Najczęstsze problemy, z którymi zwracamy się do psychologa
07.12.2017
Nie zawsze potrafimy sobie sami poradzić z problemami, które dopadają nas na co dzień. Aby ich w sobie nie kumulować można spróbować porozmawiać o tym, co nas trapi z psychologiem. Umówić się na wizytę i spotkać osobiście lub online – przez skype’a, bo i taką możliwość daje dziś wielu specjalistów.
Stres, który nas zabija
Wśród codziennych problemów, z jakimi najczęściej słabo radzimy sobie, znajduje się m.in. stres. Wynika on z długotrwałego napięcia emocjonalnego, tempa życia, ilości obowiązków, jakie na siebie bierzemy, wyścigu szczurów, w którym uczestniczymy. Zazwyczaj mamy mniejsze zasoby w porównaniu do tego, jakie są zadania do wykonania. Dlatego najlepszym sposobem jest tu nadanie odpowiedniej hierarchii sprawom. Nie wszystkie muszą być najważniejsze. Pobudzenie, jakim jest stres, przeszkadza w wykonywaniu trudnych czynności, ale może za to ułatwiać realizację zadań prostszych. Dlatego warto czasami spojrzeć na siebie z boku.
Problemy związkowe…
Kolejne problemy, z jakimi zwracamy się do psychologa, najczęściej dotyczą trudności w związkach, w tym głównie rozstania z drugą osobą. Dopada nas wówczas smutek i inne negatywne odczucia. Jednak jak każde emocje – i te mają swój czas trwania i pewnego dnia ustępują.
Kłopotliwa dla nas bywa także zazdrość o partnera/partnerkę. To uczucie, które może pojawiać się w różnym natężeniu i dotyczyć prawdziwych lub wyimaginowanych rywali. „Zdrowy” poziom zazdrości jest elementem więzi erotycznej łączącej parę. Jednak zbyt wysoki w efekcie daje negatywne skutki i polega raczej na tym, aby zawłaszczyć sobie partnera. Dlatego szukamy pomocy u psychologa i oczekujemy porad, jak ją okiełznać.
…i rodzinne
Podobnie różnie bywa z innymi bliskimi nam osobami. Nierzadko daleko nam do ideału w relacjach z członkami rodziny. Wypracowanie lepszych stosunków z nimi opierać się musi na większym uwrażliwieniu na wzajemne potrzeby, informowaniu o swoich i wsłuchiwaniu się w innych. W ten sposób można je zaspokajać u innych i dać szansę na zaspokojenie w stosunku do siebie przez innych. Problem mamy też z poczuciem odrzucenia przez najbliższych. Jest to często mało prawdopodobne i wynika raczej z naszej subiektywnej opinii, ale jeśli rzeczywiście ma miejsce, to jest uczuciem bardzo raniącym. Dlatego lepiej jest zawsze upewnić się, czy jest to problem, który zrodził się w naszej głowie z błędnej interpretacji czy faktycznie tak jest. Wówczas najlepiej przeprowadzić szczerą rozmowę, aby dowiedzieć się, jak wygląda prawda i wyjaśnić ewentualne nieporozumienie.
Lęki, myśli samobójcze i kryzysy życiowe
Niektórzy z nas mają większe predyspozycje do stanów lękowych czy depresyjnych. Przy ich interpretacji może przydać się rozmowa z psychologiem. Podobnie jest z myślami samobójczymi. Gdy się pojawiają lepiej przegadać je ze specjalistą.
Do psychologa trafiamy także, gdy spotka nas śmierć kogoś bliskiego bądź nagła utrata pracy. Zdarza się, że także takie radosne wydarzenia jak np. narodziny dziecka, ślub, awans zawodowy mogą okazać się przerażającym wyzwaniem. A psycholog jest w tym przypadku uważany za dobrego doradcę.