Lekomania – przyczyny, diagnoza, leczenie

04.01.2022

Lekomania – przyczyny, diagnoza, leczenie

Obecnie coraz częściej można usłyszeć o nadużywaniu środków farmakologicznych przez osoby w różnym wieku. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że regularne zażywanie tabletek przeciwbólowych, nasennych czy uspokajających prowadzi do uzależnienia. Chorzy mają wyniszczoną wątrobę, uszkodzone nerki, a nawet zaburzenia czynności serca. Kiedy warto zdecydować się na leczenie lekomanii i gdzie szukać pomocy? Jak postępować z lekomanem, by ułatwić mu wyjście z nałogu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym tekście.



Czym właściwie jest lekomania?


Jest to stosunkowo nowy nałóg, który charakteryzuje się nieodpartą potrzebą zażycia jednego lub kilku lekarstw. Jeszcze do niedawna mówiło się o nim niewiele. Obecnie problem uzależnienia od leków staje się coraz powszechniejszy i dotyka wiele młodych osób. Lekarze często określają go mianem „niewidocznego nałogu”, ponieważ bardzo łatwo się z nim ukryć. Wpływa na to również fakt, że wiele substancji leczniczych można dziś swobodnie i tanio kupić bez recepty. Tymczasem nawet zwykłe pastylki przeciwbólowe mogą doprowadzić do uzależnienia i wywołać ogromne szkody w organizmie.


Przyczyny uzależniania się od leków


Trudno wymienić jedną przyczynę lekomanii. Wiadomo, że na jej rozwój mają wpływ różne czynniki. Zdaniem specjalistów zjawisko uzależnienia od leków najczęściej dotyczy osób po dwudziestym roku życia, choć nierzadko jest rozpoznawane również u nastolatków. Młodzi ludzie sięgają po środki farmakologiczne, by poradzić sobie z trudnymi sytuacjami, podnieść własną wartość lub po prostu dorównać rówieśnikom. Niektórzy zażywają je również po to, by doświadczyć czegoś nowego lub zyskać lepsze samopoczucie. Szczególnie niebezpieczne jest łączenie lekarstw z alkoholem i innymi substancjami odurzającymi. Takie mieszanki mogą prowadzić do trudności z oddychaniem, utraty przytomności, a w skrajnym przypadku nawet do zgonu.


Lista substancji leczniczych, od których można się uzależnić, jest dość długa. Z reguły jednak najczęstszą przyczyną lekomanii są środki:



  • przeciwbólowe,

  • uspokajające i nasenne,

  • przeciwkaszlowe,

  • antydepresyjne,

  • o działaniu odchudzającym,

  • suplementy diety.


Jak lekomania się rozwija? Objawy, które powinny niepokoić


skutki-uzaleznienia-od-lekowPodstawowym symptomem wskazującym na uzależnienie od leków jest silna potrzeba lub wewnętrzny przymus zażycia środka farmakologicznego. Lekomani przyjmują lekarstwa nie tylko po to, by odczuć przyjemność, ale także w celu uniknięcia objawów abstynencji. U chorych można dostrzec wiele charakterystycznych zachowań – takich jak np. wahania nastroju, porzucenie dotychczasowych zainteresowań na rzecz zdobywania i przyjmowania substancji uzależniającej, czy odczuwanie lęku i niepokoju w przypadku niemożności sięgnięcia po lek. U pacjentów, którzy trafiają na leczenie lekomanii często pojawiają się też objawy fizyczne występujące po odstawieniu lekarstwa, jak np. ataki paniki, drżenie mięśni, zaburzenia snu, problemy z koncentracją czy urojenia paranoiczne.


Skutki uzależnienia od leków


Długotrwałe nadużywanie lekarstw prowadzi zarówno do uzależnienia fizycznego, jak i psychicznego. Poza degeneracją układu nerwowego lekoman może zmagać się z zawrotami głowy i zaburzeniami najważniejszych czynności umysłowych (myślenie, pamięć). U chorych bardzo często można zaobserwować także takie skutki lekomanii jak: utrata wagi, ogólne osłabienie organizmu, uszkodzenia narządów wewnętrznych. Pacjenci kierowani na leczenie uzależnień od leków do Ośrodka Oaza nierzadko mają też zmiany zapalne na skórze, osłabione napięcie mięśniowe, zaawansowaną próchnicę zębów, wrzody żołądka, a nawet nieprawidłowy rytm bicia serca.


Jak postępować z lekomanem? Co robić?


Wywoływana przez wieloletnie zażywanie środków farmakologicznych lekomania jest nałogiem, którego leczenie bywa trudne i wieloetapowe. Uzależnienia od leków nigdy nie należy bagatelizować, ponieważ może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie, a nawet życie chorego. Jeśli potrzebujesz pomocy w uwolnieniu się od nałogu lub chcesz skłonić do terapii bliską osobę, zachęcamy do zapoznania się z kompleksową ofertą przygotowaną przez Ośrodek Leczenia Uzależnień Oaza. W naszej placówce zapewniamy fachowe wsparcie i profesjonalną pomoc psychologiczną wszystkim osobom dotkniętym lekomanią.