Uzależnieni od adrenaliny – gdy „żyłka do hazardu” zaczyna przejmować kontrolę nad racjonalnym myśleniem

17.11.2021

Uzależnieni od adrenaliny – gdy „żyłka do hazardu” zaczyna przejmować kontrolę nad racjonalnym myśleniem

Jedną z popularniejszych form rozrywki, która wzbudza zainteresowanie ludzi od wieków, jest hazard. To patologiczne zjawisko od zawsze było kojarzone z ekscytacją i wzrostem poziomu adrenaliny. Dlaczego aktywność hazardowa jest tak niebezpieczna? Kiedy i gdzie należy zgłosić się na leczenie od hazardu? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tego coraz powszechniej występującego uzależnienia behawioralnego.



Jakie rodzaje hazardu wyróżniamy?


Choroba hazardowa stanowi złożony problem o charakterze społecznym, psychologicznym oraz prawnym. Dawniej tego typu rozrywka była przeznaczona głównie dla mężczyzn. Z czasem w grach zaczęły uczestniczyć także kobiety. Co ciekawe, nie pochodzą one z patologicznych rodzin, ale mają wyższe wykształcenie, wysokie dochody i nieregularne godziny pracy. Grupą poważnie zagrożoną tym zjawiskiem są także seniorzy, którzy chcą wykorzystać nadmiar wolnego czasu i dorobić do budżetu. W gry hazardowe coraz częściej grają też młodzi ludzie. Wszelkiego rodzaju loterie pieniężne, zdrapki i zakłady dostarczają ekscytacji i stanowią świetną okazję do zdobycia uznania wśród rówieśników.


Do tej pory opracowano różne klasyfikacje aktywności hazardowej. Na ich podstawie wyodrębniono następujące rodzaje hazardu:



  • rekreacyjny,

  • rozrywkowy,

  • problematyczny,

  • patologiczny.


Uzależnienie od hazardu – jak najczęściej się zaczyna?


Nałóg zwykle zaczyna się niewinnie. Towarzyska gra w ruletkę czy w pokera początkowo jest traktowana głównie jako rozrywka, która pozwala oderwać się od codziennych problemów. Zdaniem naukowców satysfakcja z wygranej z reguły trwa bardzo krótko. Dlatego hazardziści poszukują komfortu psychicznego i zadowolenia w kolejnych grach, nie wiedząc, że powoli wpadają w pułapkę. Z biegiem czasu uzależnienie od hazardu przybiera na sile. Osoba uzależniona nie potrzebuje dodatkowych bodźców w postaci towarzystwa i stopniowo zaczyna tracić kontrolę nad swoimi zachowaniami. Narastające długi separują ją od rodziny, powodują panikę, a nierzadko nawet popychają do przestępstw.


Zdrapka co piątek czy cała noc w kasynie? Jak rozpoznać skalę problemu?


Pierwsza faza uzależnienia zazwyczaj polega na graniu okazjonalnym. Duże wygrane powodują ekscytację i coraz większe pobudzenie. Człowiek zaczyna wierzyć, że jego dobra passa nigdy się nie skończy i zawsze będzie zwyciężać. Niestety, sytuacja zmienia się, kiedy nadchodzi etap strat. Wówczas hazardzista zaczyna zaciągać wysokie pożyczki, a jego gra odbywa się kosztem pracy zawodowej, obowiązków domowych itp. Te obciążenia prowadzą do psychicznego wyczerpania, stanów depresyjnych, a niejednokrotnie nawet do myśli samobójczych.


W jaki sposób zachowuje się osoba uzależniona od hazardu?


zachowanie-hazardzistyRozwijający się przez wiele lat hazard to uzależnienie, które często popycha ludzi do dramatycznych decyzji. Początkowo chory nie zdaje sobie sprawy z problemu, każdą kolejną grę usprawiedliwiając potrzebą rozrywki i odpoczynku po stresującym dniu. Sytuacja staje się niebezpieczna, kiedy pojawia się obsesyjna chęć grania. Coraz częstsze zakłady i coraz wyższe stawki narażają osobę uzależnioną na poważne straty materialne. Hazardzista wychodzi z domu w środku nocy, kłamie, ukrywa swój nałóg. Przez cały czas jest przekonany, że przytrafi mu się wielka wygrana, która pozwoli na spłatę zaciągniętych długów. W rezultacie pojawiają się wyrzuty sumienia, bezradność, poczucie winy, depresja.


Możliwe konsekwencje dla uzależnionego i jego bliskich


W zaawansowanej fazie osoba uzależniona izoluje się od rodziny i przyjaciół. Nie przestaje grać, nawet kiedy straci pracę. Hazardzista pogrążony w nałogu często staje się agresywny, wszczyna awantury i nie panuje nad swoim zachowaniem. Gdy hazard staje się niebezpieczny, wówczas odwyk jest nieunikniony. W takiej sytuacji najlepiej znaleźć placówkę specjalizującą się w leczeniu tego typu uzależnień. Bardzo ważna jest też motywacja do udziału w terapii. Jest ona niezbędna, aby pomóc pacjentowi wypracować nowe zachowania i zmienić sposób myślenia.


Skontaktuj się z naszą kliniką, by dowiedzieć się więcej


Najważniejszym warunkiem podjęcia terapii jest przyznanie się chorego do problemu. Leczenie uzależnień behawioralnych takich jak hazard obejmuje kilka etapów. Mają one na celu zlikwidowanie fałszywych przekonań na temat gier oraz naukę budowania właściwych relacji z otoczeniem. Jeśli podejrzewasz zagrożenie nałogiem u bliskiej osoby, zachęcamy do zapoznania się z ofertą terapeutyczną przygotowaną przez nasz ośrodek leczenia hazardu. W Klinice Oaza zapewniamy pacjentom profesjonalne wsparcie i długofalową opiekę, która skutkuje trwałymi rezultatami.