Żywot alkoholika czyli najważniejsze etapy z jego życia wzięte

27.11.2014

Żywot alkoholika czyli najważniejsze etapy z jego życia wzięte

Alkoholizm, to choroba bardzo złożona, nie pojawiająca się z dnia na dzień, czasami wlekącą się latami, o podłożu przede wszystkim psychicznym. Najpierw pojawia się cierpienie, swego rodzaju dyskomfort, z którym alkoholik nie potrafi sobie poradzić. Wynika z tego, że nie potrafi on żyć w zgodzie sam ze sobą lub z otoczeniem, bądź potrzeby pobudzenia. Kiedy więc odkrywa, że alkohol potrafi poprawić samopoczucie, to zaczyna go spożywać, aby radzić sobie z wszelkim problemami.


Kolejnym etapem jest zagubienie. Alkohol staje się głównym źródłem regulowania samopoczucia i przysłaniać inne źródła, z których można czerpać przyjemności. W miarę rozwoju choroby następuje dezorganizacja życia, czego jednak osoba uzależniona nie dostrzega. Zaczyna funkcjonować w systemie zakłamania, który wypacza mu prawdziwą rzeczywistość. Alkoholik przyzwyczaja siebie i innych do swojej choroby, a więc wykorzystuje najbliższych: członków rodziny, przyjaciół, znajomych, aby wykonywali za niego te rzeczy, których on już nie jest w stanie wykonać na trzeźwo. W tym samym czasie sam pije i nie ponosi z tego tytułu konsekwencji. W pewnym momencie alkoholik traci już zdolność racjonalnego działania, myślenia i planowania. Ma tylko jeden cel – picie.


Jednak spożywanie alkoholu przestaje z czasem przynosić ulgę w cierpieniu. Zaczyna pojawiać się myśl, że powinien zacząć szukać pomocy. Za pomocą swojej „silnej woli” próbuje opanować chorobę – na początku nadal wypija taki samą ilość trunków, ale zmniejsza tempo ich spożywania. Z czasem udaje mu się ograniczyć ten stan, zmniejszać częstotliwość, radzić sobie za pomocą leków z objawami zespołu abstynencji. Najczęściej wówczas podejmuje decyzję o podjęciu leczenia w specjalistycznej klinice leczenia uzależnień. Jeśli nie – wówczas ilość problemów i powikłań zwiększa się. Efektem jest odizolowanie się od normalnego życia oraz śmierć.


Gdy jednak alkoholik zamierza zmienić swoje życie, przechodzi detoks, sięga po pomoc terapeutów, uczy się na nowo funkcjonować bez alkoholu poprzez swoją postawę, myślenie, planowanie, relacje z innymi. Wcześniej jednak musi zaakceptować fakt, że jest chory.


Ważne znaczenie w tym procesie ma też dbanie o zdrowie. Chodzi tu nie tylko o uzyskanie dobrej kondycji fizycznej (uprawianie sportu, dbanie o zdrowie na co dzień), ale również psychicznej.