Czy abstynencja wyleczy alkoholizm?
29.03.2023
Choroba alkoholowa może być niebezpieczna w skutkach nie tylko dla osoby uzależnionej. Z jej powodu cierpią także osoby z najbliższego grona chorego. Uświadomienie sobie problemu jest pierwszym krokiem do podjęcia decyzji o leczeniu. Pierwsze podejście zazwyczaj odbywa się na własną rękę i opiera się na próbie odstawienia alkoholu bez właściwej terapii. Jednak, czy sama abstynencja wystarczy, aby wyleczyć się z alkoholizmu? Wyjaśniamy, jak wygląda droga do wyjścia z uzależnienia.
Na czym polega leczenie uzależnienia od alkoholu?
Utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, sięganie po piwo „na kaca” i szukanie okazji do picia - to wszystko to pierwsze objawy alkoholizmu. Zazwyczaj zauważa je niepijąca osoba z otoczenia tej uzależnionej, która posiada zaburzony obraz rzeczywistości. Dlatego alkoholicy często sięgają po pomoc dopiero wtedy, gdy znajdują się w stanie głębokiego nałogu. Leczenie choroby alkoholowej rozpoczyna się w momencie podjęcia abstynencji. Później rozpoczyna się etap trzeźwienia. W tym czasie osoba uzależniona na nowo uczy się życia bez alkoholu. Głównym celem terapii jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania psychiki. Podejmowane są także próby odnalezienia się w życiu codziennym bez potrzeby sięgania po używkę.
Choroba alkoholowa wymaga terapii uzależnienia
Wiele osób uzależnionych żyje w przeświadczeniu, że samodzielnie poradzi sobie z nałogiem. Często zaczyna się od odstawienia alkoholu, prób udowodnienia sobie i innym, że potrafią bez niego żyć. Jednak tylko nieliczni są w stanie wytrwać w tym postanowieniu. Głęboko zakorzeniony w człowieku alkoholizm to silna choroba, z którą ciężko poradzić sobie samodzielnie. Dlatego w większości przypadków konieczne jest rozpoczęcie terapii. Istnieje wiele sposobów leczenia alkoholizmu, jednak należy pamiętać, że jest to proces złożony. Wymaga wysiłku zarówno od osoby uzależnionej, jak i tych, które pomagają jej w wyjściu z nałogu. Kliniki uzależnień stosują różne rodzaje terapii: od indywidualnych i grupowych psychoterapii po rozmaite zajęcia, które pomogą uporać się z nałogiem.
Dlaczego sama abstynencja nie leczy alkoholizmu?
Osoba uzależniona zwykle nie zdaje sobie sprawy z tego, jak zmienia się jej postrzeganie świata. Nie jest świadoma tego, jaki wpływ na psychikę ma nadmierne spożywanie alkoholu i jak wiele zmienia się w tym czasie. W wyniku tej nieświadomości w głowie alkoholika rodzi się myśl, że sama abstynencja wystarczy, aby wyjść z uzależnienia. Niejednokrotnie okazuje się, że odstawienie alkoholu może być drastyczne w skutkach. Alkoholik staje oko w oko ze zwykłymi problemami życia codziennego i dociera do niego to, jak ciężko poradzić sobie z nimi na trzeźwo. To często prowadzi do powrotu do picia. Owszem, abstynencja jest niezbędna, jednak nie stanowi terapii samej w sobie.
Abstynencja i trzeźwienie
Odpowiednie przygotowanie do walki z nałogiem jest kluczowe w osiągnięciu celu. Zaprzestanie picia alkoholu często wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych. Podczas detoksu mogą wystąpić takie objawy jak bezsenność, bóle głowy, nudności czy drżenie rąk. Dlatego na początku należy uzupełnić wypłukane przez alkohol minerały i odpowiednio nawodnić zatruty organizm. Po odzyskaniu sił fizycznych rozpoczyna się proces trzeźwienia. Jest to czas na powrót do równowagi psychicznej. Osoba uzależniona szykuje się na powrót do życia w społeczeństwie, uczy się relacji międzyludzkich i stara się uświadomić sobie, że można normalnie funkcjonować bez alkoholu. Aby jednak osiągnąć ten cel, konieczne jest rozpoczęcie terapii. Bez odpowiedniego wsparcia osoba uzależniona dotkliwie odczuwa skutki związane z odstawieniem używki. Pojawia się frustracja i złość, wynikające z rozczarowania życiem na trzeźwo. Alkoholik ma poczucie beznadziei, utraty sensu i motywacji w dążeniu do celu. Zdarza się, że na miejscu uzależnienia od alkoholu pojawia się inny nałóg.
Prywatna klinika uzależnień — zgłoś się po pomoc
Rozpoczęcie procesu wychodzenia z alkoholizmu bez odpowiedniej terapii może okazać się nieosiągalne. Istnieją jednak skuteczne sposoby leczenia alkoholizmu. Ważne jest to, aby się nie bać zgłosić po pomoc. Nasza prywatna klinika uzależnień prowadzi terapie dedykowane osobom uzależnionym. Otrzymasz od nas należyte wsparcie, które jest niezbędne w trudnej walce z nałogiem.