Czy nieleczona nerwica może prowadzić do uzależnienia?
08.11.2022
Jednym z częstszych zaburzeń psychicznych, któremu towarzyszy lęk w różnej postaci, jest nerwica. Choroba ta u wielu pacjentów nie ma widocznego podłoża organicznego i nie wynika z żadnych zmian chorobowych w organizmie. Z tego względu jest trudna do rozpoznania i może przybierać różne formy. W jaki sposób przebiega jej leczenie? Co robić, kiedy środki farmakologiczne nie przynoszą pożądanych rezultatów i kiedy warto rozważyć specjalistyczną terapię w centrum uzależnień? Przeczytaj!
Z czym zmaga się osoba z nerwicą?
Osoby, które chorują na nerwicę, doświadczają szeregu niespecyficznych objawów w sferze przeżywania, myślenia oraz zachowania. Zaburzeniu, które najczęściej uaktywnia się w okresie wczesnej dorosłości, zwykle towarzyszy lęk, niepokój oraz silne napięcie psychiczne. Ponadto pacjenci z tym schorzeniem mogą uskarżać się na problemy z przyspieszonym biciem serca, bólem brzucha i głowy, wzmożonym poceniem całego ciała oraz uciskiem w klatce piersiowej. W stanach nerwicowych nierzadko pojawia się też bezsenność, która może być związana z przedwczesnym budzeniem się, niemożnością zaśnięcia lub wielokrotnymi pobudkami w ciągu nocy. Wszystkie te symptomy mogą utrudniać funkcjonowanie w ciągu dnia i przyczyniać się do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia.
Leczenie nerwicy
Prawdopodobieństwo rozpoznania zaburzeń nerwicowych jest większe u osób, u których wyżej opisane objawy występują przez minimum sześć miesięcy. Terapia tego schorzenia prowadzona przez centrum leczenia uzależnień polega przede wszystkim na oddziaływaniach psychoterapeutycznych, które mają pomóc choremu w nauce zastępowania negatywnych myśli i zachowań pozytywnymi postawami. W zaawansowanym stadium tej choroby możliwe jest wdrożenie środków farmakologicznych. U pacjentów z nerwicą najczęściej stosuje się preparaty zawierające benzodiazepiny lub selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. W sytuacji, kiedy zaburzeniu towarzyszy ból w klatce piersiowej lub wysokie ciśnienie krwi, lekarz może zadecydować o przyjmowaniu betablokerów. Mogą one pomóc w złagodzeniu fizycznych objawów lęku takich jak nadmierne pocenie czy przyspieszone bicie serca.
Wpływ nieleczonej nerwicy na organizm
U osób zmagających się z nerwicą napady lęku mogą pojawiać się nawet kilka razy dziennie. Zwykle trudno jest określić ich przyczynę. Nieprzyjemne objawy mogą wystąpić na skutek stresu, silnych emocji, nagłego wypadku. Poza tym u chorych często odnotowywane są zaburzenia nastroju, które pogarszają samopoczucie psychiczne, a niejednokrotnie odbierają radość z życia. Nieleczone stany nerwicowe mogą powodować spory dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu i wyłączać pacjenta z życia zawodowego, rodzinnego, towarzyskiego. Dlatego tak ważne jest, by jak najwcześniej zdiagnozować chorobę i trafić pod opiekę specjalistów z centrum uzależnień.
Nerwica i wpadanie w uzależnienia
Wiele osób próbuje uporać się z odczuwanym niepokojem na własną rękę. Niestety nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Pozostawanie sam na sam ze swoim problemem znacznie zwiększa ryzyko wpadnięcia w nałóg i utraty kontroli nad życiem. Paniczny strach przed kontaktem z innymi ludźmi i odczuwanie nieuzasadnionego lęku w wielu sytuacjach nierzadko powoduje, że chory zaczyna szukać sposobów na wyzbycie się obaw. A to już prosta droga do sięgnięcia po alkohol czy inne używki. Duże zagrożenie stanowią też niektóre leki stosowane w leczeniu nerwicy. Szczególną ostrożność należy zachować przy przyjmowaniu benzodiazepin, które wykazują działanie przeciwlękowe, uspokajające oraz nasenne. Nie powinno się ich zażywać przez dłuższy czas, ponieważ mogą powodować uzależnienie.
Czujesz, że potrzebujesz pomocy? Zwróć się do specjalisty!
Zaburzenia nerwicowe skutecznie obniżają jakość życia oraz negatywnie wpływają zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Choroba może dawać różnorodne objawy, a nieleczona często prowadzi do poważnych konsekwencji takich jak uzależnienie. Terapia nerwicy powinna przebiegać w specjalistycznym centrum leczenia uzależnień. Jednym z takich miejsc jest ośrodek odwykowy OAZA.