Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Terapia psychodynamiczna – czym jest i dla kogoW terapii psychodynamicznej pacjent może swobodnie wyrażać myśli i uczucia, bo za nimi kryją się m.in. nieprzepracowane wewnętrznie konflikty psychiczne, doświadczenia czy problemy, które zostały zepchnięte na dalszy plan. Wówczas terapeuta pomaga osiągnąć poczucie autentyczności oraz wyjątkowości.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Terapia psychodynamiczna to przede wszystkim rozmowa

Pacjent mówi o tym, co chce – czym pragnie się w danym momencie podzielić z terapeutą. Rozmowy dotyczą praktycznie wszystkiego. Terapeuta nie narzuca tematów, ani właściwie nie zadaje pytań. Dialog odbywa się w pozycji horyzontalnej. Specjalista dokładnie analizuje wypowiedzi – ale nie tylko. Obserwuje jego twarz (mimika jest bardzo ważna) oraz inne odruchy ciała. Terapeuta zwraca uwagę na tematy, którymi pacjent chętnie się dzieli, a których wyraźnie unika. Osoba korzystająca z terapii niejako „przerzuca” swoje stany emocjonalne kierowane ku innym ludziom na specjalistę. Z drugiej strony bezpośrednio z tym wiąże się tzw. przeciwprzeniesienie, czyli to, jakie emocje u terapeuty wzbudza zachowanie pacjenta. Przeanalizowanie obu tych czynników może pomóc w odnalezieniu równowagi psychicznej. Znaczenie ma także to, czy dana osoba przychodzi punktualnie na spotkanie.

Na czym polega terapia?

Podstawową jej zasadą jest to, że pewne objawy psychopatologiczne (np. lęki, zaburzenia osobowości, nastroju itd.) wynikają z powodu nieuświadomienia sobie konfliktów psychologicznych. Część przykrych i trudnych sytuacji życiowych analizujemy na bieżąco. Inne spychamy do nieświadomości. W ten sposób chcemy uchronić się przed załamaniem nerwowym. To po prostu nasz mechanizm obronny. Niestety jednak nawet tak głęboko „schowany” problem, nadal nim pozostaje, stając się nieprzepracowanym konfliktem psychicznym – często rzutującym na nasze dorosłe życie.

Kiedy warto skorzystać z takiej terapii?

Najczęściej terapię psychodynamiczną wykorzystuje się u pacjentów, którzy cierpią na wiele zaburzeń psychicznych. Mogą to być np.:

 • zaburzenia nastroju,
 • zaburzenia lękowe,
 • zaburzenia odżywiania,
 •  stres pourazowy,
 • problemy w relacjach z innymi osobami,
 • zaburzenia osobowości.

Pacjent, który zjawia się na terapii psychodynamicznej, najczęściej zmaga się z jakimiś problemem, który tkwi w jego psychice. Jej celem jest pełne wyzwolenie z tego stanu. Efektem może być także poprawienie pewności siebie, a co za tym idzie – funkcjonowania w relacjach z innymi ludźmi. Sesje najczęściej trwają 50 minut i odbywają się 1-3 razy w tygodniu. Można jednak ten schemat indywidualnie zmodyfikować pod konkretne potrzeby. To, ile potrwa terapia, zależy od przepracowywanego problemu oraz jak szybko pojawią się efekty tej pracy.

Warto mieć na uwadze, że jeśli już zdecydujemy się skorzystać z terapii psychodynamicznej, a będziemy czuć, że psychoterapeuta nie jest dla nas odpowiednią osobą, należy poszukać innego profesjonalisty. Cel osiągnie się bowiem tylko wtedy, gdy pozwolimy sobie na szczerość i otwartość w stosunku do terapeuty.


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną