2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Jak pomóc dziecku z rodziny alkoholowej?



Zmagasz się z trudnym tematem, który dotyczy osób z Twojego otoczenia? Alkoholizm to nie tylko problem chorego, ale także najbliższych. W centrum leczenia uzależnień spotykamy się z wieloma historiami, które ukazują, jak bardzo dzieci cierpią z powodu nałogu rodziców. Dlatego też warto wiedzieć, jak wesprzeć najmłodszych, aby dać im szansę na szczęśliwe, bezpieczne życie. W niniejszym artykule omawiamy wpływ patologicznego środowiska domowego na zachowanie i zdrowie dziewczynek i chłopców. Sprawdź, co możesz zrobić w sytuacji kiedy dziecko z rodziny alkoholowej wymaga pomocy!

Jak wpływa alkoholizm rodziców na dziecko?

Stałe narażenie na stres, wynikający z nieprzewidywalności zachowania pijanego dorosłego istotnie wpływa na życie i rozwój dziecka. Leczenie alkoholizmu ojca lub matki jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania małoletniego. Negatywne zachowania, towarzyszące nałogowi rodzica, np. przemoc domowa, determinują niekorzystne i trudne do wyeliminowania skutki w życiu młodego człowieka. W centrum terapii uzależnień obserwujemy, że małoletni często mają problemy w budowaniu bliskiej relacji z tatą lub mamą, co prowadzi do:

  • niskiego poczucia własnej wartości,
  • stałego uczucia niepewności,
  • izolacji od rówieśników,
  • różnych form buntu.

Niepodejmowanie leczenia alkoholizmu przez chorego zwiększa ryzyko wystąpienia przemocy fizycznej i psychicznej, co sprawia, że dziecko staje się bardziej zamknięte w sobie i nieufne. Aby w pełni zrozumieć wpływ uzależnienia na życie małego członka rodziny dysfunkcyjnej, konieczne jest indywidualne spojrzenie na każdą sytuację. W naszym centrum Oaza Medica oferujemy wszechstronną pomoc. Poprzez specjalistyczne konsultacje, grupowe sesje terapeutyczne oraz edukacyjne warsztaty przeciwdziałamy negatywnym wpływom alkoholizmu na najmłodszych.

Jak alkoholizm w domu kształtuje dziecko?

Dorastanie w środowisku, w którym używki odgrywają dominującą rolę, niekorzystnie kształtuje osobowość dziecka w sposób głęboki i trwały. Środowisko pełne stresu i nieprzewidywalności wpływa na jego psychikę, zachowanie oraz sposób postrzegania świata. Główne skutki funkcjonowania małoletniego w rodzinie, w której dorośli zmagają się z alkoholizmem to:

  • skłonność do uzależnień, wynikająca z genetyki oraz naśladowania nieprawidłowych wzorców;
  • wybuchy agresji i brak kontroli nad emocjami;
  • obniżona samoocena;
  • nieufność w stosunku do innych;
  • trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji z rówieśnikami oraz dorosłymi;
  • lęk przed okazywaniem uczuć.

Dodatkowo stałe poszukiwanie aprobaty może prowadzić do zachowań ryzykownych lub autodestrukcyjnych. Dlatego też warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji braku odpowiedniej terapii alkoholizmu. Specjalistyczne wsparcie całej rodziny dysfunkcyjnej w centrum leczenia uzależnień może zapewnić dzieciom lepsze życie i pozytywnie wpłynąć na ich funkcjonowanie w przyszłości.

Wpływ problemu na zdrowie dziecka

Osoby małoletnie, pozostające pod opieką dorosłych zmagających się z alkoholizmem, wciąż stają w obliczu wyzwań. Wpływają one na ogólne zdrowie i samopoczucie. Konsekwencją niepodjęcia leczenia uzależnienia w centrum terapeutycznym lub klinice mogą być: zaniedbania w opiece nad najmłodszymi, niedożywienie, jak również bezpośrednia przemoc. Dzieci mogą cierpieć na różne schorzenia, wynikające z braku regularnych badań i szczepień, nieodpowiedniej diety czy niewystarczającej higieny.

Z kolei ciągłe narażenie na stres i niestabilne środowisko domowe mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń psychicznych. Zdarza się, że objawy depresji i lęku współwystępują z trudnościami z koncentracją, bezsennością, koszmarami nocnymi, czy też zaburzeniami po przebytej traumie.

Jak możesz pomóc dziecku z rodziny alkoholowej?

Rozumienie problematyki nadużywania alkoholu przez dorosłych i konsekwencji dla dzieci osób z uzależnieniem jest kluczowe dla zapewnienia skutecznej pomocy. Oto kilka kroków, które warto podjąć w celu wsparcia najmłodszych:

  1. Bądź gotów do wysłuchania problemów osób małoletnich i zapewnij możliwość wyrażania uczuć bez obawy przed osądem.
  2. Postaraj się o profesjonalną pomoc w ośrodku leczenia uzależnień. Zalecamy skierowanie dziecka do specjalisty, który dokładnie oceni sytuację i zaproponuje odpowiednią formę terapii.
  3. Kluczowa może być współpraca z pedagogiem szkolnym, wychowawcą lub poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
  4. Rozmawiaj z dzieckiem. Budowanie relacji opartej na zaufaniu pomoże mu otworzyć się na Twoją pomoc. Przekonaj je, że problemy z alkoholizmem w domu nie są jego winą.
  5. Ważne jest, aby każdy domownik był objęty wsparciem i terapią w centrum leczenia uzależnień.

Dysfunkcyjne środowisko domowe, w którym rodzice zmagają się z alkoholizmem, to skomplikowane układy relacji, w których najmłodsi nierzadko pełnią rolę „dorosłych”. Pomoc skierowana do nich wymaga nie tylko zaangażowania, ale także wiedzy i empatii. Jeżeli masz możliwość, stań się dla takiego dziecka „bezpieczną bazą” i wskaż mu drogę do profesjonalnego wsparcia. Nie zostawiajmy małoletnich samych. W centrum leczenia uzależnień wiemy, jak ważna jest pomoc. Skontaktuj się z nami i sprawdź, co warto zrobić już dziś!


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną