Kiedy alkoholik wraca do picia

02.07.2017

Kiedy alkoholik wraca do picia

Niewątpliwe osoba, u której leczenie alkoholizmu się powiodło, której udało się wyjść skutecznie ze szponów nałogu alkoholowego, ma prawo czuć się usatysfakcjonowana i szczęśliwa. Jest prawdą niepodważalną, że zwalczenie uzależnienia alkoholowego daje każdemu człowiekowi, który tego dokonał, nową szansę na inne, lepsze życie. Przed takim człowiekiem stają nowe perspektywy na lepszą pracę, na lepsze zdrowie, a niejednokrotnie na naprawienie zepsutych czy też nadwątlonych relacji z najbliższą rodziną. Jednakże warunkiem koniecznym, aby to osiągnąć, jest całkowita abstynencja alkoholowa. Niestety wielu wyleczonych pacjentów, opuściwszy ośrodek dla alkoholików, sięga po kieliszek ponownie. Dlaczego tak się dzieje?


Co sprawia, że skutecznie wyleczo ny alkoholik wraca do nałogu


Gdybyśmy chcieli krótko odpowiedzieć na to pytanie, to należałoby powiedzieć, że to brak odpowiedniej, prawdziwej motywacji u osób poddających się terapii sprawia, że leczenie alkoholizmu u niektórych ludzi jest trudne i długotrwałe, nieraz wieloetapowe. Niestety dla człowieka, którego dotknęło uzależnienie od alkoholu, często to nie przeświadczenie o zgubnych skutkach tego nałogu motywuje go do poddania się terapii. Nierzadko alkoholik zgłasza się do ośrodka leczącego nałogi tylko dlatego, że żąda tego od niego pracodawca, grożąc zwolnieniem z pracy, lub chce tego żona albo mąż, grożąc odejściem lub wniesieniem pozwu rozwodowego.


Leczenie alkoholizmu u osób, które poddają się terapii, bo są powodowane strachem, a nie przeświadczeniem, że są chorzy, jest zawsze trudne i często nieskuteczne. To właśnie wśród nich odnotowuje się najwięcej przypadków powrotów do nałogu po wcześniejszym, wydawałoby się skutecznym leczeniu. Taka osoba po prostu nie wierzy, że jest alkoholikiem, wydaje jej się, że panuje nad swym upodobaniem do alkoholu.


Chyba każdy z nas walczy z pokusami. Największą z nich jest zawsze chęć wybierania najłatwiejszych rozwiązań. Codziennie człowiek dokonuje pewnych wyborów, mniej lub bardziej ważących na jego życiu. Niestety wielu ludzi idzie na łatwiznę. Podobnie jest z alkoholikami. Sięgnięcie po kieliszek to dla nich najłatwiejszy i najszybszy sposób na odreagowanie stresu, na chwilowe zapomnienie o kłopotach i problemach dnia codziennego.


Uświadomienie efektów - krok w drodze do wolności


Częstym czynnikiem sprawiającym, że wyleczony, wydawałoby się, alkoholik wraca do nałogu, jest to, że nie widzi on żadnych korzyści jakie wynikają dla niego z abstynencji, lecz same wyrzeczenia. Leczenie alkoholizmu musi polegać również na uświadamianiu pacjentowi tego, co na tym skorzysta. Bardzo jest ważne, aby człowiek wiedział, że skuteczne leczenie alkoholizmu, a później całkowite uniezależnienie się od niego, wymaga absolutnej abstynencji. Człowiek, który naprawdę pragnie wyzwolenia się z nałogu alkoholowego musi zdawać sobie z tego sprawę, że nawet jeden kieliszek alkoholu, może zniweczyć cały trud terapeutyczny. Oaza to taki ośrodek terapeutyczny, w którym kładzie się głęboki nacisk na uświadamianie tego wszystkiego pacjentom. Bardzo ważnym elementem w leczeniu alkoholika jest wsparcie rodziny i najbliższych. Alkoholizm to choroba, z którą samemu, bez żadnego wsparcia innych jest trudno wygrać.


Wsparcie rodziny i najbliższych


Jak wspomnieliśmy wyżej, we wczesnym etapie leczenia alkoholik nie dostrzega żadnych korzyści płynących z terapii, widzi jedynie, oczywiście z własnego punktu widzenia, same wyrzeczenia. Takie osoby mają zbyt wielkie oczekiwania od życia w abstynencji i chcą, aby wszystko zawsze toczyło się po ich myśli, aby omijały ich kłopoty dnia codziennego, aby życie toczyło się gładko i bezproblemowo. Takiego egzystencjalnego komfortu nie ma żadna osoba na całym świecie.


Alkoholikowi należy uświadamiać, że inni ludzie też mają swoje codzienne problemy, a nie sięgają po alkohol i nie idą na łatwiznę. Wsparcie najbliższych musi polegać na uświadomieniu choremu, że zależy im na nim samym, że nie oczekują od niego rzeczy nadzwyczajnych, lecz tylko tego, co każdy, zwykły śmiertelnik jest w stanie wykonać. Każdy ośrodek dla alkoholików to również miejsce, w którym pomocną dłoń otrzymają także najbliżsi osoby chorej; tutaj otrzymają oni wszystkie niezbędne instrukcje i materiały pozwalające na skuteczne pomaganie swojemu bliskiemu w walce z alkoholowym uzależnieniem.