Gdzie szukać pomocy dla alkoholika

10.04.2019

Gdzie szukać pomocy dla alkoholika

Zaburzenie psychiczne związane z utratą kontroli nad wypijaną ilością alkoholu zazwyczaj w pierwszej fazie choroby ma raczej subiektywne objawy. Choroba alkoholowa nie ujawnia się nagle, składa się z czterech faz, w których symptomy uzależnienia od alkoholu coraz bardziej się nasilają. Obserwując bliskiego sobie człowieka, który podporządkowuje swoje życie alkoholowi, można je dostrzec. Im szybciej, tym lepiej. Jak leczyć uzależnienie od alkoholu? Kompleksową pomoc na pewno można otrzymać w ośrodku leczenia uzależnień, do którego alkoholik może trafić dobrowolnie lub – pod pewnymi warunkami – pod sądowym przymusem.


Do czego prowadzi długotrwałe picie alkoholu?


Wieloletnie picie powoduje, że organizm alkoholika ulega coraz większemu wyniszczeniu. Nadużywany alkohol powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu, uszkadza wątrobę, trzustkę, układ pokarmowy, krążenia, nerwowy i oddechowy. Nie pozostaje również obojętny dla psychiki – u alkoholików występują zaburzenia pamięci, zmiany charakterologiczne, takie choroby jak psychoza, psychoza Korsakowa, otępienie alkoholowe i inne.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Jak leczyć chorobę alkoholową?


Przy długoletnim uzależnieniu od alkoholu, z ciągami alkoholowymi, pomocy można szukać tylko pod okiem specjalistów zajmujących się takimi przypadkami. Ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym alkoholik może otrzymać odpowiednie, pełne wsparcie medyczne i psychologiczne w zakresie walki z nałogiem. Pierwszym etapem jest zazwyczaj detoks, czyli odtrucie alkoholowe. To kilkudniowy zabieg, podczas którego organizm alkoholika oczyszczany jest z toksycznych substancji. Ponieważ w związku z odstawieniem alkoholu może pojawić się zespół abstynencyjny zarówno o złagodzenie jego objawów lub ich całkowite wyeliminowanie, jak i o ogólne samopoczucie pacjenta dba zespół lekarzy, a także terapeutów. Aby poprawić ogólną kondycję fizyczną alkoholika, podaje mu się także elektrolity, sole mineralne, witaminy (przede wszystkim z grupy B). To działania, które mają na celu pozbycie się fizycznego przymusu picia.


W leczeniu choroby alkoholowej bardzo ważnym elementem jest wsparcie psychiczne – dla samego pacjenta i jego najbliższych. Sprawdza się tu psychoterapia indywidualna oraz grupowa prowadzona w ośrodku leczenia uzależnień. W wychodzeniu z nałogu pomocne mogą okazać się także grupy wsparcia, które motywują do działania i utrwalają wyuczone w placówce terapeutycznej zachowania przydatne w osiągnięciu i utrzymaniu stanu trzeźwości.  


Alkoholizm – sposoby leczenia choroby


Jeśli chodzi o to, jak leczyć alkoholizm, to stosuje się różne metody u osób długotrwale pijących. Najczęściej jednak terapeuci skłaniają się ku temu, aby alkoholik nie tylko porzucił sam nałóg, ale także potrafił się przyznać do swojego uzależnienia oraz zrozumiał jego podstępne mechanizmy działania. W terapii kładzie się nacisk na to, aby wyrobił w sobie pewne normy postępowania, dzięki którym poradzi sobie w trudnych sytuacjach (problemy osobiste, propozycje alkoholowe itd.) oraz znalazł nową sferę zainteresowań, jakie wypełnią pustkę po alkoholu.   


Przymusowe a dobrowolne leczenie alkoholika


To dwie różne drogi, które w gruncie rzeczy prowadzą do tego samego celu. Jednak różnica między nimi polega przede wszystkim na tym, że przy dobrowolnym leczeniu alkoholik sam decyduje się na to, aby podjąć walkę z nałogiem. Przymusowy odwyk możliwy jest w momencie, kiedy osoba uzależniona od alkoholu:



  • wywołuje rozkład życia rodzinnego,

  • powoduje demoralizacje małoletnich,

  • uchyla się od pracy,

  • systematycznie doprowadza do zakłóceń spokoju i porządku publicznego.


Przy takim zachowaniu np. rodzina może złożyć skargę do Gminnej/Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ta natomiast, jeśli uzna, że są podstawy do zastosowania obowiązku poddania się leczeniu w ośrodku leczenia uzależnień, to występuje z wnioskiem w tej sprawie do sądu rejonowego. Dołącza się do niego zebraną dokumentację wraz z opinią biegłego (jeżeli badanie takie badanie zostało wykonane). Sąd decyduje o długości przymusowego leczenia, jednak nie może trwać dłużej niż 2 lata.


Wiedząc, że długotrwałe picie alkoholu, poza szkodami psychicznymi i fizycznymi, prowadzi też najczęściej do utraty pracy, rodziny, dachu nad głową, problemów z prawem czy długów, im szybciej alkoholik podejmie dobrowolne leczenie, tym zwiększa swoje szanse na to, aby zmienić swoje życie.