Czy osoby cierpiące na zaburzenia lękowe mogą wpaść w nałóg?

29.05.2023

Czy osoby cierpiące na zaburzenia lękowe mogą wpaść w nałóg?

Lęk określa się jako silny, nieuzasadniony strach. Ludzie dotknięci tego typu zaburzeniami nie mają łatwego życia. Tracą poczucie komfortu i radości codziennych chwil. Do tego nierzadko dochodzą pytania: co ze mną jest nie tak? Dlaczego mnie to spotyka? W wyniku desperacji i chęci poczucia natychmiastowej ulgi wielu ludzi radzi sobie z zaburzeniami lękowymi w sposób niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Sprawdź, czy istnieje ryzyko uzależnień wśród osób, doświadczających lęków.


Jak wygląda życie osoby z zaburzeniami lękowymi?


Jednym z poważnych i często występującym zaburzeniem lękowym jest atak paniki. Polega na nagłym, niespodziewanym pojawieniu lęku o dużej intensywności. Niekiedy spowodowany jest stresującą sytuacją, innym razem występuje bez żadnego konkretnego wyzwalacza. Atak trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Życie osoby doświadczającej tego typu epizodów jest mocno rozregulowane i zaburzone. Doświadczenie ataku paniki objawia się silnym, przyspieszonym biciem serca, poceniem się, poczuciem odrealnienia. Ponadto pojawia się trudność ze złapaniem oddechu, co wywołuje strach przed uduszeniem się. Tego typu przeżycie jest na tyle traumatyczne, że człowiek z zaburzeniami lękowymi traci poczucie bezpieczeństwa. Boi się kolejnych ataków oraz tego, że mogłyby przydarzyć się w miejscu, w którym nie spotka się ze zrozumieniem otoczenia. Taki człowiek odczuwa strach przed tym, że nikt mu nie pomoże lub zostanie negatywnie oceniony przez innych ludzi.


Terapia zaburzeń lękowych


Istnieje kilka sposobów na złagodzenie ataku paniki. Będąc przygotowanym na taką ewentualność, można zminimalizować strach przed kolejnym epizodem. Świadomość tego, co należy zrobić, pozwoli nabrać odwagi.


W momencie pojawienia się ataku należy udać się do miejsca, dającego większe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli znajdujesz się na ulicy lub w supermarkecie, możesz wejść do samochodu, publicznej toalety lub innego ustronnego miejsca, które zapewni poczucie ochrony. Kolejną ważną czynnością jest próba ustabilizowania oddechu. Spróbuj oddychać powoli i rytmicznie. Oprócz tego Twoja uwaga powinna być skierowana na coś innego niż objawy ataku. W tym przypadku pomocne będzie liczenie w myślach, powtarzanie dobrze znanych zdań (tekstów piosenek, wierszyków). Podczas takiego epizodu warto zadzwonić do bliskiej osoby lub zgłosić się po pomoc medyczną. Taki telefon pozwoli uspokoić nerwy i wrócić do stabilnego stanu.


Z zaburzeniami lękowymi można sobie poradzić, korzystając z pomocy specjalistów. Wyróżnia się kilka różnych metod leczenia:



  • terapia indywidualna pozwala odnaleźć źródło problemu i przeanalizować je,

  • terapia grupowa sprawi, że poczujesz się zrozumiany, uzyskasz odpowiednie wsparcie od osób, które przechodzą przez to samo co Ty,

  • lekarstwa stabilizują stan psychiczny, wyciszają i pomagają w walce z zaburzeniami lękowymi. Na tę dolegliwość zazwyczaj przepisywane są leki typu SSRI,

  • trening oddechu uczy, jak nim operować w przypadku pojawienia się ataku paniki.


uzaleznienia


Ataki paniki i uzależnienie


Osoby cierpiące z powodu ataków paniki szukają pomocy w rozmaitych miejscach. Radzą sobie na wiele sposobów, które bywają groźne dla ich zdrowia. Częstą metodą radzenia sobie z lękami na własną rękę są narkotyki i alkohol. Zażywanie substancji psychoaktywnych przynosi chwilową ulgę. Poczucie, że lęk minął, pociąga do sięgania po coraz większe dawki, a to prowadzi do uzależnienia. Abstynencja pogłębia lęki, co skłania do dalszego zażywania narkotyków i picia alkoholu. W taki sposób tworzy się błędne koło, z którego ciężko się potem wydostać. Osoby dotknięte zaburzeniami lękowymi uzależniają się także od leków. Tak jak w przypadku narkotyków i alkoholu, lekarstwa niwelują poczucie nieuzasadnionego strachu. A to sprawia, że cierpiący człowiek chce sięgać po więcej.


Skuteczna terapia w prywatnej klinice


Leczenie zaburzeń lękowych i wynikających z nich uzależnień to trudna walka. Z nałogu można wyjść, ważne jest to, aby mieć świadomość problemu i chęci podjęcia terapii. Nasza prywatna klinika uzależnień prowadzi leczenie dopasowane do potrzeb pacjentów. Zgłoś się do nas, aby uzyskać specjalistyczną pomoc.