Co daje terapia odwykowa?

16.08.2017

Co daje terapia odwykowa?

Bardzo często wydaje nam się, że terapia odwykowa w specjalnych ośrodkach leczących uzależnienia jest zarezerwowana dla osób, które „stoczyły się na dno”. Dla alkoholików, którzy zasypiają na przystankach, biją swoją rodzinę lub wsiadają za kierownicę po alkoholu. Również dla narkomanów, którzy za „działkę” zrobiliby wszystko, łącznie z obrabowaniem drobnego sklepu i pobiciem kasjerki. Terapia odwykowa nie jest jednak zarezerwowana wyłącznie dla tych osób. Tak naprawdę im wcześniej rozpozna się uzależnienie i dojdzie do sedna problemu, tym łatwiej i skuteczniej będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie. Osoby, które zadecydowały o podjęciu terapii powinny być z siebie dumne, ponieważ właśnie wykonały jeden z najważniejszych kroków w ich życiu.


Na odwyku może być każdy


Problem leży w tym, że nie zastanawiamy się dłużej nad tym, co daje terapia odwykowa i do kogo ona jest skierowana. Bardzo rzadko łączymy terapie odwykowe i ośrodki leczące uzależnienia z osobami takimi jak my. Nie zastanawiamy się, czy nasz sąsiad, szef ogromnej korporacji, zawsze pod krawatem, jest alkoholikiem i po pracy wypija duszkiem butelkę wódki. Nie myślimy o tym, czy pani, która pracuje jako nauczycielka może być tak zestresowana, że musi rozluźniać się po pracy alkoholem, w samotności i ciszy. A rano ma problem, żeby wstać.


Problem społeczeństwa leży w tym, że kojarzymy alkoholizm i ogólnie nadużywanie alkoholu z ludźmi o niskim statusie społecznym. Mimo to badania dobitnie pokazują, że alkoholizm nie omija nikogo, a już zwłaszcza osób, które zajmują bardzo wysokie stanowiska lub przez swoją pracę są stale narażeni na stres.


Terapia odwykowa


W naszym społeczeństwie utarło się, że terapie odwykowe to przymus siedzenia na spotkaniach Anonimowych Alkoholików. Niektórzy myślą, że można leczyć alkoholików na siłę, wszywając im specjalne wszywki lub stosując inne metody, które mają uchronić ich od sięgnięcia po alkohol. To nieprawda: terapie odwykowe są dużo bardziej skomplikowane i wyglądają zupełnie inaczej, niż te pokazane na filmach. Terapie mogą być przeprowadzane w różnych blokach: na zasadzie społeczności terapeutycznej, na zasadzie intensywnej rehabilitacji psychicznej i społecznej lub nauki innego stylu życia. Podczas terapii pomaga się pacjentom zdiagnozować problem, zapewnia się im rozmowę z wykwalifikowanym psychologiem, który pomaga im rozprawić się z obecnymi problemami lub problemami z przeszłością. Na terapii odwykowej dochodzi się do sedna problemu, żeby go wyeliminować na zawsze.


Wstyd


Alkoholizm powoduje nieodwracalne zmiany w psychice i całym życiu człowieka. Uzależnienie od alkoholu zmienia życie alkoholika i jego bliskich na gorsze. Osoby uzależnione, które decydują się jednak na wzięcie udziału w terapii odwykowej, mają szansę nie tylko stanąć na nogi, ale również naprawić wiele krzywd, wyrządzonym swoim bliskim. Muszą jednak bardzo tego chcieć. Na terapii najczęściej takie osoby odczuwają ogromny wstyd – głównie dlatego, że stali się niewolnikami używki, która kontrolowała praktycznie każdy aspekt ich życia. Terapia alkoholowa pozwala pozbyć się tego wstydu, a także pozwala pokonać chorobę, jaką jest uzależnienie.


Leczenie


Terapie odwykowe to leczenie, dzięki któremu człowiek może przejrzeć na oczy i spojrzeć na swoje życie pod innym kątem. Dodatkowo pozna on opinię innych osób, które również zmagały się z podobnymi problemami do jego własnych. Dzięki wdrożeniu leczenia alkoholik ma szansę normalnie funkcjonować, chodzić codziennie do pracy i przede wszystkim żyć po swojemu, bez używki, pod którą podporządkowuje całe swoje życie. Warto również pamiętać o tym, że alkoholik może zachorować na depresję alkoholową, a także alkoholizm może wynikać z depresji, dlatego też terapie odwykowe bardzo często są połączone z psychoterapiami oraz z rozmowami z psychologiem. Można również uczestniczyć w terapiach grupowych, a szczególnie pomocne są rozmowy z osobami, które same wyszły z nałogu. Rozmowa z kimś, kto wie, przez co przechodzimy, potrafi nie tylko otworzyć oczy, ale również skutecznie zachęcić do zmiany swojego życia.


Im wcześniej, tym lepiej


Niektórzy uważają, że na terapię odwykową chodzą ludzie, którzy „osiągnęli dno”. To nieprawda. Nawet jeżeli sytuacja nie jest aż tak poważna, to już wcześniej można zgłosić się na terapię. Tak naprawdę im wcześniej alkoholik zdecyduje się na wdrożenie leczenia i porozmawia z wykwalifikowanymi osobami, tym łatwiej będzie mu uporać się ze swoim problemem. Oprócz tego osoby trzecie bardzo często pomagają nam spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy, a czasami pokazują nam, że któryś aspekt naszego życia powoli się rozpada, a my jeszcze tego nie dostrzegliśmy. Terapie w ośrodkach leczących uzależnienia dotyczą nie tylko alkoholu, ale również narkotyków, komputerów, internetu, seksu i tym podobne. Dzięki odpowiedniej terapii osoba uzależniona może otrzymać pomoc, która pozwoli na wypełnienie pustki w ich sercu sensem życia. Chodzi o to, żeby zrozumieć, że terapie odwykowe to nie przymus i wyrok: to ratunek.