Terapia psychodynamiczna – czym jest i dla kogo
08.10.2018
W terapii psychodynamicznej pacjent może swobodnie wyrażać myśli i uczucia, bo za nimi kryją się m.in. nieprzepracowane wewnętrznie konflikty psychiczne, doświadczenia czy problemy, które zostały zepchnięte na dalszy plan. Wówczas terapeuta pomaga osiągnąć poczucie autentyczności oraz wyjątkowości.
Terapia psychodynamiczna to przede wszystkim rozmowa
Pacjent mówi o tym, co chce – czym pragnie się w danym momencie podzielić z terapeutą. Rozmowy dotyczą praktycznie wszystkiego. Terapeuta nie narzuca tematów, ani właściwie nie zadaje pytań. Dialog odbywa się w pozycji horyzontalnej. Specjalista dokładnie analizuje wypowiedzi – ale nie tylko. Obserwuje jego twarz (mimika jest bardzo ważna) oraz inne odruchy ciała. Terapeuta zwraca uwagę na tematy, którymi pacjent chętnie się dzieli, a których wyraźnie unika. Osoba korzystająca z terapii niejako „przerzuca” swoje stany emocjonalne kierowane ku innym ludziom na specjalistę. Z drugiej strony bezpośrednio z tym wiąże się tzw. przeciwprzeniesienie, czyli to, jakie emocje u terapeuty wzbudza zachowanie pacjenta. Przeanalizowanie obu tych czynników może pomóc w odnalezieniu równowagi psychicznej. Znaczenie ma także to, czy dana osoba przychodzi punktualnie na spotkanie.
Na czym polega terapia?
Podstawową jej zasadą jest to, że pewne objawy psychopatologiczne (np. lęki, zaburzenia osobowości, nastroju itd.) wynikają z powodu nieuświadomienia sobie konfliktów psychologicznych. Część przykrych i trudnych sytuacji życiowych analizujemy na bieżąco. Inne spychamy do nieświadomości. W ten sposób chcemy uchronić się przed załamaniem nerwowym. To po prostu nasz mechanizm obronny. Niestety jednak nawet tak głęboko „schowany” problem, nadal nim pozostaje, stając się nieprzepracowanym konfliktem psychicznym – często rzutującym na nasze dorosłe życie.
Kiedy warto skorzystać z takiej terapii?
Najczęściej terapię psychodynamiczną wykorzystuje się u pacjentów, którzy cierpią na wiele zaburzeń psychicznych. Mogą to być np.:
- zaburzenia nastroju,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia odżywiania,
- stres pourazowy,
- problemy w relacjach z innymi osobami,
- zaburzenia osobowości.
Pacjent, który zjawia się na terapii psychodynamicznej, najczęściej zmaga się z jakimiś problemem, który tkwi w jego psychice. Jej celem jest pełne wyzwolenie z tego stanu. Efektem może być także poprawienie pewności siebie, a co za tym idzie – funkcjonowania w relacjach z innymi ludźmi. Sesje najczęściej trwają 50 minut i odbywają się 1-3 razy w tygodniu. Można jednak ten schemat indywidualnie zmodyfikować pod konkretne potrzeby. To, ile potrwa terapia, zależy od przepracowywanego problemu oraz jak szybko pojawią się efekty tej pracy.
Warto mieć na uwadze, że jeśli już zdecydujemy się skorzystać z terapii psychodynamicznej, a będziemy czuć, że psychoterapeuta nie jest dla nas odpowiednią osobą, należy poszukać innego profesjonalisty. Cel osiągnie się bowiem tylko wtedy, gdy pozwolimy sobie na szczerość i otwartość w stosunku do terapeuty.