Czy rozwód może doprowadzić do autodestrukcyjnych zachowań?

15.11.2022

Czy rozwód może doprowadzić do autodestrukcyjnych zachowań?

Rozwód nie bez przyczyny jest postrzegany za jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć. W wyniku definitywnego zakończenia związku może dojść do zmiany relacji między partnerami, dezorganizacji życia rodzinnego, a nawet do pogorszenia warunków egzystencji. Jak odnaleźć się po rozstaniu i poradzić sobie z doskwierającą pustką? Gdzie szukać wsparcia i w czym może pomóc terapia uzależnień? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zawarliśmy w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!


Życie po rozwodzie


Rozpad związku małżeńskiego stanowi proces, który zaczyna się na długo przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozwodzie. Zarówno jego przebieg, jak i przyczyny, mogą być bardzo różne. Niekiedy powodem zakończenia relacji jest brak wzajemnego porozumienia, niezgodność charakterów, problemy osobowościowe czy kwestie wartości. Nierzadko zdarza się też, że dwoje ludzi rozstaje się na skutek pojawienia się zaburzeń związanych z wypełnianiem zadań przez rodzinę (przemoc fizyczna i psychiczna, nadużywanie alkoholu, brak wsparcia, kłopoty finansowe). Pierwsze miesiące po rozwodzie mogą być trudne. Mogą pojawić się problemy ze snem, kłopoty z koncentracją, poczucie winy, rozgoryczenie. Do tego dochodzi rozpamiętywanie, lęk przed przyszłością i dalszym cierpieniem. Są to zupełnie normalne etapy żalu po stracie bliskiej osoby. Dopiero w ostatniej fazie pogodzenia się z rozpadem związku następuje nabieranie dystansu i odkrywanie siebie na nowo.


Sposoby radzenia sobie z odrzuceniem


Rozstaniu zawsze towarzyszy wiele emocji, z którymi nie każdy jest w stanie sobie samodzielnie poradzić. Do tych najczęściej wymienianych należy żal, gniew, rozczarowanie, smutek, ból, a niekiedy też wściekłość i chaotyczność. Bardzo ważne jest, aby nie tłumić w sobie negatywnych uczuć, gdyż mogą one doprowadzić do szeregu schorzeń psychosomatycznych. Warto więc spróbować poszukać sposobu na uporanie się z nimi. Osobom, które nie mają wsparcia ze strony bliskich, z pomocą może przyjść terapia poprowadzona przez specjalistyczny ośrodek leczenia uzależnień i współuzależnień. Jej celem jest przepracowanie traumatycznego doświadczenia, rozprawienie się z przytłaczającymi myślami oraz odzyskanie kontroli nad życiem. Dzięki spotkaniom z terapeutą można odbudować wiarę w siebie i zaakceptować rozstanie, aby nie stanowiło ono przeszkody w budowaniu satysfakcjonującego życia.


rozwod uzywki


Sięganie po używki może doprowadzić do uzależnienia


Ludzie doświadczający traumatycznych przeżyć bardzo często poszukują sposobów na ucieczkę od zaistniałych problemów. Nierzadko zdarza się, że załamują się psychicznie i zaglądają do kieliszka lub sięgają po narkotyki. Wybieranie używek jako lekarstwa na kłopoty nie jest najlepszym rozwiązaniem. Tego rodzaju autodestrukcyjne zachowania zawsze odbierają wolność i radość życia, a także mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. W takiej sytuacji warto reagować jak najwcześniej, kiedy tylko pojawią się pierwsze symptomy wskazujące na uzależnienie. Jedną z form leczenia jest detoks alkoholowy w zamkniętym ośrodku odwykowym, który może pomóc w wewnętrznej pracy nad sobą oraz w skupieniu się na procesie zdrowienia.


Zwróć się po pomoc do terapeuty


Rozwód potrafi wywrócić dotychczasowe życie do góry nogami. Po rozstaniu może pojawić się wiele przykrych emocji, w tym żal, bezsilność, poczucie winy i wstydu. Wielu osobom towarzyszy też wewnętrzna pustka, która potęguje wewnętrzne cierpienie. Na szczęście jest ona zupełnie normalnym i przejściowym stanem. Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad swoimi uczuciami czy zachowaniami, nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy. Nad wizytą u psychoterapeuty warto zastanowić się też, kiedy przez dłuższy czas odczuwasz spadek nastroju, masz niską samoocenę i brakuje Ci chęci do dalszego życia.


Wiesz, gdzie szukać fachowej pomocy?


Zakończenie związku może być niezwykle traumatyczne i obciążające emocjonalnie dla obojga partnerów. Każdy ma prawo do przeżycia rozstania na własny sposób. Jeśli jednak nie możesz zrozumieć swojej sytuacji, nie jesteś w stanie odnaleźć w niej pozytywnych stron lub trudno Ci się otrząsnąć po tym, co się stało, potrzebna jest Ci pomoc. Jednym z miejsc, do którego mogą zgłosić się osoby po rozwodzie, jest ośrodek leczenia uzależnień i współuzależnień OAZA.