2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Czy niskoprocentowy alkohol uzależnia?



Odpowiednia aktywność fizyczna, eliminowanie przetworzonych produktów i brak nałogów to tylko niektóre z wyznaczników zdrowego stylu życia. W obecnych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na dopasowanie odpowiedniej diety i całkowitą rezygnację z picia napojów wysokoprocentowych. Jednak wciąż sporo osób mylnie traktuje pojęcie alkoholizmu, które może wystąpić również przy nadmiernym spożywaniu produktów zawierających niskie stężenie etanolu. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda uzależnienie od napojów niskoprocentowych oraz jakie są jego objawy — poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania. Dowiedź się, jak tego typu alkohol wpływa na zdrowie, jak wygląda leczenie oraz jak zauważyć pierwsze oznaki alkoholizmu.

Jakie alkohole zaliczają się do grupy niskoprocentowych?

Alkohole niskoprocentowe to te, które zawierają stosunkowo niewielkie ilości etanolu. W większości krajów, tego typu trunki mają zazwyczaj zawartość alkoholu poniżej pewnego ustalonego poziomu. Przykładem jest:

  • Piwo —  jeden z najpopularniejszych napojów, w których zawartość alkoholu mieści się w zakresie od 4% do 6%, choć istnieją także piwa o niższej zawartości alkoholu, zwane piwami lekkimi  lub bezalkoholowymi;
  • Wino — zawartość alkoholu w winie zwykle mieści się w zakresie od 9% do 16%;
  • Cydr — to napój alkoholowy wytwarzany z fermentowanego soku jabłkowego, w którym alkohol wynosi od 4% do 6%;
  • Napoje mieszane — są to produkty, które składają się z alkoholu niskoprocentowego, takiego jak piwo lub wino oraz innych składników formie soków owocowych czy napojów gazowanych o zawartości alkoholu zazwyczaj w zakresie od 4% do 7%.

Niskoprocentowe napoje alkoholowe to uznana przez społeczeństwo łagodna alternatywa dla mocniejszych trunków. Tego typu produkty można z łatwością znaleźć w każdym barze, sklepie lub restauracji. W Polsce największą popularność posiada piwo, które jest nieodzownym elementem spotkań z przyjaciółmi, oglądania meczów i odpoczynku.

Warto pamiętać, że mimo niższej zawartości alkoholu, codzienne picie tego typu produktów nadal może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia oraz stanowić ryzyko uzależnienia wymagające leczenia.

Co świadczy o uzależnieniu od niskoprocentowego alkoholu?

Uzależnienie od niskoprocentowego alkoholu, podobnie jak od innych rodzajów trunków związane jest z fizycznymi i psychicznymi objawami. Podstawowym wyznacznikiem jest tolerancja, która wzrasta z czasem, a osoba nadużywająca alkoholu potrzebuje większej ilości oraz częstszego spożywania. Kolejnym ważnym objawem jest niezdolność do ograniczenia picia. Uzależnieni mają trudności z kontrolowaniem pomimo prób odstawienia.

Nieświadomi alkoholicy bardzo często szukają okazji do spożywania, które nie ograniczają się wyłącznie do utartych sytuacji. Wskutek tego na dalszy plan odchodzi aktywność fizyczna, praca, zainteresowania i hobby. Osoby uzależnione postrzegają również napoje niskoprocentowe jako lekarstwo na różnego typu problemy. Leczenie alkoholizmu powinno rozpocząć się również w momencie zauważenia pierwszych objawów odstawionych, takich jak drżenie rąk, nudności i nadmierna potliwość.

Czy niskoprocentowy alkohol wpływa na zdrowie?

Niskoprocentowe napoje również mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie. Nadmierne i regularne spożycie małej zawartości alkoholu prowadzi do różnych problemów fizycznych i psychicznych. Podstawowymi przykładami jest pogarszająca się kondycja wątroby oraz zła wydolność sercowo-naczyniowa. Ponadto osoby mające ograniczoną świadomość, wynikająca ze spożywania alkoholu znacznie częściej ulegają urazom.

Wielu uzależnionych miewa również problemy trawienne, walczy bezsennością, oraz miewa zauważalne stany depresyjne.

Leczenie uzależnienia od niskoprocentowego alkoholu

Pomoc w nałogu od napojów niskoprocentowych to nic innego jak leczenie alkoholizmu. Jeśli szukasz pomocy dla siebie lub bliskiej osoby — odwiedź stronę ośrodek-oaza.pl i skontaktuj się z naszymi specjalistami. Od lat działamy, jako uznane centrum leczenia uzależnień. Prowadzimy również pomoc dla rodzin osób odbywających terapię oraz udzielamy wsparcia po jej zakończeniu. Na naszej stronie znajdziesz niezbędne informacje, dzięki którym dowiesz się, jak pomóc osobie uzależnionej oraz jak przekonać ją do udziału w leczeniu.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną

    Z tej kategorii mogą
    Cię zainteresować również: