2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Drunkoreksja — zaburzenie odżywiania połączone z alkoholizmem wśród młodych dorosłych



Pomiędzy spożywaniem alkoholu a zaburzeniami odżywiania się istnieć może pewne powiązanie. Drunkoreksja to problem w głównej mierze tzw. młodych dorosłych, zazwyczaj studentów. Zwiększone picie alkoholu nie idzie u nich w parze z odpowiednim dostarczaniem organizmowi potrzebnych składników pokarmowych. Często te osoby cechują też niezdrowe nawyki żywieniowe.

Alkoholowa kontrola … masy ciała

Drunkoreksja (nazywana także anoreksją alkoholową lub bulimią alkoholową) jest zaburzeniem behawioralnym, łączącym w sobie zaburzenia odżywiania z uzależnieniem od alkoholu. Osoby, które na nie cierpią, celowo ograniczają ilość jedzenia, aby móc pić więcej alkoholu i nie bać się o to, że będą przybierać na wadze. Zaburzenie może więc dotyczyć osób, które cierpią na bulimię lub anoreksję, a dodatkowo jeszcze nadużywają alkoholu. Ten drugi problem często jest dopiero później diagnozowany w ich przypadku.

Osoby z drunkoreksją głównie, dlatego ograniczają sobie jedzenie w ciągu dnia, aby wieczorem móc wypić więcej alkoholu, bez konsekwencji w postaci nadprogramowych kilogramów. Tym właśnie różnią się od anorektyków, żyjącym w przekonaniu, że są za grube i którym zależy na ciągłym spadku masy ciała. Choć wśród cech charakterystycznych drunkoreksji wymienia się także negatywny obraz własnego ciała wyznaczany przez jego masę. Skutkiem obu przypadków jest chudnięcie i wyniszczenie organizmu.

Apetyt na … alkohol

W początkowej fazie drunkoreksji tego typu zachowania mogą pojawiać się sporadycznie. Jednak wraz ze wzrostem uzależnienia od alkoholu będą się one coraz częściej powtarzać. Zwiększająca się tolerancja organizmu na używki oraz chęć ich przyjmowania wpływać będą na to, że drunkorektyk będzie stosował coraz drastyczniejsze ograniczenia dietetyczne.
W diagnozowaniu tego typu przypadków, bardzo ważne jest ustalenie, czy nie występuje uzależnienie od alkoholu. Choroba alkoholowa sprawia, że dana osoba z czasem traci zainteresowanie odżywianiem się, nieregularnie spożywa posiłki, co prowadzi do wyniszczenia organizmu. Drunkoreksja też zaburza odczuwanie apetytu.

Predyspozycje, powikłania, pomoc

Przypuszcza się, że przyczyny drunkoreksji znaleźć można w predyspozycjach biologicznych do zaburzeń odżywiania się i nadużywania alkoholu. Wpływ na nią mają także cechy indywidualne (osobowościowe), czyli m.in. negatywny obraz własnego ciała, niska samoocena, wczesne urazy z dzieciństwa. Nie bez znaczenia są także czynniki sytuacyjne (społeczne) takie jak np. kult szczupłego ciała czy stosunek do alkoholu. Osoby z drunkoreksją mają zniekształconą wiedzę na temat kaloryczności napojów alkoholowych i tego, jak mogą wpływać na przyrost masy ciała. Swój ból emocjonalny związany z zaburzeniami jedzenia próbują zamaskować poprzez nadmierne spożywanie substancji psychoaktywnych.

Drunkoreksja prowadzi do uszkodzeń mózgu, powikłań sercowo-naczyniowych, zaburzeń układu pokarmowego, nerwowego, chorób kości, niedożywienia, odwodnienia, chorób psychicznych (np. depresja). Jej leczenie to z jednej strony usuwanie skutków powikłań somatycznych, uzyskanie przyrostu masy ciała i prawidłowa edukacja w zakresie odżywiania się, a z drugiej strony – indywidualna/grupowa terapia alkoholowa z naciskiem na korektę zaburzeń samooceny i postrzegania swojego ciała.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną