Dlaczego alkoholizm jest niebezpieczny?

24.06.2017

Dlaczego alkoholizm jest niebezpieczny?

Uzależnienie od alkoholu to stale postępująca, bardzo poważna choroba, która wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne osoby uzależnionej, ale również na zdrowie psychiczne i otoczenie. Nieleczony alkoholizm niesie za sobą bardzo poważne skutki zdrowotne i psychiczne, zwłaszcza jeżeli osoba uzależniona ma dziecko. Rzadko kiedy osobom uzależnionym udaje się wyjść z alkoholizmu bez pomocy terapeuty czy grup wsparcia w ośrodkach dla alkoholików. Alkoholizm wpływa negatywnie nie tylko na życie rodzinne, ale również zawodowe. Leczenie alkoholizmu jest trudne, jednak nie jest niemożliwe – najskuteczniejszą formą leczenia jest pomoc terapeuty, a w niektórych przypadkach konieczne jest umieszczenie osoby uzależnionej w ośrodku dla alkoholików, w którym otrzyma ona niezbędną pomoc medyczną i psychoterapeutyczną. Często zmiana środowiska oraz ograniczenie kontaktów z miejscami, które kojarzyły się z piciem alkoholu, przynoszą bardzo dobre skutki dla uzależnionego. Wielu alkoholików skutecznie pokonuje chorobę i zachowuje całkowitą abstynencję.


Alkohol i ciało


Alkohol niszczy ciało osoby uzależnionej. Nie chodzi tutaj bynajmniej o popularnego „kaca”, a o uszkodzenia organizmu, które często są nieodwracalne. Wracając jednak do kaca: alkohol to trucizna, która zawsze zostawia ślad w naszym organizmie. Kac to skutek wypicia zbyt dużej ilości alkoholu za jednym razem, na przykład podczas imprezy. Objawia się bólem głowy, nudnościami, biegunką i odwodnieniem. Niektórzy również „wypłukują” magnez ze swojego organizmu, przez co dzień po mocno zakrapianej imprezie zmagają się z niekontrolowanym drżeniem mięśni. Jeżeli alkohol w trochę większych ilościach skutkuje takimi nieprzyjemnościami, to co robi on z naszym ciałem w przypadku regularnego nadużywania?


Skutki nadużywania alkoholu są bardzo poważne: nie tylko można uszkodzić wątrobę (alkoholizm prowadzi do marskości wątroby, która jest niestety nieuleczalna mimo regeneracyjnych właściwości tego narządu), ale również trwale uszkodzić trzustkę, kości, a także układ nerwowy (w tym nerw wzrokowy!). Oprócz tego, uzależnienie od alkoholu często skutkuje osłabieniem układu odpornościowego. Badania potwierdziły, że osoby uzależnione od alkoholu częściej chorują na gruźlicę.


Alkohol i psychika


Alkohol niszczy również psychikę. Alkoholicy często drastycznie zmieniają swoje zachowanie. Wynika to pośrednio z uszkodzenia układu nerwowego, co może prowadzić między innymi do zaburzeń osobowości. Alkoholicy nierzadko stają się agresywni nie tylko w stosunku do otoczenia, ale również w stosunku do siebie. Ryzyko popełnienia samobójstwa po alkoholu drastycznie wzrasta w przypadku osób uzależnionych. Spotykane są także takie zachowania, jak na przykład samookaleczanie się. Osoby dotknięte alkoholizmem często cierpią na psychozę alkoholową, depresję, otępienie alkoholowe, psychozę Korsakowa, zespół Ottela czy encefalopatię Wernickiego. Są to bardzo poważne choroby, które bezwzględnie należy leczyć.


Alkohol i rodzina


Alkoholizm niszczy nie tylko osobę uzależnioną, ale również rodzinę i jego najbliższe otoczenie. Wiąże się to z tym, że osoba uzależniona nie potrafi przestać pić, robi to bezwiednie, a po alkoholu może stawać się agresywna. Niestety, alkoholizm jednego z rodziców odbija się na dzieciach, które w przyszłości mogą cierpieć na DDA. Alkoholizm jednego z członków rodziny może również prowadzić do współuzależnienia innego z członków rodziny oraz do bagatelizowania problemu. To zwykle najbliżsi nie zauważają na początkowym etapie choroby problemu. Gdy jednak już wiedzą, co się dzieje, często podejmują decyzję, by samemu pomóc osobie uzależnionej. Przez to alkoholizm jednego członka rodziny dominuje całe życie rodzinne. Często osoby bliskie chronią osobę uzależnioną i całkowicie poświęcają swoją energię w próbę pomocy, zaniedbując przy tym ważne sfery życia rodzinnego. Tym sposobem uzależnienie od alkoholu determinuje cały wolny czas rodziny, która skupia się wyłącznie na osobie uzależnionej i na jej chorobie.


DDA


Inaczej Dorosłe Dzieci Alkoholików. Dzieci w takich rodzinach są najbardziej poszkodowane, obojętnie w jakim są wieku. Dzieci, które wychowały się w rodzinie, w której co najmniej jedna osoba jest uzależniona od alkoholu są bardziej podatne na uzależnienie od alkoholu w życiu dorosłym. Oprócz tego wszystkie dzieci alkoholików przejawiają charakterystyczne, wspólne cechy i mają trudności w dorosłym życiu. Trudno im się przystosować do społeczeństwa i często popadają w skrajności: albo wymagają od partnerów całkowitej abstynencji i nie potrafią zbudować prawdziwego związku, opartego na zaufaniu, albo same popadają w alkoholizm i wiążą się z osobami, które są alkoholikami. Powstały specjalne grupy dla DDA, których zadaniem jest pomoc dzieciom alkoholików i przystosowanie ich do życia w społeczeństwie.