Jak poradzić sobie z uzależnieniem od komputera?

07.04.2017

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od komputera?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że komputer ułatwia życie niemal każdego człowieka. Komputery wykorzystywane są w celach zawodowych. Firmy z różnych branż funkcjonują sprawniej i szybciej dzięki intensywnej komputeryzacji. Przy użyciu komputera korzystamy z Internetu. Możemy w krótkim czasie wyszukiwać wiele informacji. Komputery i sieć internetowa wykorzystywane są także w celach rozrywkowych. Wiele osób relaksuje się, grając w gry komputerowe różnego typu, inni godzinami kontaktują się ze znajomymi za pośrednictwem komunikatorów czy mediów społecznościowych. Okazuje się jednak, że korzystanie z komputera i Internetu wiąże się również z wieloma zagrożeniami. Jednym z nich jest uzależnienie od komputera oraz sieci.


Uzależnienie od komputera – cechy charakterystyczne


Generalnie o uzależnieniu od komputera oraz sieci internetowej mówi się w przypadku osób, które tygodniowo przed ekranem komputera spędzają mniej więcej 35 godzin. Należy jednak pokreślić, że czas ten nie uwzględnia działań, które podejmowane są w ramach wykonywania pracy. Wyróżniono kilka rodzajów omawianego uzależnienia: erotomanię internetową, socjomanię internetową, uzależnienie od sieci internetowej, przeciążenie informacyjne, uzależnienie od komputera.


Dla osoby uzależnionej od komputera czy sieci internetowej charakterystyczne jest to, że korzystając z nich, odczuwa ona komfort, odprężenie, jest w stanie się zrelaksować. Czas spędzany przed komputerem koi jej nerwy, rozładowuje napięcia. Warto podkreślić, że uzależniony coraz mniej angażuje się w osobiste kontakty z bliskimi, stawiając jednocześnie na nawiązywanie relacji wirtualnych. Osoba uzależniona od komputera będzie odczuwała dyskomfort zawsze, gdy zostanie pozbawiona możliwości korzystania z komputera czy Internetu. Wreszcie, uzależnienie od komputera, czyli siecioholizm, może prowadzić do rozmaitych problemów, między innymi natury finansowej, zdrowotnej czy społecznej.


Jeżeli zauważymy niepokojące objawy, charakterystyczne dla osoby cierpiącej na siecioholizm, koniecznie należy zasięgnąć porady specjalisty z zakresu leczenia uzależnień. Warto postawić na fachowca, który specjalizuje się w udzielaniu pomocy osobom uzależnionym od komputera czy Internetu. W stosunku do osób cierpiących na siecioholizm najczęściej stosuje się terapię poznawczo-behawioralną.


Leczenie siecioholizmu polega przede wszystkim na ograniczeniu kontaktu z komputerem oraz siecią Internetową. Z reguły nie ma bowiem możliwości całkowitego wyeliminowania komputera oraz Internetu z naszego życia. Czasem montuje się odpowiednie alarmy w komputerach, które po upływie określonego czasu uruchamiają się i tym samym sygnalizują, że czas przeznaczony na pracę przy komputerze dobiegł końca. Osoba uzależniona powinna stosować się do wyznaczonego harmonogramu dnia. Chodzi o to, by przed ekranem komputera spędzać tylko ustalony czas. Uzależniony powinien korzystać z komputera tylko wtedy, gdy w pobliżu są obecne inne osoby, nie jest wskazane izolowanie się z komputerem. Wraz z biegiem czasu i terapii zmniejsza się dobowy wymiar czasu przeznaczony na korzystanie z Internetu oraz komputera. Warto mieć również na uwadze, że w walce z siecioholizmem nieoceniona jest aktywność fizyczna.