Jak zrezygnować z picia alkoholu?

06.06.2019

Jak zrezygnować z picia alkoholu?

Muszę się napić – to przymus, jaki dominuje w życiu alkoholika. Nie jest skutkiem braku silnej woli, słabości moralnej, tylko tego, że choroba alkoholowa rozpoczyna się od przyjemności, a kończy właśnie na nim. Myśli oraz całe życie osoby uzależnionej coraz mocniej koncentrują się wokół alkoholu, im bardziej popada w nałóg. Jeśli zadajesz sobie pytanie: jak przestać pić? - to znaczy, że wiesz, że masz z tym problem, ale niekoniecznie chcesz, aby robiono z Ciebie alkoholika i uważasz, że sam dasz sobie radę. Może jednak czas zmierzyć się z prawdą?


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Dlaczego alkoholik wraca do picia?


Brak możliwości zaprzestania picia w każdym momencie to charakterystyczny objaw uzależnienia od alkoholu. Picie zawsze zaczyna się w sposób dobrowolny, jednak w miarę upływu czasu nie udaje się już tak łatwo zrezygnować z tej przyjemności. Nie mają znaczenia nawet takie skutki jak długi, utrata pracy, rozpad rodziny czy zdrowotne. Abstynencja kojarzy się alkoholikowi raczej z czymś smutnym niż dobrym. Dlatego, nawet jeśli odczuł we własnym życiu wszystkie negatywne skutki choroby alkoholowej, ma za sobą leczenie w ośrodku odwykowym, to wstąpienie na drogę trzeźwości po wielu trudnych miesiącach terapii nie jest nigdy gwarancją, że nie wróci do picia. Już do końca swoich dni będzie wystawiany na próbę, czy jakaś okazja, ktoś znajomy czy jakiś wyzwalacz nie sprawią, że nie wytrzyma i znowu sięgnie po alkohol. Pewnego dnia może też stwierdzić, że nie odnosi żadnych korzyści z tego, że jest trzeźwy, a ciągle tylko musi się czegoś wyrzekać. Nawroty uzależnienia, chwile zwątpienia, gorsze samopoczucie, brak motywacji wpisane są w chorobę alkoholową. I każdy alkoholik musi się z tym liczyć. Nie powinien jednak zapomnieć o drodze, jaką przeszedł, ile go kosztowało uświadomienie sobie zarówno problemu, z jakim się zmagał, jak i o skutkach ubocznych alkoholizmu.


Jak odzwyczaić się od picia?


Dla pierwotnych abstynentów pić albo nie pić jest innym dylematem niż dla osoby uzależnionej. Alkoholikowi znacznie trudniej odzwyczaić się od picia, bo wiąże się ono nie tylko z rozluźnieniem, ale i przyjemnością oraz radością. Alkohol daje iluzję szczęścia, w której żyje. Sztucznie umila życie, maskuje negatywne emocje. Krótkie okresy abstynencji nie są żadnym rozwiązaniem.


Szukając pomysłu na to, jak odzwyczaić się od picia można wyszukać wiele nawet prozaicznych powodów: niemiłe wspomnienia o kacach, złe samopoczucie następnego dnia, problemy zdrowotne z trzustką, wątrobą, wahania nastroju. Wytłumaczyć da się to także stratą pieniędzy, skutkami „urwanych filmów”, „piwnym brzuchem”, szkodliwym wpływem alkoholu na mózg, groźbą wyrzucenia z pracy czy rozpadem rodziny itd. Niektórych te argumenty przekonają, innych zapewne nie. Jak więc przestać pić? Uznając swoją bezsilność wobec alkoholu, przyznając się przed sobą samym, że straciłeś kontrolę nad nałogiem. Mimo iż brzmi to, jak poddanie się, to jednak w ten sposób jesteś w stanie wygrać, czyli przestać się oszukiwać. To ciągła walka o to, aby pokazać, kto ma przewagę w Twoim życiu – Ty czy alkohol. Jeśli ten ostatni, to nigdy nie będziesz miał pewności, kiedy zacznie się i kiedy skończy ciąg.


Odzyskać kontrolę nad własnym życiem


Z pewnością rzucanie picia raz na jakiś czas i udowadnianie światu, że uzależnienie od alkoholu to nie Twój problem, też do niczego nie prowadzi. Oszukujesz innych i siebie, bo tak naprawdę skrycie będziesz odliczać czas do tego, kiedy się znowu napijesz. Nie warto więc dopuścić do momentu sięgnięcia dnia, tylko jak najszybciej znaleźć profesjonalne wsparcie. Choroby alkoholowej sam nie powstrzymasz, ale z pomocą specjalistów i osób, które przeszły podobne doświadczenia – zawsze zwiększasz swoje szanse.


Ponadto nie koncentruj się tylko na tym, jak przestać pić. Ciągłe myślenie o tym raczej doprowadzi Cię do kieliszka. W początkowej fazie swojej abstynencji i tak nie unikniesz rozmyślań o alkoholu, ale spróbuj się skupić na innych rzeczach, aby nie osiągnąć frustracji. Mogą to być Twoje obowiązki, nowe/stare zainteresowania, aktywności fizyczne oraz wszystko inne, co jest miłe, ważne i związane z Twoim nowym życiem.