradzić sobie ze smutkiem,
- spożycie następuje za każdym razem pojawienia się takiej sytuacji,
- alkohol stanowi ważniejszą wartość niż rodzina lub praca/szkoła,
- masz problemy z postrzeganiem otoczenia.
W przypadku wystąpienia, któregoś z wymienionych symptomów, należy odwiedzić centrum uzależnień.