Czy można uzależnić się od suplementów diety?

22.05.2017

Czy można uzależnić się od suplementów diety?

Zaburzenie równowagi organizmu


Sięganie po preparaty witaminowe „na zapas” lub ich stosowanie przez dłuższy czas może zaburzyć równowagę naszego organizmu. Możemy w ten sposób doprowadzić np. do witaminozy lub hiperwitaminozy, czego efektem będzie cały szereg nieprzyjemnych objawów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia - np. za duża dawka witaminy E wpłynie negatywnie na układ pokarmowy, a witaminy A spowoduje ociężałość i utratę apetytu. Zaburzenie równowagi organizmu to jeden z efektów ubocznych. Kolejnym może być … uzależnienie.


Dzień bez suplementu diety to … dzień stracony


Choć może wydawać się to zaskakując, to jednak zawarte w suplementach diety witaminy mogą uzależniać fizycznie i psychicznie. Przykładem tej pierwszej opcji jest chociażby nadmiar witaminy B, który objawia się biegunkami i innymi dolegliwościami układu pokarmowego, a także zaburzoną koordynacją ruchów i drętwieniem kończyn. Z kolei uzależnienie psychiczne objawia się tym, że zaczynamy wierzyć w to, że tylko przyjęcie danego preparatu poprawi naszą cerę czy nastrój, pomoże w koncentracji itd. I tak wpadamy w sidła nałogowego przyjmowania różnych suplementów diety i przekonanie, że są one najlepszym rozwiązaniem na trudności w pracy czy w życiu. Można to nawet porównać do efektu placebo. Kiedy jesteśmy już na etapie przyjmowania preparatów w większej ilości i od dłuższego czasu, to ich odstawianie powinno przebiegać powoli, aby nie wywołać gwałtownej reakcji organizmu.


Rozsądne korzystanie


Suplementy diety wymyślono po to, aby nam pomagały w różnych przypadkach chorobowych. Sęk w tym, aby korzystać z nich w sposób rozsądny. Czerwona lampka powinna nam się zaświecić już w momencie ich kupowania. Pierwsza rzecz, jaką wówczas warto sprawdzić to to, czy dany preparat przeszedł badania kliniczne. A jeśli bierzemy więcej niż jeden suplement diety, to z kolei znaczenie będzie miała ilość składników, jakie zawierają. Trzeba wówczas uważać, aby nie przedawkować maksymalnych dawek dobowych.


Nie tylko suplementacja


Warto również pamiętać o tym, że przyjmując tylko i wyłącznie suplementy diety na odchudzanie nie schudnie się. Bo potrzebna jest jeszcze właściwa dieta oraz trening. Podobnie sytuacja będzie wygląda w przypadku preparatów dedykowanych problemom skórnym, z włosami czy paznokciami. Tu również będzie miało jeszcze znaczenie, to jak się odżywiamy, jakie kosmetyki stosujemy i czy chodzimy na jakieś dodatkowe zabiegi. I mimo wszystko lepiej jednak temat zażywania suplementów skonsultować z lekarzem, który oceni, jakie suplementy i w czym mogą nam faktycznie pomóc.