Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Trudne wyjście z szafy, czyli coming outUjawnienie swojej prawdziwej orientacji psychoseksualnej w dzisiejszych czasach z jednej strony zaczyna być zjawiskiem coraz częściej spotykanym, a z drugiej – ciągle wymaga sporej odwagi i odporności na różne reakcje najbliższych oraz innych osób. Coming out, to termin, który pochodzi z języka angielskiego i pochodzi od wyrażenia „coming out of the closet”, czyli „wychodzenia z szafy”. To akt, który dokonuje się przed światem przez całe życie, a decyzja o tym zazwyczaj długo dojrzewa. Masz taki problem? Nie wiesz, w jaki sposób poinformować innych o swojej prawdziwej orientacji seksualnej? Przeczytaj, jak można sobie poradzić z tym problemem.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Od wyobcowania do dumy z własnej tożsamości

Uświadomienie sobie własnej seksualności to długi okres, podczas którego ma miejsce zarówno poczucie wyobcowania, jak i dumy z własnej tożsamości. Najczęściej heteroseksualność poddawana jest wątpliwości w okresie dojrzewania, choć zdarza się to także w życiu dorosłym. Odczuwanie braku przynależności, społecznej alienacji, wynikającej z różnic pomiędzy tym, że ktoś czuje się już gejem lub lesbijką, a przez otoczenie odbierany jest jako osoba heteroseksualna, to jeden z pierwszych etapów odkrywania własnej orientacji seksualnej. Dopiero zaakceptowanie jej na poziomie emocjonalnym, włączanie się w różne działania organizacji LGBT+, dokonywanie pierwszych coming outów, prowadzi do dumy z ze swojej tożsamości. W momencie, kiedy homoseksualizm przyjmowany jest pozytywnie przez kolejne osoby, to lesbijka czy gej zaczyna traktować go jako jeden z elementów życia.

Właściwe miejsce i czas

Rozmowa w cztery oczy może być trudna, ale podczas niej można wszystko wyjaśnić. Często bliscy domyślają się, że dana osoba jest homoseksualnej orientacji, a rozmowa jest tylko potwierdzeniem ich przypuszczeń.
Ważny jest też odpowiedni moment i miejsce do rozmowy, bezpieczne dla Ciebie. Może to być dom, ulubiona kawiarnia itp.
Wcześniej można wybadać, jakie podejście do osób homoseksualnych mają Twoi najbliżsi. Obawa przed odrzuceniem ze strony rodziców czy innych członków rodziny jest zawsze jedną z największych. Jeśli mają negatywny stosunek, wyrażają się homofobicznie, a Ty nie Jesteś osobą pełnoletnią, niezależną finansowo, to lepiej poczekać na usamodzielnienie się lub poprosić kogoś bliskiego, bądź organizację zajmującą się osobami homoseksualnymi o wsparcie.

Dojrzeć do swojej gotowości

Przy podjęciu decyzji o coming oucie, warto zapoznać się z historiami innych podobnych do Ciebie osób, jak sobie poradziły po obwieszczeniu światu swojej orientacji, na jakie wsparcie mogli liczyć, jakich reakcji można się spodziewać. Nie ulegaj namowom innych gejów, lesbijek, przyjaciół – to musi być Twoja dojrzała decyzja i gotowość, aby dźwignąć jej ciężar. Mimo iż żyjemy w XXI w., kiedy o przedstawicielach mniejszości seksualnej już więcej się mówi, to jednak musisz liczyć się raczej z negatywnym odbiorem środowiska.
Reakcje najbliższych także są różne: od wyrzucenia z domu, pobić, aresztów domowych po życzliwość, tolerancję i wsparcie. Trzeba dać im czasu, aby oswoili się z taką wiadomością.


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną