Czas dojrzewania – trudny i jednocześnie piękny

15.04.2015

Czas dojrzewania – trudny i jednocześnie piękny

Okres dojrzewania wydaje się być niezwykle trudnym, ale jednocześnie bardzo pięknym czasem w życiu każdego młodego człowieka. Nie do końca wiadomo, kim tak naprawdę jest nastolatek, który znajduje się gdzieś między dzieciństwem a dorosłością. Ten wyjątkowy etap charakteryzuje się wieloma specyficznymi zmianami, związanymi między innymi z wzmożoną aktywnością hormonów. Wszystkie przyjęte do tej pory normy i zachowania nagle przestają mieć większe znaczenie, a młoda osoba na własną rękę poszukuje nowych ścieżek. Okres dojrzewania to także czas odkrywania własnej tożsamości, rozglądania się za samodzielnością oraz niezależnością.


Wiek dorastania wiąże się z okresem aktywności emocjonalnej, która wyraża się zazwyczaj w niezwykle silnym przeżywaniu uczuć. Młodzież często doznaje bardzo intensywnego smutku, by zaraz potem dać się ponieść niezwykle silnej radości, bądź na odwrót. To również czas kształtowania się psychiki oraz osobowości. Młodzi ludzie często doświadczają stanów uczuciowych dotyczących ich własnej osoby, związanych chociażby z obawą przed kontaktami z rówieśnikami, odrzuceniem czy niepowodzeniem w szkole. W okresie dojrzewania mogą pojawić się pierwsze używki, takie jak alkohol, narkotyki czy dopalacze. Nastolatki traktują je nie tylko jako substancje, które są w stanie zmieniać świadomość, ale także jako prosty sposób radzenia sobie z emocjami.


Spośród głównych powodów, mogących skłonić młodego człowieka do sięgnięcia po alkohol czy zażycia narkotyku należy wymienić nie tylko chęć uwolnienia się od negatywnych uczuć, ale także poszukiwanie nowych doznań. Nastolatkom wydaje się, że substancje psychoaktywne zaspokoją ich wszystkie potrzeby – dzięki temu młoda osoba będzie mogła poczuć się ważna, dorosła, tajemnicza. Trzeba jednak zaznaczyć, że używki nie pozostają bez wpływu na nastoletni organizm, który wciąż się jeszcze rozwija. Poza tym, że środki te oddziałują bezpośrednio na układ nerwowy, przyjmowane regularnie mogą prowadzić do uzależnienia. Skutki nałogu mogą okazać się tragiczne, powodując myśli samobójcze, izolację, a także całkowite zamknięcie się w sobie młodej osoby, dopiero wkraczającej w świat dorosłości.