2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

FAQ



Długość leczenia zależna jest przede wszystkim od tego, z jaki poziom i rodzaj uzależnienia ma pacjent. Z naszego doświadczenia wynika, że najbardziej efektywny jest pobyt 8-tygodniowy i 12-tygodniowy. Pierwszy wariant najczęściej zalecany jest przy alkoholizmie oraz w uzależnieniach behawioralnych, druga opcja – gdy pacjent walczy z nałogiem narkotycznym, lekomanią oraz tzw. uzależnieniami krzyżowymi (czyli dla osób, które cierpią np. na alkoholizm, a jednocześnie łatwiej uzależniają się od barbituranów czy innych leków). 3-miesięczny pobyt w ośrodku zalecany jest także w przypadku osób małoletnich.

Koszty pobytu i leczenia w naszym ośrodku są zróżnicowane. Zależą przede wszystkim od długości leczenia oraz terminu leczenia. Przez cały rok proponujemy wiele specjalnych ofert cenowych i promocyjnych. Zapewniamy, że żaden upust nie wpływa na jakość terapii – nadal jest ona prowadzona na najwyższym poziomie.

Pacjent, który zdecyduje się zgłosić do nas na terapię, powinien mieć przy sobie odzież wygodną i stosowną do pory roku. Do noszenia na co dzień przydać się mogą np. dres, buty sportowe. Oprócz tego trzeba mieć przy sobie tzw. komplet wyjazdowy, ponieważ organizujemy wycieczki, mitingi, wyjścia na Msze Święte do Kościoła i wówczas przyda się ten drugi wariant. Poza tym obowiązkowo trzeba mieć ze sobą środki do higieny osobistej i ręczniki. Warto też zaopatrzyć się w ulubioną książkę, krzyżówki czy inną, podobną rzecz. Pozostałe niezbędne rzeczy czy akcesoria pacjent otrzymywać będzie już od nas na bieżąco podczas pobytu w ośrodku.

4. Na czym polega terapia?

Pacjentom, którzy do nas trafiają, proponujemy w głównej mierze terapię behawioralno-poznawczą. Łączymy ją z różnymi innymi nurtami terapeutycznymi po to, aby leczenie przyniosło jak najlepszy efekt. W terapii indywidualnej opracowujemy specjalny podprogram, który jest dostosowywany i realizowany pod każdego pacjenta inaczej. Z kolei w terapii grupowej główną rolę odgrywają przede wszystkim inni pacjenci. Osoba uzależniona poznaje ich historie, problemy, z którymi się zmagają, doświadczenia, jakie mają w poszukiwaniu rozwiązań dla nich itd. W ten sposób uczy się rozpoznawać swoje stany emocjonalne, dowiaduje się jak na nie reagować. Nabywa także umiejętności radzenia sobie w takich sytuacjach, osiągania wewnętrznej równowagi, bez sięgania po środki zmieniające świadomość.

Poznawanie praktycznych sposobów rozwiązywania na trzeźwo różnych problemów wywołujących napięcie, to jeden z celów, jaki przyświeca terapii. Lepsze radzenie sobie w trudnych emocjonalnie momentach zaprocentuje po wyjściu z ośrodka. Pobyt w naszej klinice stwarza szanse i warunki, aby niejednokrotnie po raz pierwszy pacjent mógł się zastanowić nad tym, co wydarzyło się w jego życiu, przeanalizować, ile stracił przez przyjmowanie substancji psychoaktywnych czy wykonywanie czynności kompulsywnych. To także okazja do tego, aby z pomocą terapeutów podjął pierwsze konstruktywne zmiany. Nikomu w pojedynkę nie uda się poradzić sobie z takim problemem jak uzależnienie.

5. Czy członkowie rodziny również mogą liczyć na wsparcie specjalistów z ośrodka?

Wsparcie ze strony najbliższych jest bardzo ważne w procesie wychodzenia z uzależnienia. Bardzo sobie to cenimy i sami zachęcamy do podjęcia różnego rodzaju działań w tym kierunku. Z drugiej strony wiemy, jak wiele kosztuje członków rodziny trudna sytuacja, której doświadczają na co dzień i zdajemy sobie sprawę z tego, że sami również potrzebują odpowiedniego wsparcia. Dlatego właśnie umożliwiamy cotygodniowe (w niedzielę) odwiedziny osoby uzależnionej i spędzenie z nią całego dnia. Oprócz tego możemy umożliwić skorzystanie z sesji rodzinnej poprowadzonej przez terapeutę specjalizującego się we wsparciu osób współuzależnionych. W przypadku pacjentów przebywających u nas 8 tygodni organizowane są dwa tego typu spotkania, a 12 tygodni – 3 spotkania. Są one nieodpłatne. Jak pokazuje nasze doświadczenie – często również rodzina potrzebuje wsparcia podczas całego okresu leczenia.

6. Co poza terapią oferuje ośrodek pacjentom z różnymi problemami psychicznymi?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nasz ośrodek wpisany jest na listę podmiotów wykonujących działalność leczniczą podlegających Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu. Poza samą terapią pacjentom z Bydgoszczy i innych zakątków Polski, zapewniamy konsultacje lekarskie i psychiatryczne. Prowadzimy bowiem specjalistyczny gabinet lekarski i
zabiegowy. W zależności od potrzeb gwarantujemy opiekę i obserwację medyczną ze strony naszych wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy oraz ratowników medycznych i pielęgniarek. Opieka medyczna i terapeutyczna (psychologiczna) może być realizowana przez całą dobę.

Pobyt w ośrodku to poza terapią również czas, który nasi pacjenci mogą wypełnić realizacją starego, bądź nowego hobby. Proponujemy również udział w zajęciach dodatkowych, z jakich mogą oni korzystać na co dzień. Oferta obejmuje m.in. zajęcia na siłowni, saunę, grę w tenisa stołowego oraz bilard. Ponadto na terenie kliniki znajduje się boisko do siatkówki. Posiadamy także prywatny dostęp do jeziora, nad którym zlokalizowana jest placówka. Z naszego molo można m.in. łowić ryby. Stałym punktem prowadzonej przez nas terapii są wycieczki rekreacyjno-edukacyjne, które są oderwaniem od codziennych zajęć. Jednocześnie mają na celu pokazanie, że można czas wolny spędzać bez używek czy zachowań, które są uzależniające.

8. Jak wygląda zwykły dzień w ośrodku?

Ponieważ pobyt w klinice ma przede wszystkim terapeutyczny cel, to już od samej porannej pobudki pacjenci uczą się obowiązkowych czynności i nowych, zdrowych zachowań. Dzień zaczyna się więc od ścielenia łóżka, osobistej toalety, gimnastyki i śniadania. Od godz. 10.00 ruszają zajęcia terapeutyczne – indywidualne i grupowe. Trwają one łącznie 6 godzin z przerwami. W tym czasie pacjenci odpoczywają, mają czas na indywidualne rozmowy z terapeutą czy spacer albo gry z innymi osobami. O godz. 14.00 jedzą obiad, o godz. 18.00 kolację, a od godz. 19.00 zaczyna się czas wolny, który mogą spożytkować np. na skontaktowanie się z rodziną.

9. Czy do ośrodka można zabrać telefon komórkowy i korzystać z niego na co dzień?

Telefon komórkowy można ze sobą zabrać, ale zgodnie z obowiązującym pacjentów regulaminem, korzystanie z niego jest w pewien sposób ograniczone. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby nie rozpraszać osoby uzależnionej podczas terapii. Limitowany dostęp do telefonu pomaga lepiej się skupić i skuteczniej przeprowadzić terapię. Pacjenci otrzymują go głównie do kontaktu z rodziną lub w przypadku załatwienia jakiś pilnych spraw np. służbowych. Ważne jest, aby kontakt telefoniczny nie wpływał zbyt emocjonalnie na osoby uzależnione – ich nastrój i uczucia.

W naszym ośrodku staramy się zapewnić maksymalnie przyjazną i komfortową atmosferę w każdej sferze. Naszym pacjentom oferujemy domowe jedzenie. Otrzymują oni śniadanie, obiad i kolację – trzy smaczne posiłki przygotowywane przez nasze kucharki. Oprócz tego w menu wpisane są owoce, a w niedzielę dodatkowo również ciasto z własnego wypieku.
Jeżeli natomiast chodzi o kwestię prania, to w zależności od potrzeb wykonujemy je 2-3 razy w tygodniu.

11. Jak wygląda kwestia noclegów w klinice?

W ośrodku dysponujemy jedno, dwu i trzyosobowymi pokojami. Są one przydzielane pacjentom w zależności od potrzeb i preferencji pacjentów, a także zgodnie z zaleceniami terapeuty. Z naszego doświadczenia wynika, że optymalnym rozwiązaniem są pokoje dwu i trzyosobowe, a nie jedynki. Podczas terapii raczej nie jest wskazana samotność. To proces, który trwa przez całą dobę w zamkniętym ośrodku i jest równocześnie także formą interakcji z innymi pacjentami oraz socjalizacji w danej zbiorowości. Przebywając wśród innych, osoba uzależniona uczy się radzenia sobie w społeczeństwie, z problemami, emocjami oraz uczy się sztuki kompromisu.

W klinice oferujemy także nocleg dla członków rodziny i innych odwiedzających osób, które przyjeżdżają z odległych miejsc w Polsce czy zza granicy. Mogą oni zarezerwować sobie pokój, zarówno przywożąc pacjenta, jak i podczas jego pobytu już w ośrodku, w tym także korzystając z terapii rodzinnej.

12. W jakich godzinach przyjmowani są do ośrodka pacjenci?

Prowadzona przez nas klinika leczenia uzależnień jest placówką pracującą przez całą dobę i przez cały rok. Bez względu więc na porę czy jakiekolwiek przypadające święto. Jeżeli tylko zaistnieje taka chęć czy potrzeba, aby zgłosić się do nas, jesteśmy otwarci w kwestii zapewnienia specjalistycznej pomocy. Pacjenta przyjmujemy najczęściej i najpóźniej w ciągu 24 godzin od chwili zgłoszenia. Już podczas rozmowy telefonicznej udzielamy wskazówek jak wstępnie przygotować się do wizyty w ośrodku.