Odwracalne i nieodwracalne zmiany powodowane przez alkoholizm

15.09.2018

Odwracalne i nieodwracalne zmiany powodowane przez alkoholizm

Alkoholizm to choroba przewlekła, której skutkiem są zmiany w organizmie zarówno częściowo lub całkowicie odwracalne, jak i nieodwracalne. Pity w nadmiarze alkohol jest jak trucizna i ma niekorzystny wpływ na nasz wewnętrzne narządy. Niesie więc za sobą zagrożenia fizyczne i psychiczne.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Szansa dla wątroby


Pierwsze skutki nadmiernego spożywania alkoholu zauważalne są najpierw w układzie pokarmowym, gdzie może rozwijać się przewlekły stan zapalny. Poza owrzodzeniem żołądka, dwunastnicy czy wewnętrznych krwawień, mogą pojawić się także: biegunka, refluks żołądkowo-przełykowy, wzdęcia czy częste nudności oraz choroby przyzębia. Alkoholizm prowadzi ponadto do stłuszczenia wątroby, w której właśnie zachodzi metabolizm etanolu. Jeśli pacjent przestanie pić, to ten proces ma szansę się cofnąć, a jeżeli nie – może dojść do przewlekłego alkoholowego zapalenia wątroby i jej włóknienia. Efektem tego jest marskość wątroby.

Nadużywanie alkoholu zakłóca także pracę trzustki. Może on wywoływać zarówno ostry, jak i przewlekły stan, a w konsekwencji doprowadzić także do cukrzycy.


Anemia, uszkodzenia nerwów, choroby psychiczne


Zdrowy organizm wchłania prawidłowo substancje odżywcze i mineralne. U alkoholika jest to proces zaburzony, a niedobory dotyczyć mogą m.in. żelaza i kwasu foliowego. Ich niedostatek z kolei prowadzi do anemii (niedokrwistości) czy ogólnego osłabienia organizmu.

Alkohol nie pozostaje obojętny dla układu nerwowego. Ma na niego bezpośredni, toksyczny wpływ i uszkadza wiele nerwów. Pojawić się mogą wówczas zaburzenia czucia, różne dolegliwości bólowe wynikające z ucisku nerwów. Skutkiem może być także niedowład czy porażenie, pogorszenie wzroku (skrajnie prowadzące do ślepoty) oraz zmiany w psychice. Zaburzeniu ulega zdolność koncentracji i uwagi. Następują także kłopoty z pamięcią, a długotrwałe picie alkoholu może doprowadzić do zmian w charakterze oraz zaniku odczuwania emocji takich jak np. miłość.


Potencjalne zagrożenia sercowe i nowotworowe


Brak umiaru w piciu przekłada się także na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i wystąpienie nadciśnienia tętniczego, zakłócenie rytmu serca czy powiększenia rozmiarów serca, co prowadzi do jego niewydolności. Alkoholik zwiększa też swoje szanse na zawał serca czy udar mózgu. Jest ponadto mniej odporny, czyli bardziej podatny na infekcje. Nadużywanie alkoholu przyspiesza także osteoporozę, gdyż substancje służące do obudowy kości są gorzej wchłaniane.


Alkohol zwiększa ponadto ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, takie jak:



  • rak piersi,

  • wątroby,

  • trzustki,

  • jelita grubego

  • przełyku.


Zbyt duże i częste picie alkoholu wpływa też na życie seksualne i układ rozrodczy. Mężczyźni mają zaburzenia erekcji, a kobiety miesiączkowania. Kobieta ciężarna z chorobą alkoholową naraża nie tylko siebie, ale przede wszystkim dziecko na różne powikłania (np. Alkoholowy Zespół Płodowy).


Część objawów związanych z nadużywaniem alkoholu może zniknąć samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni, pod warunkiem, że pacjent zaprzestanie pić. Nawet jeśli innych nie da się już zatrzymać, bo stanami przewlekłymi, to zawsze można zapobiec kolejnym uszkodzeniom narządów. I o tym właśnie warto pamiętać!