Sposoby leczenia alkoholizmu
03.07.2017
Wyleczenie się z alkoholizmu jest możliwe – najczęściej takie osoby do końca życia zachowują pełną abstynencję w obawie przed powrotem do swojego dawnego życia. Ośrodki dla alkoholików pomagają osobom uzależnionym w różnym stanie: zarówno na początku, jak i na końcu, w fazie krytycznej, gdy alkoholik w ogóle nie kontroluje picia, robi się agresywny i powoli wyniszcza swój organizm.
Ludzie mają to do siebie, że prawie każdemu z nas trudno jest zaakceptować fakt, że potrzebujemy interwencji specjalisty. Niektórzy wciąż uważają, że udanie się do psychologa to powód do wstydu. Dla destrukcyjnego zachowania, jakim jest picie alkoholu, często szukamy wymówek, takich jak: ciężki dzień w pracy, potrzeba relaksu, ważna okazja, weekend, lato, majówka i tym podobne. Musimy jednak pamiętać o jednym: alkoholizm wyniszcza nie tylko nas, ale również nasze otoczenie.
Alkohol – destrukcyjna siła
Uzależnienie od alkoholu, a także częste jego nadużywanie, może prowadzić do marskości wątroby. Alkohol uszkadza również trzustkę, która nie ma szans na odnowienie się: ostre zapalenie trzustki kończy się ogromnymi bólami i wizytą w szpitalu, a także specjalną dietą do końca życia, w skład której wchodzi zakaz spożywania tłustych potraw, a także dożywotni zakaz spożywania alkoholu. Niezastosowanie się do tych zaleceń może skutkować coraz to gorszą kondycją trzustki, a w efekcie: śmiercią. Nigdy nie wolno zapominać, że alkohol to trucizna, a spożywanie jej w za dużych dawkach jest po prostu niebezpieczne.`
Nie można też zapominać o tym, że alkohol niszczy nas nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Osoby uzależnione od alkoholu często zmagają się z alkoholową depresją, psychozą alkoholową, różnymi problemami neurologicznymi i psychicznymi. Osoby uzależnione od alkoholu krzywdzą nie tylko siebie, ale przede wszystkim swoich bliskich, rodzinę i otoczenie, a zwłaszcza dzieci, które wychowując się w rodzinie z problemem alkoholowym, powielają pewne wzorce swoich bliskich i w efekcie cierpią na DDA.
Leczenie alkoholizmu
Jeżeli chodzi o uzależnienie od alkoholu, to tak naprawdę najpierw osoba uzależniona musi odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie: czy chce przestać pić alkohol i w końcu być trzeźwa. Jest to zdecydowanie najtrudniejszy etap w tej chorobie: przyznanie się przed sobą i innymi, że ma się problem. Dopiero gdy alkoholik podejmie decyzję, że chce poddać się leczeniu i chce walczyć z chorobą, można podejmować kolejne kroki jakimi są najczęściej decyzja o terapii i leczenie w ośrodku dla alkoholików. Można na początku uzyskać wsparcie, dzwoniąc na darmowe infolinie dla alkoholików czy wchodząc na fora internetowe. Ośrodki dla alkoholików oferują przede wszystkim pomoc osobom uzależnionym: zarówno lekarską, jak i psychologiczną. Samotna walka nie jest niemożliwa, ale jest bardzo trudna. Czasami nawet lekarze i rodzina nie są w stanie pomóc alkoholikowi, dlatego w takich ośrodkach tworzy się specjalne grupy wsparcia, do których należą zarówno osoby uzależnione, jak i te, które uzależnienie pokonały. O wiele łatwiej jest porozmawiać z kimś, kto rozumie mechanizm działania tej choroby i przechodzi lub przechodziła przez to, co my.
Grupy z ośrodków dla alkoholików to część terapii grupowej, jednak nie trzeba udawać się od razu do ośrodka, by móc uczestniczyć w zajęciach. W leczeniu alkoholizmu najważniejsze jest przyznanie przed samym sobą, że ma się problem i wyrażenie chęci podjęcia leczenia. Im szybciej podejmie się odpowiednie korki, tym większa szansa na skuteczność terapii.