Jak przestać pić?

05.06.2024

Jak przestać pić?

SPIS TREŚCI:

Szybki kontakt:

tel-icon 785 10 55 55

Kontakt 24/7

[email protected]

Dla większości z nas odmówienie picia alkoholu jest czymś normalnym i nie mamy z tym problemu. Jeżeli jednak zauważasz, że mechanizm ten przestaje działać i zmagasz się z coraz większą pokusą sięgnięcia po napoje alkoholowe, tracąc powoli nad tym kontrolę, powinno to stanowić sygnał ostrzegawczy. Właśnie tak zazwyczaj zaczyna się alkoholizm i będąc na tym jego etapie, z pewnością potrzebujesz pomocy. Przyczyny uzależnienia mogą być oczywiście bardzo różne, jednak niezależnie od nich, zawsze jest ono bardzo groźne dla zdrowia.

Mając chorobę alkoholową najlepiej poddać się profesjonalnej terapii w specjalistycznym ośrodku, ale czy istnieją domowe sposoby na to, aby skutecznie oduczyć alkoholika pić? W artykule przyglądamy się temu tematowi. Sprawdź, jakimi metodami można na własną rękę ograniczać spożywanie alkoholu. Wyjaśniamy w nim także, czy można całkowicie wyleczyć się z alkoholizmu – zapraszamy do lektury!

Alkoholizm może dopaść każdego!

Dość powszechne jest przekonanie, że alkoholik to osoba z marginesu społecznego, gdyż przecież jak można w tak drastyczny sposób utracić kontrolę nad swoim życiem. Jednak praktyka pokazuje, że bardzo mija się ono z prawdą i jest wręcz krzywdzące. Alkoholizm może bowiem dopaść każdego niezależnie od płci, wieku, wykształcenia czy majętności. W naszym ośrodku Oaza terapii uzależnień poddają się osoby z bardzo różnych grup społecznych, w tym nawet lekarze, prawnicy czy pracownicy najwyższych szczebli.

Ile czasu rozwija się uzależnienie od alkoholu?

Ciężko doszukiwać się także reguły odnośnie tego, jak długo rozwija się problem nadmiernego spożywania alkoholu. Czasem są to długie lata picia, przez które dana osoba bardzo stopniowo, ale jednak systematycznie, traci nad tym kontrolę. Jednak jest także wiele przypadków ludzi uzależnionych po upływie stosunkowo krótkiego czasu. Zwykle powodem są wyjątkowo traumatyczne przeżycia i wynikające z nich stany depresyjne – chęć picia szybko narasta, gdyż w stanie upojenia zapomina się o wszystkich problemach.

Czy alkoholik zdaje sobie sprawę z tego, że powinien przestać pić?

To pytanie, które nurtuje szczególnie osoby żyjące w bezpośrednim otoczeniu alkoholika. Widzą one bowiem, że swoim piciem niszczy on zarówno całe życie własne, jak i nierzadko najbliższych. Co w takim razie dzieje się w głowie uzależnionego, który pomimo takiego stanu rzeczy zwykle unika skorzystania z profesjonalnej pomocy w specjalistycznym ośrodku?

W większości przypadków ludzie dotknięci alkoholizmem doskonale zdają sobie z tego sprawę. Zazwyczaj zmagają się oni z problemem wstydu oraz poczucia winy i właśnie to jest główną przyczyną unikania poddania się odpowiedniej terapii. Osoba uzależniona często podejmuje próby wyleczenia samodzielnie. Jednak bez wsparcia bliskich i odpowiednio silnej woli, a do tego odczuwając negatywne objawy po odstawieniu alkoholu (głód alkoholowy), dość szybko wracają do picia. Okresy trzeźwości stają się coraz krótsze i alkoholizm dochodzi do takiego stopnia zaawansowania, w którym człowiek całkowicie traci nad tym kontrolę.

Jak przestać pić alkohol samemu – czy istnieją skuteczne domowe sposoby?

Jak najbardziej istnieją domowe metody, których stosowanie może ułatwić zaprzestanie picia alkoholu. Jednak pamiętaj, że ich skuteczność zależy tylko i wyłącznie od samego uzależnionego. Podstawą jest pełna samokontrola oraz trzymanie możliwie najwyższego poziomu dyscypliny. Potrzeba także silnej woli i w tym kontekście zdecydowanie warto zdać się na wsparcie rodziny, jeśli tylko masz taką możliwość. Poinformuj o planach swoich najbliższych, a z pewnością pomogą Ci w osiągnięciu celu. Jednocześnie należy mieć świadomość, że skuteczność domowych sposobów na leczenie alkoholizmu jest wysoka tylko w przypadku uzależnienia w początkowym jego stadium.

Jeśli chcesz zmotywować się do tego, aby przestać pić alkohol:

  • zmień dotychczasowe środowisko,
  • usuń ze swojego otoczenia wszelkie pokusy do sięgania po napoje wyskokowe,
  • spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu,
  • zadbaj o znalezienie nowego hobby.

Alkoholicy czasem muszą odizolować się od niektórych znajomych

To absolutna podstawa, jeśli chcesz przestać pić alkohol, a masz w swoim otoczeniu znajomych, którzy często namawiają Cię na „parę głębszych”. Pamiętaj, że chcąc wyjść z nałogu, musisz całkowicie skończyć ze spożywaniem jakichkolwiek napojów wyskokowych. Co bardzo istotne, chorym pozostaje się już tak naprawdę do końca życia, a więc powinieneś nauczyć się normalnego funkcjonowania w całkowitej abstynencji. Jeśli więc masz w otoczeniu ludzi nierozumiejących, z jak poważnym problemem się zmagasz, powinieneś unikać kontaktu z nimi.

Aby zatrzymać niekontrolowane picie, wyeliminuj z życia pokusy do sięgania po alkohol

Na początek pozbądź się z domu wszystkich napojów alkoholowych – możesz np. rozdać je rodzinie czy znajomym. Usuń także rzeczy bezpośrednio kojarzące Ci się z alkoholem, a więc np. szklanki czy karafki. Oprócz tego konieczne jest omijanie miejsc przypominających o piciu. Jeśli np. Twoja stała droga do pracy czy sklepu przebiega obok ulubionego pubu, zmień ją nawet gdyby wiązało się to z pokonaniem dłuższego dystansu.

Gdy zdecydujesz się na odstawienie alkoholu, zadbaj o swoje zdrowie fizyczne

Nawet na wczesnym etapie uzależnienie już mogło wywrzeć bardzo negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Po zaprzestaniu picia warto o nie zadbać, a najlepszym sposobem jest aktywność na świeżym powietrzu, chodzenie na basen czy siłownię. Możesz rozpocząć uprawianie sportu, regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne czy nawet codziennie chodzić na długie spacery.

Taka zmiana nawyków jest korzystna dla zdrowia i jednocześnie wspiera leczenie alkoholizmu. Chory każdego dnia ma zajęcie w czasie wolnym, co pozwala zapomnieć o potrzebie wypicia alkoholu.

Znalezienie hobby także ułatwia zerwanie z alkoholizmem!

To metoda równie skuteczna, jak wspomniane wcześniej uprawianie sportu czy wykonywanie innych aktywności fizycznych. Znalezienie nowego hobby jest kolejnym „rozpraszaczem”, dzięki któremu łatwiej przestać pić alkohol – domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem zawsze wymagają zmiany nawyków.

Dlaczego zaprzestanie picia alkoholu na własną rękę często jest bardzo trudne?

W dzisiejszych czasach każdy nierzadko wielokrotnie w ciągu dnia spotyka się z różnymi pokusami do sięgania po napoje alkoholowe. Okazję można wymyślić w zasadzie zawsze, alkohol jest łatwo dostępny, a jego spożywanie wciąż jest zjawiskiem bardzo powszechnym w Polsce. Jeśli codzienne picie wynika tylko z potrzeby rozrywki, podjęcie próby zerwania z nałogiem domowymi sposobami daje duże szanse powodzenia. Oczywiście kluczem do osiągnięcia sukcesu jest silna motywacja oraz gotowość do utrzymania abstynencji przez całe życie – pamiętaj, że alkoholizm to choroba przewlekła i w pewnym stopniu nieuleczalna.

Kiedy w takim razie chory ma największe trudności z tym, aby na własną rękę przestać pić alkohol? Wszystko zależy od powodu uzależnienia i w najgorszej sytuacji są osoby, dla których sięganie po napoje wyskokowe stało się metodą rozwiązania problemów. Życiowe niepowodzenia mogą wywoływać m.in. stany lękowe czy depresyjne. Gdy zmagające się z nimi osoby zauważają, że po alkoholu ich życie pozornie jest łatwiejsze (brak trosk), droga do uzależnienia często jest krótka. Zerwanie z piciem oznacza konieczność zmierzenia się z problemami, co potrafi skutecznie zniechęcać do pozostawania w abstynencji. Dlatego taki chory powinien poddać się terapii prowadzonej w specjalistycznym ośrodku.

