Jak działa hipnoterapia?
28.06.2019
Długotrwale borykasz się z pewnymi problemami, które stale zaniżają Twoją samoocenę i utrudniają kontakty z innymi? Nie umiesz powstrzymać się od wykonywania czynności, z których nie jesteś dumny? A może cierpisz na alkoholizm i nie wiesz, jak uwolnić się od strasznego nałogu? Jeśli przynajmniej raz odpowiedziałeś 'tak', to zapewne próbowałeś wielu sposobów na zwalczenie swoich 'demonów'. Jeśli nie przyniosły one skutku, postaw na hipnoterapię. Pamiętaj, że sesje powinien wykonywać jedynie specjalista.
Czym jest to zjawisko?
O zjawisku tym słyszał niemal każdy. Hipnoterapia to proces, który praktykowany jest na całym świecie. Powszechność tej techniki nie jest przypadkowa. Wykazuje ona bowiem dużą skuteczność. Na czym tak naprawdę polega? Jest to działanie, które dąży do fragmentarycznego odcięcia świadomości pacjenta lub mówiąc inaczej - zawieszenia jej funkcjonowania. Stan ten można porównać do półsnu, w którym jawa miesza się z marzeniami.
Charakteryzuje się on bardzo ważną cechą, która sprawia, że hipnoza może być wykonywana w leczeniu wielu schorzeń natury psychicznej. Chodzi zwiększoną podatność na sugestię otwierającą możliwości wypierania pewnych niepożądanych zachowań. Dokonuje się tego dzięki unaocznianiu przez hipnotyzera niekorzystnego ich wpływu na zdrowie lub status społeczny. Oczywiście nie jest to możliwe podczas jednorazowego spotkania. Jest to proces długotrwały i wymagający regularnej pracy.
Jak uzyskać stan hipnozy?
Istnieje kilka różnych sposobów wprowadzania w stan półsnu-półjawy. Hipnoterapia może bazować na niskim lub głębokim poziomie. Jej przebieg powinien być dostosowany do potrzeb chorego poddającego się zabiegowi. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, żeby przeprowadzał ją jedynie specjalista. Próby samodzielnych sesji wykonywanych z amatorami są niebezpieczne i mogą wyrządzić krzywdę pacjentowi.
Bardzo istotne jest otoczenie, w którym przeprowadza się hipnozę. Powinno ono stanowić komfortową strefę dla osoby poddawanej uśpieniu świadomości. Należy przybrać także w pełni wygodną pozycję. Wedle preferencji można siedzieć lub położyć się na kanapie. Właściwy przebieg zawsze poprzedzają techniki relaksacyjne. Hipnoterapię rozpoczynają próby skupienia się na własnych procesach psychicznych i zrozumieniu swojej cielesności. Pomaga temu np. wyobrażanie sobie długiej drogi odbywanej w dół schodami czy zjeżdżania windą wraz z odliczaniem mijanych pięter. Często wykorzystuje się koncentrację wzroku na przedmiocie umieszczonym powyżej linii oczu, tak by wymusić patrzenie ku górze.
W jaki sposób działa terapeuta?
Częściowe wyłączenie świadomości może być praktykowane w różnych celach. Najczęściej stosowane jest jako narzędzie diagnozy. Wejście w odmienny stan i całkowite rozluźnienie pozwala dotrzeć do podświadomości, w której bardzo często skryte są źródła wielu problemów trapiących chorego. Umiejętna rozmowa prowadzona przez hipnotyzera pomoże je określić i zrozumieć. Wiedza ta posłuży jako punkt wyjścia przy później pracy z pacjentem. Hipnoterapia może mieć też charakter narzędzia leczniczego. Wbrew powszechnie panującej opinii, nie jest to manipulacja, a poddanemu hipnozie nie można niczego narzucić przeciwko jego woli . Jednak podatność na sugestię pomaga zwalczyć pewne przyzwyczajenia. Cenne informacje (np. unaocznienie szkodliwych efektów nadużywania alkoholu w przypadku osoby uzależnionej) są o wiele łatwiej przyswajane w takim stanie, co zwiększa wolę walki z problemem. Bardzo ważny jest fakt, że sesje nie generują ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, dlatego jest to zjawisko w pełni bezpieczne. Dzięki temu mogą w nich uczestniczyć dzieci i kobiety w ciąży.
Kiedy wykorzystywane są hipnozy?
Jest to proces, który zaleca się przy pracy z osobą cierpiącą na nerwicę, depresję, w przypadku uzależnień, zaniżonej samooceny i innych kłopotów psychicznych. Hipnoterapię można stosować przy dolegliwościach bólowych. W jej trakcie następuje wysoki stopień rozluźnienia mięśni, co pomaga zlikwidować ich napięcie.
Podsumowanie
Opisane narzędzie terapeutyczne jest skuteczne. Hipnoterapia może być stosowana przy rozmaitych schorzeniach lub zaburzeniach. Nie jest to forma manipulacji, jak myśli wiele osób. Pacjent zachowuje wolną wolę, umiejętność podejmowania decyzji i wyrażenia sprzeciwu wobec nieakceptowalnych treści. Proces bywa pomocny w:
- diagnozie przyczyny problemu trapiącego chorego
- leczeniu psychicznym i fizycznym
- poznaniu siebie
- relaksie