Ciągi alkoholowe czyli katalog objawów zespołu abstynenckiego

17.12.2014

Ciągi alkoholowe czyli katalog objawów zespołu abstynenckiego

Długotrwałe spożywanie alkoholu wyniszcza organizm człowieka, powoduje negatywne zmiany w jego metabolizmie. Kiedy jednak następuje przerwa w jego spożywaniu, czyli obniża się poziom alkoholu we krwi to wówczas dochodzi do różnych objawów. Ze strony układu pokarmowego pojawia się brak łaknienia, nudności, wymioty oraz biegunki. Układ krążenia daje o sobie znać poprzez przyspieszone bicie serca, podwyższone ciśnienie krwi oraz zaburzenia rytmu serca. Oprócz tego wzmaga się potliwość, pojawia się suchość śluzówek jamy ustnej oraz rozszerzają się ponad normę źrenice. Ten stan nazywa się zespołem abstynenckim – jest naturalną reakcją organizmu, a zarazem bardzo przykrą i niebezpieczną dla życia i zdrowia. Uaktywnia się w ciągu kilkunastu godzin od momentu zakończenia ciągu alkoholowego, który definiowany jest od 2 dni do kilkunastu miesięcy.


To, co się dzieje wówczas z ludzkim organizmem przypomina trochę objawy przeziębienia czy grypy. Alkoholik czuje się osłabiony, towarzyszy mu złe samopoczucie, bóle głowy, bóle mięśni, podwyższona ciepłota ciała, drżenie rąk oraz całego ciała. Jest nadpobudliwy, zaniepokojony, walczy z różnymi lękami. Z powodu tych objawów oraz znacznej utraty elektrolitów może dojść do zawału serca lub utraty przytomności.


Zdarza się niewielki procent uzależnionych, u których dodatkowo dochodzą jeszcze ostre psychozy alkoholowe w postaci majaczenia czy halucynacji, a także stany depresyjne z tendencja do myśli samobójczych. Część alkoholików zmaga się jeszcze z drgawkami (padaczka alkoholowa). Ma to miejsce zazwyczaj w okresie pomiędzy 6 a 48 godzinami od momentu odstawienia alkoholu. Sutkiem zespołu abstynenckiego mogą być również paranoje alkoholowe, które przejawiają się m.in. chwilowymi zanikami pamięci, pogróżkami kierowanymi w stosunku do innych osób.


W jaki sposób pomóc takiemu człowiekowi? Najlepiej udać się do specjalistycznej placówki, w której będzie można złagodzić objawy zespołu abstynenckiego lub je usunąć poprzez odtrucie organizmu oraz leczenie środkami farmakologicznymi. To również miejsce, w którym można rozpocząć terapię uzależnienia.