Jak przygotować się na odwyk alkoholowy? Odpowiadamy!

02.03.2022

Jak przygotować się na odwyk alkoholowy? Odpowiadamy!

Jedną z form leczenia uzależnień jest pobyt stacjonarny w zamkniętym ośrodku odwykowym. Kiedy nic z zewnątrz Cię nie rozprasza, łatwiej jest w pełni skupić się na procesie zdrowienia oraz wewnętrznej pracy ze sobą. Terapia trwa najczęściej kilka-kilkanaście tygodni. To całkiem sporo czasu. Gdy zbliża się termin rozpoczęcia, naturalnie pojawia się pytanie, co zabrać na odwyk alkoholowy. Sprawdź więc, o czym warto pamiętać!



Decyzja zapadła – i co dalej?


Motywacja do podjęcia terapii to zawsze proces. Najczęściej zaczyna się od negowania problemu i zaprzeczania konsekwencjom picia. Następnie przychodzi czas faktycznego rozważania zmiany, a dopiero potem konkretne działanie. Wewnętrzna chęć, aby skończyć z nałogiem to najważniejszy krok – fundament, na którym można zacząć budować nowe, wolne życie. Krokiem kolejnym jest wybór dobrego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień. Profesjonalna opieka terapeutyczna jest w tym przypadku równie ważna, co przyjazna atmosfera. Idealnie, jeśli ośrodek odwykowy położony jest z dala od wielkomiejskiego zgiełku, w otoczeniu zieleni. Cisza, spokój, kontakt z przyrodą działają relaksująco. Niższy poziom stresu to lepsze efekty pracy terapeutycznej.


Stacjonarna terapia w zamkniętym ośrodku odwykowym, czyli tzw. odwyk najczęściej trwa 8 tygodni, jednak długość leczenia to sprawa indywidualna. Wszystko zależy od rodzaju oraz stopnia zaawansowania problemu. Niekiedy lepszy jest dłuższy, nawet 12-tygodniowy pobyt. To rozwiązanie zaleca się m.in. w przypadku tzw. uzależnień krzyżowych, kiedy równolegle z alkoholizmem występuje inny nałóg.


Co zabrać na odwyk alkoholowy?


W zamkniętym ośrodku odwykowym normalnie toczy się życie. Jest czas na terapię i czas dla siebie. Organizowane są też liczne zajęcia dodatkowe, spotkania, wycieczki. Czas wolny można wykorzystać np. na indywidualne rozmowy z terapeutą, ale nie tylko. Można też iść na arteterapię, jogę, siłownię, do sauny czy po prostu przespacerować się nad jeziorem w otoczeniu przyrody. Co zabrać na odwyk alkoholowy, aby czuć się komfortowo podczas pobytu? Poniżej przygotowaliśmy praktyczną listę rzeczy, która ułatwi Ci pakowanie!


Wygodne ubrania to podstawa


Pakując się na odwyk alkoholowy, zacznij od ubrań. Zabierz ze sobą swoje ulubione rzeczy – miękkie, wygodne, dostosowane do pory roku. Spodnie dresowe, bluza, buty sportowe, kurtka przeciwdeszczowa to zestaw idealny na co dzień. Pamiętaj też o domowym obuwiu do chodzenia po ośrodku. Przyda Ci się także nieco mniej sportowy zestaw ubrań – taki, który założysz na wycieczki, spotkania, wyjścia do kina czy do kościoła.


O czym jeszcze warto pamiętać?


co-zabrac-na-odwyk


Jeśli przyjmujesz regularnie leki przepisane przez lekarza, zabierz je ze sobą. Nie zapomnij przy tym o dokumentacji medycznej, która potwierdza konieczność ich zażywania. Do torby spakuj też kosmetyki oraz akcesoria do higieny osobistej, a także ręczniki i klapki pod prysznic, strój na basen. I to w sumie tyle – naprawdę nie musisz martwić się o nic więcej. Wszystko inne dostaniesz na bieżąco podczas pobytu w ośrodku. Jeśli masz ochotę, weź ze sobą np. ulubioną książkę, krzyżówki, sudoku, które umilą Ci wolny czas.


Czy na odwyku można korzystać z telefonu, laptopa, Wi-Fi?


Telefon można ze sobą zabrać, jednak zgodnie z regulaminem korzystanie z niego jest limitowane. To samo tyczy się laptopa i dostępu do internetu. Pobyt w centrum leczenia uzależnień to czas, kiedy koncentrujesz się na sobie – na terapii i na zmianie, którą chcesz wprowadzić w swoim życiu. Nie myślisz wtedy o pracy, o terminach, nieporozumieniach w domu. Ograniczenie korzystania z telefonu i komputera pozwala maksymalnie zaangażować się w proces zdrowienia i pozytywnie wpływa na efekty pracy terapeutycznej.


Ośrodek Oaza – miejsce dobrej zmiany


Przed przyjazdem polecamy zapoznać się z regulaminem naszego ośrodka oraz zajrzeć do zakładki FAQ. Znajdziesz tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W razie potrzeby możesz również dopytać o wszystko telefonicznie. Pamiętaj też, że zamknięty ośrodek odwykowy wcale nie jest zamknięty. Nikt nie trzyma tutaj nikogo na siłę. Ostateczna decyzja o tym, co robisz ze swoim życiem, zawsze należy do Ciebie. Na pewno zdecydujesz dobrze!