Jak zachowuje się alkoholik?

05.03.2019

Jak zachowuje się alkoholik?

W pierwszej fazie alkoholizm ma często subiektywny charakter - nie każdy potrafi od razu rozpoznać jego charakterystyczne objawy. Tym bardziej że osoby uzależnione potrafią w doskonały sposób maskować swój nałóg – dopiero kiedy wejdzie on fazę zaawansowaną, wówczas staje się bardziej widoczny. Dotyczy to wtedy nie tylko samego zachowania alkoholika czy jego samopoczucia, ale i wyglądu zewnętrznego. Ten ostatni charakteryzuje się m.in. zaczerwienieniem skóry, opuchnięciem twarzy, podkrążonymi oczami.


Alkoholik i jego zachowanie


Współczesny alkoholik to dziś niekoniecznie tylko żul i menel leżący w rynsztoku. Coraz częściej ma twarz „normalnego” Kowalskiego z klasy średniej, biznesmena, osoby dobrze sytuowanej, dyrektora firmy czy artysty. W domowym zaciszu popija on kolejnego drinka czy wino, często dodatkowo jeszcze w ukryciu przed domownikami. Gdy alkoholik przestaje kontrolować nałóg i swoje zachowanie, wówczas najbardziej odczuwają to jego bliscy.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Alkoholik a rodzina


Osoba uzależniona od alkoholu przez swoje uzależnienie i związane z nim zachowania dezorganizuje życie pozostałym członkom rodziny. Jest nieprzewidywalna, nie daje poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Zdarza jej się agresywne zachowanie po alkoholu, które może prowadzić nie tylko do krzywdzenia słownego lub fizycznego bliskich, ale również strat materialnych.

Dodatkowo problem alkoholizmu w rodzinie powoduje najczęściej współuzależnienie pozostałych członków rodziny. Traktując go jako wstyd, piętno, chronią alkoholika, rozwiązując za niego problemy, przejmują na siebie konsekwencje jego działania, tuszuje efekty zachowania, aby tylko najbliższe otoczenia nie dowiedziało się, że np. ojciec czy matką nadużywają alkoholu. Przez swoją nadopiekuńczość, martwienie się o wszystko i jeszcze za alkoholika, kontrolowanie go w nadziei, że uda się jakoś opanować ten problem, członkowie rodziny zapominają o swoich potrzebach i pragnieniach. Osoba uzależniona od alkoholu potrafi skupić na sobie całą uwagę, wzbudzać współczucie i litość, a także manipulować uczuciami bliskich.


Alkoholik - jak z nim postępować?


Najczęściej najtrudniejszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, to nie ułatwiać życia alkoholikowi. Powinien sam zmierzyć się z konsekwencjami swojego zachowania, regulować długi, sprzątać po domowych burdach, wstydzić się przed sąsiadami za to, jak się zachowuje. Jak jeszcze postępować z alkoholikiem? Ważna jest asertywność, czyli postawienie jasnych granic – jakich zachowań pozostali członkowie rodziny sobie nie życzą i jakie będzie ponosił konsekwencje. Osoba nadużywająca alkoholu w przypływie wyrzutów sumienia bardzo często obiecuje, że się zmieni. Jednak zazwyczaj są to tylko obietnice bez pokrycia. Lepiej nie dawać wiary takim słowom.

Nie ma co też porywać się na szantaż emocjonalny w stosunku do alkoholika, wymuszać obietnice w stylu „musisz wrócić trzeźwy do domu, bo …” itd.


Alkoholik w rodzinie - gdzie szukać pomocy?


Punktem wyjścia do rozwiązania tej patowej dla wszystkich członków rodziny sytuacji powinno być skonsultowanie problemu z lekarzem specjalizującym się w uzależnieniach, który postawi właściwą diagnozę. Kolejnym krokiem jest kilkudniowy detoks oczyszczający organizm alkoholika z poalkoholowych toksyn i trwająca od 6 do 8 tygodni terapia w ośrodku leczenia alkoholizmu.

Gdy jednak alkoholik nie chce dobrowolnie podjąć walki z nałogiem, wówczas pozostaje jeszcze taka możliwość jak przymusowe leczenie odwykowe. To procedura, w której muszą być spełnione pewne warunki (m.in. rozpad życia rodzinnego i zakłócanie porządku publicznego), a wniosek zgłasza się do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. To ona składa wniosek do sądu o przymusowe leczenie, a ten ostatecznie orzeka o tym, czy dana osoba powinna się mu poddać i w jakim terminie ma to zrobić.

Zamiast więc tracić energię na kontrolowanie picia i życia alkoholika, ponosić za jego picie konsekwencje, lepiej postarać się wreszcie pomyśleć o sobie i swoich potrzebach. Natomiast najlepszym miejscem dla osoby uzależnionej, która chce zacząć żyć w trzeźwości, będzie ośrodek leczenia alkoholizmu.