Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Czy alkoholizm jest uleczalny?Alkoholizm jest chorobą, która narusza stan równowagi pomiędzy zdrowiem a patologią. Na uzależnienie od alkoholu wpływ ma wiele czynników, a konsekwencją są różnego rodzaju upośledzenia funkcji umysłowych, zaburzenie systemu kontroli, reakcji emocjonalnych czy systemu wartości.

W iluzorycznym świecie alkoholika

Trudno jednoznacznie określić początek picia, gdyż u każdego jest on inny. Alkoholik żyje w iluzorycznym przeświadczeniu, że kontroluje swój nałóg i otaczającą go rzeczywistość. Tymczasem stan rzeczy jest często zupełnie inny. Nawet sygnały świadczące o tym, że nałóg przynosi negatywne konsekwencje fizyczne, psychiczne czy społeczne, nie są dla osoby pijącej żadnym „odstraszaczem”. Równia pochyła pojawia się wtedy, gdy nawet niewielka dawka alkoholu wyzwala potrzebę dalszego picia. Alkohol pozwala zapomnieć o bólu, cierpieniu, rozczarowaniu, przynosi ulgę i relaksuje. W miarę upływu czasu częstotliwość i ilość spożywanego alkoholu zaczyna wzrastać, a życie zaczyna przypominać niekończący się ciąg alkoholowy.

Kontrola nad życiem

Z racji tego, że alkoholizm jest chorobą, to osoba się z nim zmagająca potrzebuje pomocy w procesie zdrowienia. Sam alkoholik pijąc nie jest w stanie odzyskać kontroli nad nałogiem. Samemu trudno powstrzymać uzależnienie i nie warto czekać na to, aby osiągnąć dno, aby móc znowu kierować własnym życiem. Leczenie, które zalecane jest osobom walczącym z alkoholizmem, koncentruje się przede wszystkim na tym, aby utrzymać abstynencję i umieć sobie poradzić z sytuacjami, w których jest się namawianym do picia – jednoznaczne i skutecznie odmawiać. Proces zdrowienia to także zdobywanie wiedzy o sobie samym, radzenie sobie z nawrotami niekontrolowanego picia alkoholu czy z rozwiązywaniem problemów osobistych. Nierzadko wsparciem w tym zakresie jest również farmakologia. Poza psychoterapią cenne w tym zakresie mogą być programy samopomocowe, które proponują Anonimowi Alkoholicy.

Wyleczenie prawie całkowite

Alkoholik może wyleczyć się w sferze psychologicznej (umysłowej) oraz duchowej. Jednak w sferze somatycznej (fizycznej) nie da się już wrócić do tego, co było. Mimo iż w procesie trzeźwienia uda się uporać z pewnymi schorzeniami oraz innymi zaniedbaniami, to jednak pełne wyleczenie nie jest możliwe. Przywrócenie stanu organizmu do momentu, w którym reaguje on na alkohol jak organizm zdrowego człowieka, to rzecz nierealna. W tym przypadku alkoholizm trzeba uznać za chorobę trwałą.

Alkoholikiem pozostaje się całe życie. Mimo trzymania się trzeźwości zawsze pozostaje już obawa, czy pewnego dnia nie wróci się do nałogu.


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną