Seks jako nałóg

04.09.2014

Seks jako nałóg

Co wspólnego mają leki, narkotyki, hazard, seks, Internet i gry komputerowe? Jedno. Wszystkie mogą uzależnić. Każdy z nich może stanowić dla uzależnionego problem niosący poważne skutki na polu osobistym, społecznym czy zawodowym. Świadomość zachowań odbiegających od normy i chęć zmiany, to pierwszy krok, jaki powinien wykonać uzależniony, by odzyskać równowagę psychiczną i moralną. Walka w pojedynkę, wstyd przed przyznaniem się do nałogu przed innymi, brak wiedzy, jak wyjść z nałogu, to kłody rzucane pod nogi tym, którzy chcą podjąć leczenie uzależnień, a nie wiedzą jak. Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień OAZA to właściwy adres, pod którym każdy uzależniony otrzyma pomoc. Nasz ośrodek odwykowy zajmuje się kompleksowym leczeniem uzależnień, w tym uzależnienia od seksu.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Co to jest uzależnienie od seksu?


Uzależnienie od seksu definiowane jest jako erotomania, seksoholizm, uzależnienie od miłości i związków, miłość obsesyjna czy kompulsje seksualne. Niezależnie od nazwy, uzależnienie od seksu uznawane jest w medycynie za jednostkę chorobową, dla której charakterystyczne są zachowania o podłożu seksualnym bezwolnie podejmowane przez osobę uzależnioną. W niektórych kręgach problem postrzegany jest jako moda obyczajowa kreowana przez media. Nie zmienia to faktu, że istnieje, a takie jego bagatelizowanie, to zamiatanie tematu pod dywan, które uzależnionym na pewno nie pomoże.


Jak rozpoznać objawy erotomanii?


Jeden objaw nie świadczy o uzależnieniu. Dopiero ich zespół powinien zaniepokoić. Wśród licznych objawów, najczęściej występujące to:



  • brak uczuciowej bliskości w kontaktach seksualnych,

  • zaspokajanie potrzeb seksualnych nagminnym oglądaniem filmów pornograficznych, czasopism, stron  internetowych (znamiona uzależnienia od cyberseksu),

  • obsesyjne myśli na tle seksualnym, fantazjowanie,

  • utrata kontroli nad zachowaniami seksualnymi,

  • wypieranie istnienia problemu w przypadku uświadomienia go sobie.


Jakie są zachowania typowe dla seksoholika?


Niewinny flirt z kolegą, czy zerknięcie koleżance w dekolt nie muszą oznaczać, że osoba ma problem z seksem. Częstotliwość tych i możliwość występowania innych, znacznie bardziej brzemiennych w skutkach zachowań, powinno zadziałać alarmująco. Zachowania takie to:



  • korzystanie z agencji towarzyskich czy z seks telefonów,

  • niezobowiązujący seks z różnymi partnerami,

  • nagminne flirtowanie, romansowanie, uwodzenie,

  • ciągłe nawiązywanie w rozmowach do seksu i opowiadanie nieprzyzwoitych żartów,

  • podglądanie intymnych zachowań innych osób,

  • wykorzystanie seksualne.


Ośrodek odwykowy leczący uzależnienie od seksu?


Należy przyznać się, że problem istnieje, a następnie iść do specjalisty, który zaplanuje terapię. Zwykle w krótkim czasie od jej rozpoczęcia, fakty wyparte z pamięci, zadry z przeszłości, które tkwiły w człowieku latami, przywołują towarzyszące im uczucia. To doskonała okazja, by raz na zawsze przestać tłumić złe emocje, również te w sferze seksualnej i stawić im czoła. Po wyładowaniu złości zwykle przychodzi faza wahania, czy uda się zachować abstynencję, czy warto. Pozytywne przejście tego etapu to pogodzenie się ze stratą praktykowanych zachowań. Wtedy nadchodzi mocne postanowienie poprawy i chęć kontrolowania zachowań.


To tylko schemat postępowania w leczeniu uzależnień od seksu. Terapie uzależnień zawsze trzeba dostosować indywidualnie do danego pacjenta. Jeśli zespół podobnych zachowań zauważyłeś u siebie lub u bliskiej Ci osoby, pamiętaj, seksoholizm to choroba, którą się leczy. Fachową pomoc uzyskasz w Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień OAZA.