2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Co wspólnego ma polineuropatia z chorobą alkoholową?



O tym, że nadużywanie alkoholu niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Spośród licznych powikłań, które powoduje, na szczególną uwagę zasługuje polineuropatia. Charakterystyczne dla niej objawy można zaobserwować nawet u 30% alkoholików. Przeczytaj, jakie konkretnie symptomy wywołuje to schorzenie i w jaki sposób można je leczyć, aby ograniczyć przykre dolegliwości. 

Polineuropatia – czym jest?

Polineuropatia to grupa schorzeń wynikających z zaburzeń w pracy nerwów obwodowych (czuciowych, zmysłowych, wegetatywnych oraz ruchowych). Nieprawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych powoduje przede wszystkim problemy z czuciem i dolegliwości bólowe koncentrujące się głównie w okolicach kończyn. Choroba postępuje, zwłaszcza jeśli odpowiednio szybko nie zostanie rozpoznana i nie będzie kontrolowana przez specjalistów.

Przyczyny i objawy polineuropatii u alkoholika

Związek pomiędzy polineuropatią a chorobą alkoholową jest bardzo silny. Stanowi ona jedno z najczęściej spotykanych powikłań spowodowanych regularnym piciem napojów wyskokowych w znacznych ilościach. Alkohol wpływa destrukcyjnie na układ nerwowy wskutek nagromadzenia w organizmie różnego rodzaju toksyn na czele z aldehydem octowym. W efekcie u chorego może pojawić się:

  • pieczenie oraz mrowienie dłoni i stóp,
  • allodynia (uczucie bólu spowodowane czynnikami, które na ogół go nie powodują),
  • zaburzenia czucia,
  • drętwienie kończyn,
  • zmniejszona siła mięśniowa,
  • skurcze i drżenia mięśni,
  • ograniczone czucie głębokie
  • owrzodzenia na skórze.

W bardziej zaawansowanych przypadkach dochodzi nawet do zaniku mięśni i niedowładów. Choroba ma charakter postępujący, symptomy z czasem stają się coraz bardziej widoczne i uciążliwe dla chorego, a uszkodzenia w przewodnictwie impulsów mogą stać się nieodwracalne.

Poza samym uzależnieniem od alkoholu kolejnym czynnikiem znacznie zwiększającym ryzyko wystąpienia zaburzeń w pracy układu nerwowego są choroby współistniejące, na przykład zaawansowana cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Do szybszego rozwoju polineuropatii przyczyniają się również niedożywienie i braki niektórych witamin.

terapia uzaleznien

Leczenie polineuropatii alkoholowej

Wielu osobom wydaje się, że aby wyleczyć polineuropatię, wystarczy ograniczyć spożycie napojów alkoholowych. Niestety, nie do końca jest to prawda. W każdym przypadku należy skonsultować się ze specjalistą, który zaleci właściwy sposób postępowania. Pierwszym krokiem będzie z pewnością wprowadzenie pełnej abstynencji. Leczenie alkoholizmu wymaga długotrwałego działania na wielu poziomach, dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego centrum leczenia uzależnień.

Celem leczenia polineuropatii jest przede wszystkim łagodzenie objawów bólowych oraz neurologicznych. Ewentualnie włączenie terapii farmakologicznej powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Należy zapewnić choremu również prawidłowo zbilansowaną, zdrową dietę. Najważniejsze, by dostarczała odpowiednich ilości witamin z grupy B oraz minerałów. W przypadku pacjentów zmagających się z niedowładami i osłabieniem siły mięśni często konieczne okazuje się także wprowadzenie do terapii rehabilitacji prowadzonej pod okiem fizjoterapeuty.

Szybkie postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie odpowiedniej terapii ma kluczowe znaczenie, ponieważ polineuropatia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Chociaż całkowite jej wyleczenie nie jest możliwe, poprzez świadome postępowanie można łagodzić jej objawy i spowalniać rozwój.

Do czego prowadzi nieleczona choroba alkoholowa?

Polineuropatia to tylko jedno ze schorzeń, które mogą być spowodowane chorobą alkoholową. Konsekwencje nadużywania napojów wyskokowych mogą być znacznie poważniejsze i obejmować wiele innych zaburzeń. Aby do nich nie dopuścić, należy odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie alkoholizmu pod okiem specjalisty. Abstynencja to jeden z najważniejszych warunków terapii. Bardzo pomocne może okazać się przy tym prywatny ośrodek leczenia uzależnień, oferujące pacjentom pomoc lekarzy i terapeutów z różnych dziedzin. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z problemami opisanymi w artykule, nie wahaj się, by jak najszybciej skorzystać z ich wsparcia.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną