Uzależnienie od dopalaczy – przyczyny, przebieg, konsekwencje

01.10.2021

Uzależnienie od dopalaczy – przyczyny, przebieg, konsekwencje

Będące mieszanką różnorodnych substancji psychoaktywnych dopalacze stanowią realne niebezpieczeństwo i zagrożenie dla zdrowia. Środki te są sprzedawane w postaci proszków, tabletek i suszu, a ich odbiorcami są różne grupy społeczne. Wiedza na temat ryzyka ich zażywania wciąż jest bardzo niewielka. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy i jakie są jego skutki. Podpowiemy Ci też, dlaczego prywatny ośrodek odwykowy to najlepsze miejsce dla osób zmagających się z nałogiem.




Czym właściwie są dopalacze?


Zacznijmy od tego, że termin ten nie ma charakteru naukowego. Używa się go potocznie w celu określenia niejednorodnej grupy substancji pochodzenia syntetycznego i naturalnego, których przyjmowanie wywołuje efekty zbliżone do zażywania narkotyków. Ich skład chemiczny ulega ciągłej zmianie, przez co są nieprzewidywalne i bardzo groźne dla zdrowia. Sprzedaż tego typu środków odbywa się głównie za pomocą wyspecjalizowanych sklepów oraz zagranicznych serwerów internetowych.


Wyróżnia się następujące grupy dopalaczy:



  • susze i kadzidełka, które są przeznaczone do zażywania w skrętach lub fajkach,

  • tabletki i proszki stanowiące mieszankę związków o działaniu halucynogennym, pobudzającym i poprawiającym nastrój,

  • środki w postaci pigułek i znaczków do lizania, które zazwyczaj mają w składzie tylko jedną substancję.


Kto i dlaczego sięga po dopalacze?


Po nielegalne narkotyki nieznanego pochodzenia najczęściej sięgają ludzie młodzi. Są one zażywane głównie w celu wprowadzenia się w stan euforii i błogości, a także poprawienia kondycji psychicznej i fizycznej. Największą popularnością cieszą się środki w formie suszu i mieszanek roślinnych, które niejednokrotnie są rozprowadzane jako produkty kolekcjonerskie. Bardzo rzadko zdarza się, aby na opakowaniu znajdował się ich pełny skład. Badacze ustalili, że pierwsza styczność z dopalaczami często rozpoczyna się w wieku nastoletnim. Ponieważ są one łatwiej dostępne niż narkotyki, nabywają je gimnazjaliści, licealiści, a także studenci.


Czy dopalacze mogą uzależniać?


W składzie tych nielegalnych środków na ogół znajdują się substancje, które mają działanie psychoaktywne. Oddziałują na układ nerwowy, a także wpływają na zmianę nastroju i zachowania. Uzależnienie od dopalaczy zwykle można rozpoznać po takich objawach jak nagły przypływ energii, huśtawki nastroju, utrata apetytu, pobudzenie psychoruchowe oraz przekrwienie spojówek. U niektórych osób występują też napady szału, kłopoty ze snem, halucynacje i stany depresyjne.


Skutki przyjmowania dopalaczy


Tak naprawdę skutki zażywania dopalaczy wciąż nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że substancja tolerowana przez jednego człowieka, dla innego może okazać się śmiertelnie niebezpieczną trucizną. W zależności od indywidualnej wrażliwości organizmu stosowanie proszków, czy tabletek o nieznanym pochodzeniu, może wywoływać:



  • biegunkę, nudności i wymioty,

  • stany lękowe,

  • trudności z oddychaniem,

  • wzmożoną potliwość całego ciała,

  • ataki agresji,

  • bóle i zawroty głowy.


Nielegalne dopalacze mogą też powodować skutki śmiertelne. Wystarczy, że w ich składzie znajdą się związki powodujące przyśpieszenie tętna, odwodnienie czy zaburzenia pracy serca. Bardzo niebezpieczne jest też łączenie ich z alkoholem oraz z lekami.


uzależnienie od dopalaczy


Jak sobie poradzić z problemem dopalaczy?


W pierwszej kolejności warto poważnie porozmawiać z osobą, która zmaga się z uzależnieniem od dopalaczy. Najlepiej rzeczowo poinformować ją o zagrożeniach płynących z nałogu. Po drugie, dobrze jest zaproponować jej, aby odwiedziła prywatny ośrodek odwykowy, w którym uzyska fachową pomoc i wsparcie ze strony terapeutów. Ważne jest także, aby przekazać korzyści płynące z udziału w profesjonalnej psychoterapii. Można powiedzieć, że profesjonalne leczenie pomaga stanąć na nogi i uwolnić się od destrukcyjnych zachowań.


Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – najlepsze wyjście?


Zagadnienie dopalaczy od jakiegoś czasu stanowi poważny problem z punktu widzenia zdrowia publicznego i przeciwdziałania rozwojowi narkomanii. Bardzo ważne jest, aby jak najczęściej informować młodych ludzi o ich szkodliwości i nieznanym wpływie na organizm. Osoby, które pragną pokonać nałóg i odzyskać kontrolę nad życiem, mogą zgłosić się do Kliniki Oaza. Nasz prywatny ośrodek terapii uzależnień prowadzi skuteczną terapię odwykową w formie stacjonarnej i ambulatoryjnej.