Jak przestać pić alkohol – domowe sposoby na zastąpienie go

Ludzie rzucający palenie często żują gumę czy „gniotą” w rękach różne przedmioty. Ułatwia to zerwanie z nałogiem, gdyż stanowi zamiennik typowych, wyrobionych przez lata odruchów związanych z trzymaniem papierosa.

Na identycznej zasadzie mogą pomóc sobie osoby uzależnione od alkoholu. Jeśli do tej pory ważne było zarówno jego picie, jak i związane z nim rytuały, warto „oszukiwać” swój mózg, symulując pewne odruchy. W tym celu najlepiej sięgać po skuteczne zamienniki napojów alkoholowych.

Zwykle najskuteczniejsze są:

  • wszelkiego rodzaju owocowe soki lub domowe kompoty,
  • klasyczne napoje gazowane lub smakowe wody mineralne,
  • herbaty podawane na ciepło lub zimno.

Jak wytłumaczyć alkoholikowi, że warto przestać pić alkohol?

Pamiętaj, że próbując zmusić osobę uzależnioną do podjęcia próby wyjścia z nałogu, możesz osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego. Cierpiący na alkoholizm musi sam wyrazić taką wolę, gdyż tylko wtedy istnieje szansa, że odpowiednio zmotywuje się do trwania w abstynencji.

Aby go zachęcić do podjęcia tego kroku, spróbuj wyjaśnić takiej osobie, że regularne spożywanie alkoholu w dużych ilościach:

  • ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i może prowadzić do wielu schorzeń, w tym nawet przedwczesnej śmierci,
  • pogarsza stan zdrowia psychicznego – nawracające lęki, depresje, zła jakość snu, trudności z logicznym myśleniem i zapamiętywaniem,
  • znacząco zwiększa ryzyko chorób nowotworowych,
  • niszczy życie rodzinne, towarzyskie oraz zawodowe.

Zastanawiasz się, jak przestać pić alkohol? Poddaj się terapii w naszym Ośrodku Oaza!

Jeśli wypróbowane przez Ciebie domowe sposoby okazały się nieskuteczne lub problemem jest głębokie uzależnienie, powinieneś skorzystać z pomocy specjalistów. Zgłoś się do naszego Ośrodka Oaza – prowadzimy wiele rodzajów terapii dla osób uzależnionych, w tym wykonujemy detoks. Indywidualnie dobieramy metody leczenia do potrzeb oraz sytuacji pacjentów, dzięki czemu możemy pochwalić się ponadprzeciętną skutecznością działania. Obejmiemy Cię profesjonalną opieką medyczną oraz psychologiczną, a do tego zapewnimy komfortowe warunki pobytu w placówce. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnych konsultacji!

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  • 1. Czy istnieją leki na alkoholizm?

    Zdecydowanie nie, gdyż alkoholizmu jako takiego nie da się w pełni wyleczyć. Celem prowadzonych terapii czy domowych metod leczenia jest zerwanie z nałogiem i nauczenie się życia w abstynencji. Nawet po latach od zaprzestania picia, jeśli ponownie sięgnie się po alkohol, szansa nawrotu choroby jest relatywnie wysoka. Alkoholikom podaje się środki farmakologiczne, ale wyłącznie pod okiem lekarza. Łagodzą dolegliwości związane z głodem alkoholowym lub zniechęcają do sięgania po napoje wyskokowe poprzez sztuczne wywoływanie objawów typowych dla kaca.

  • 2. Jak domowymi sposobami radzić sobie z objawami głodu alkoholowego?

    Objawy pojawiające się po odstawieniu alkoholu można łagodzić różnymi sposobami. W warunkach domowych kluczowe jest spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej czystej wody. Organizm alkoholika zwykle jest odwodniony, co wywołuje m.in. bóle czy zawroty głowy oraz wymioty. Oprócz tego wskazana jest zmiana nawyków w zakresie diety – zdrowe odżywianie ułatwi radzenie sobie z głodem alkoholowym.

  • 3. Dlaczego terapia prowadzona w ośrodku zwiększa szansę na wyjście z uzależnienia?

    Przede wszystkim w trakcie terapii chory znajduje się pod opieką psychoterapeutów, którzy starają się wyeliminować przyczyny uzależnienia od alkoholu. Jednocześnie bierze on udział w spotkaniach z innymi osobami mającymi podobne problemy – wszyscy wymieniają się swoimi doświadczeniami i wzajemnie wspierają w dążeniu do tego, aby na dobre przerwać picie. Dodatkowo w specjalistycznym ośrodku alkoholicy są pod stałą opieką lekarzy, którzy monitorują ich stan zdrowia i w razie potrzeby podają środki farmakologiczne.