Stres i sięganie po używki. Jak tego uniknąć?
22.11.2022
Liczba osób zmagających się z przewlekłym stresem systematycznie rośnie. Silne napięcie psychiczne towarzyszy nam na co dzień i niekorzystnie odbija się na zdrowiu. Jego najczęstsze konsekwencje to problemy ze snem, trudności z koncentracją, zmęczenie, nasilenie objawów chorób autoimmunologicznych. Jak łagodzić jego skutki, by nie popaść w nałóg? Kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka i w czym może pomóc prywatna terapia uzależnień? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Sprawdź!
Dlaczego zestresowani sięgamy po używki?
Stres stanowi dość specyficzny rodzaj doświadczenia emocjonalnego, któremu w ostatnim czasie poświęca się coraz więcej uwagi. Jest to reakcja na zdarzenia lub bodźce ze środowiska zewnętrznego, które zakłócają równowagę organizmu i wymagają od niego przystosowania się do nowych warunków. Źródłem stresu może być np. styl życia, presja czasu, wygórowane wymagania ze strony innych czy problemy zdrowotne. Powodem napięcia psychicznego mogą być też różne traumatyczne wydarzenia takie jak utrata pracy, narodziny w rodzinie, rozwód, zmiana miejsca zamieszkania, śmierć bliskiej osoby. Przewlekły stres sprawia, że żyje się coraz trudniej, pojawia się coraz więcej dolegliwości fizycznych i tracimy energię.
Najczęstsze objawy nadmiernego stresu to:
- bóle w różnych częściach ciała,
- problemy ze snem,
- osłabione reakcje emocjonalne,
- pogorszenie odporności,
- uczucie samotności i przytłoczenia,
- zły nastrój i ogólne niezadowolenie.
Jednym z symptomów mogących świadczyć o nieustannym życiu w stresie jest też regularne sięganie po używki. Na początku alkohol czy narkotyki wydają się źródłem przyjemnych przeżyć i pozwalają oderwać się od codziennych zmartwień. Środki odurzające pozornie pomagają rozładować napięcie, uspokoić myśli i odzyskać wiarę w swoje możliwości. W rzeczywistości zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.
Stres i używki: toksyczny duet
Spożywając napoje wysokoprocentowe lub przyjmując narkotyki w celu złagodzenia stresu, tak naprawdę tylko potęgujemy napięcie i zwiększamy ryzyko rozwoju uwikłania się w destrukcyjny nałóg. Szczególnie niebezpieczne jest sięganie po substancje psychoaktywne w fazie wyczerpania, kiedy organizm wyłącza mechanizmy obronne i uniemożliwia funkcjonowanie na najwyższych obrotach. W takiej sytuacji używki mogą jeszcze bardziej pogorszyć jego kondycję, a nawet przyczynić się do powstania różnych chorób. Skutkiem długotrwałego przyjmowania środków odurzających mogą być nie tylko schorzenia układu pokarmowego czy krążeniowego, ale też zaburzenia psychiczne: depresja, nerwica, zespół lęku uogólnionego. Gdy pojawi się nałóg, z pomocą może przyjść prywatna terapia uzależnień w ośrodku odwykowym.
Jak radzić sobie ze stresem bez sięgania po używki?
Ponieważ stres towarzyszy nam każdego dnia, warto nauczyć się, jak sobie z nim radzić. Aby wzmożone napięcie psychiczne nie przekształciło się w siłę niszczącą nas od środka, dobrze jest przede wszystkim zadbać o regularny relaks. Pamiętaj, że odpoczynek nie polega jedynie na odejściu od ekranu komputera, czy wyłączeniu telefonu komórkowego. Warto znaleźć czas na hobby, rozwijanie pasji, dotlenienie organizmu, spotkania z przyjaciółmi. W codziennym zabieganiu pomocne mogą też być techniki relaksacyjne, które polegają na ćwiczeniach oddechowych, rozluźnianiu napiętych części ciała oraz medytacji.
Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem może być też dieta antystresowa. W codziennym menu nie powinno brakować produktów zmniejszających poziom kortyzolu i adrenaliny oraz zwiększających stężenie serotoniny. Do jadłospisu warto włączyć między innymi migdały, pistacje, orzechy włoskie, ziarna słonecznika, marchewki, gruszki, awokado, seler naciowy. Antystresowo mogą działać też przekąski: suszone owoce lub chipsy warzywne.
Nie radzisz sobie ze stresem? Skorzystaj z profesjonalnej pomocy!
Stres jest wszechobecny i nikt nie jest w stanie całkowicie się od niego uwolnić. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można złagodzić jego skutki i utrzymać organizm w stanie wewnętrznej równowagi. Jeśli czujesz, że sytuacja Cię przerasta lub nie do końca wiesz, jak sobie poradzić z długotrwałym napięciem emocjonalnym, możesz zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty w specjalistycznym ośrodku. Jednym z takich miejsc jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień OAZA.